Mevsimlik lastik gerçekte var mıdır yoksa?

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yaklaşık bir ay önce amcama lastik almaya gittik.Malum amcam arabayı fazla kullanmaz.2004 model Megane II aracı var ve şu an 17.000 km'de. Ben kışın fazla sürmüyorum mevsimlik lastik alalım dedi.Tamam dedik gittik lastikçilere.Bridgestone'ye gittik "turanza" için. Mevsimlik lastik deyince adam "abi mevsimlik lastik olmaz ya kışlık vardır ya da yazlık" dedi. Biz de olur mu öyle iş bu zamana kadar hep aldığımız lastik neydi dedik, arkadaş "abi açık söyleyeyim bu tüccar işidir;zamanı gelince biz bu lastikleri mevsimlik diye satıyoruz" dedi. Biz de bunun üzerine Michelın'e gittik.Aynısını oradaki arkadaşta dedi ve ekledi "yazlık +40'a, kışlık lastik de -40'a kadar dayanıklıdır.Bunun ortası hiçbir zaman olmaz.Sizin mevsimlik dediğiniz yazlık lastiklerdir.Sürat lastiklerini hep yazlık diye bilirsiniz ama onlar da yazlıktır ama hamuru yumuşaktır,performans içindir.Bu işletmecinin satış hilesidir" dedi.

Şimdi soruyorum size; Mevsimlik lastik gerçekte var mıdır yoksa bu tamamen satış hilesi midir?

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yazlık lastik +40 dereceye kadar mı dayanıklıdır. burda bir tezat yokmu, hava yeri geliyor 42 derece oluyor ki asfalt iki katı sıcaklığı buluyor. benmi yanlış anladım.

fourtyseven

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında lastikçinin söylediği doğru bir lastik hem kış hem yaz üstün performans sağlayamaz basitce hamurunun kımyası farklı olmalıdır.

Kışlık lastikte karda tutunmayı sağlayan etken madde kauçuktur hatta bır cok kalıtelı ayakkabı ,bot tabanıda bu mantıktan kaucuktan yapılır kı kaymayalım :)

Ancak yaz sıcagında kaucuk cabuk yumusayıp erıyen bır maddedır ozellıgını yitirir yanı mevsımıne gore lastık kullanmak sart aslında ancak ekonomık nedenlerden genelde 8 lastık satın almayız kısı zıncır ve paletle kurtarmaya calısırız..

Piyasa da dört mevsim adı altında satılan lastiklerde kımısı kış deseni verilmiş hamuru yaz lastiğidir veya yağmurlu havalarda üstün performans saglayan lastıgı dort mevsım dıye alırız...

mdnone

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bridgestone lastik satan bir arkadasim var,o da dort mevsim lastik olmadigini soyledi,sadece ticari bir soylem imiş :)

saygilarimla

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben yıllardır böyle bir şeye inanmamışımdır. Lastiğin desenleri arasındaki mesafe biraz fazlaysa, lastiğin halk arasındaki tanımı dört mevsim olarak geçiyor.

memoli007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
aslında yazlık ve kışlık lastik ayrıdır.
ben Kşlık olarak Michelin Alpin 205x55x16
yazlık olarak Lassa İmpetus Sport 205x50x16 kullanıyorum
aslında mantıklısı yazın ve kışın ayrı lastik kullanmaktır.
kışlık lastiği yazın kullanırsanız çok çabuk deforme oluyo.
yazlık lastiği de kışın kullanırsanız biyerlere uçarsınız kayarsınız.

Ama ekonomik sebeplerden dolayı yaz kış aynı lastiği kullanırsınız bu da 4 mevsim lastiği olur. :)

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
2004 ve 17.000km ne güzel. 17.000 de lastik değiştirme sebebi nedir? Seneden dolayı ömrü dolduğu için tedirginlik vs. mi?

bimmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 tür lastik vardır, yazlık ve kışlık. mevsimlik diye de bişey yoktur :D