Motor yağı değiştikten sonra yakıt tüketimi neden artar?

Kasım Çınar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Motor yağı değiştikten sonra yakıt tüketimi neden artar?

Yaklasik iki hafta önce 15000 km bakimina girdim,ortalama tuketimimde 0.5 lt artis var

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kasım Çınar link' Alıntı:
Yaklasik iki hafta önce 15000 km bakimina girdim,ortalama tuketimimde 0.5 lt artis var
bu durum herkeste böyle.

ben bakıma girmeden 9,3tü.girdim 9,8 oldu.hatta bir ara 10 u geçti.daha sonra 1 uzun yola gittim.sıfırladım.şu an 8,5 civarı.

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Her araçta görülen bir durum bu. Yeni yağ ile bilirkte tüketim artıyor. Bunun nedenini makina mühendisinden, motor teknisyenlerine kadar birçok kişiye sordum ama tatmin edici bir cevap alamadım. En mantıklı teori motora tutunan eski yağ molekülleri ile yeni yağ molekülerinin uyumsuz olmaları. Bu uyumsuzluk sonucu sürtünme artıyor ve yakıt tüketimine etki ediyor.

AHMETMUSTAFA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yağ değişiminden sonra artan yakıt tüketimi bir çok arkadaşın dediği gibi gerçekten düştü.Hatta yağ değişiminden önceki seviyenin altına bile geldi diyebilirim.Daha da önemlisi aracın sesi,titreşimi gerçekten azaldı.Araç çok daha rahat hızlanıyor, serileşti,yakıt tüketimi düştü.Araçtan aldığım keyif 2 kat arttı.Mobil 1 esp 0w-40 motor yağını kesinlikle tavsiye ederim.

Kasım Çınar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

AHMETMUSTAFA link' Alıntı:
Yağ değişiminden sonra artan yakıt tüketimi bir çok arkadaşın dediği gibi gerçekten düştü.Hatta yağ değişiminden önceki seviyenin altına bile geldi diyebilirim.Daha da önemlisi aracın sesi,titreşimi gerçekten azaldı.Araç çok daha rahat hızlanıyor, serileşti,yakıt tüketimi düştü.Araçtan aldığım keyif 2 kat arttı.Mobil 1 esp 0w-40 motor yağını kesinlikle tavsiye ederim.

Yağ değişiminden Kaç km sonra bu durum olustu.

tolgakeser

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende yağ değişiminde mobil 1 esp 0-40 koymak istiyorum ama 1.3 cdti için uygun mudur ?
çok ince olduğundan eksiltme yapar mi ? tecrübelerinizi paylaşirsaniz sevinirim.

AHMETMUSTAFA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astra j 1,3 cdtı araç için uygun bir yağ.Mobiloil web sitesine girdiğinizde aracınıza uygun olduğunu göreceksiniz.Ayrıca araçlarımız için en önemli onay olan Dexos 2 onayınıda karşılıyor.3 mayıs ta opel yetkili servisinde yağ değişiminin bu yağ ile yaptum.ilk başta biraz yakıt tüketimi arttı,son 3-4 gündür hissedilir şekilde olumlu gelişmeler var bu gelişmelerden bahsettim.Aynı yağı kullanan arkadaşlar var ise izlenimlerini paylaşırsa hepimiz faydalanırız.sayg.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yağların genel kimyaları benzer olsa da kendne has formülleri yüzünden farklı yağlar birbirine temas ettiğinde motor cidarlarındaki ya filmi zarar görebilir, bu da yeni bir film oluşana kadar sürtünmeyi arttırabilir hatta motora zarar verebilir, bu yüzden de farklı marka yağ kullanımı pek önerilmez.

GM yağlarının P.Ofisi üretimi olmasından sonra sanki ömürleri de kısaldı gibi gelmişti bana, bu yüzden de ben de MObil1 0/40 almıştım, motor gerçekten bir nebze de olsa rahatlıyor.

AHMETMUSTAFA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yakıt tüketimi düşme eğilimine ,motor yağı değişiminden 1.300 km sonra yakıt tüketimi düşmeye başladı.

gencebay25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dün bakımını yaptırdım
Mobil koyalım mı dediler daha iyi gibisinden
İzin vermedim GM koydurttum