migros, carrefour, real gibi marketlerden kurban almak

san

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
önceki yıllarda market aracılığı ile kurban kesen var mı?
(bu yılın fiyatı migros için 695 tl büyükbaş hisse 18-20 kg kemiksiz et.)
ne gibi sıkıntılar yaşanabilir?
avantajı nedir?

nightknight

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
Kasa'dan barkodu okutmadan geçmeyin alarmlar çalmasın.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bugün arkadaşım İzmir KİPA mağazasında yeni gelen kurbanların fiyatlarını sordu, satış henüz başlamamış ve kesin fiyatlar yarın belli olacakmış ama söylenenlere göre hayvanın cinsine göre canlı olarak kilosu 13-16 TL arasında değişecekmiş. Kurban alındıktan sonra kulağındaki etikete göre kurban sahibi belirlendikten sonra kurban besihaneye götürüyormuş, bayramda kesim zamanı için randevu verip kesim sırası geldiğinde kurban sahibini çağırıyorlarmış. Kurbanı kesip gerekli işlemleri bitirildikten sonra etleri paketleyip sahibine veriyorlarmış. Kesim ve paketleme ile ilgili giderler fiyata dahilmiş.

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kredi kartına taksit yaptırarak alınmadığı sürece bana göre mahsuru yok... borçla kurban kesilmez....

Tanbaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen yıl Makromarket'te koyun kestirdik.Tam bi karmaşaydı.30-40 koyun birarada geliyor.Elindeki makbuzu görevliye veriyorsun,koyunu bulabilirse çekip çıkartıyor.Bulamazsa,kendin arıyorsun.Buldum gel çıkart diyorsun,aralarına giremiyorum,siz girin çıkartın diyor.Devlet dairesi gibiydi,utanmasalar koyunu bize kestirtip yüzdüreceklerdi.E- mail attım,seneye daha iyi hizmet vereceğiz dediler ama ben gitmeyeceğim.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İçki satışı yapılan bir yerden kurban alıp kesmek ?
Alternatif olmasa mecburiyet diyeceğim ama neyse herkesin kendi bileceği iş.

hubus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
içki satışı yapılması ile ne alakası var onu pek anlayamadım, hayvan pazarından aldığımız zaman o adamın parayı neye harcadığını nasıl kazandığını soruyor muyuz? Bence burada önemli olan niyet. Aynı mantıkla o marketlerden yediğimiz her şey de haram?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İçki satışı yapılan bir yerden kurban alıp kesmek ?
Alternatif olmasa mecburiyet diyeceğim ama neyse herkesin kendi bileceği iş.
Neden, bu durum yanlış mı? Bununla ilgili bir açıklama yapıldı mı yoksa şahsi fikriniz mi?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şahsi ve birçok insan tarafından paylaşılan ortak bir fikir.
Haram denilemez, ama kendi dini hassasiyetlerim açısından zararlı ve haram birşeyi satan yerden mecbur kalmadıkça birşey almamaya çalışırım (zaruret durumunda haramın ihtiyacı giderecek kadar miktarı helal hükmünde olur ).

Ben alternatif ve daha güvenilir yollar varken orayı düşünmem diyorum. Yoksa şartlarına riayet edilerek kesildikten sonra o kurban olmaz denemez.