Motor Yağı sorunu

kadir5050

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar vectra c kasa aracımın yağını değiştirdim. Castrol EDGE 10 40 yağ kendim aldım 4 litre tamamını koydurdum. yağ filtresini değiştirdim.
Daha öncesinde 1 yıl bindim hiç yağ eksilmezdi.
daha 1 ay oldu yağını değiştireli ve 1000 km uzun yol yaptım şimdi yağ ışığı yaktı. 5 dk duruyorum dinlendi mi yanmıyor fakat 10 dk gittikten sonra tekrar yakıyor. yağ çubuğuna baktığımda yarıdan fazla yağ gösteriyor. tırtırlı uç kısmında yarı seviyesinden daha fazla yağ var. Bundan öncesinde en alt seviyede bile yağ ışığı yakmazdı.
böyle bir olay başına gelen yada çözüm yolu bilen varmı ?

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
belki yağ müşürü arızalanmıştır ona bir baktırın

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1000km/0.6 litre yağ eksiltmesi katalog verilerine göre mümkün,bu oranı uzun yolda eksiltiyorda,belki yağın tamamı kartere inmeden yağ çubuğu kontrol etmiş olabilirsiniz.Aldığınız yağ markası için geçerlimi bilmiyorum fakat gm 10w40 4LT yağ bidonu içinde 3.7 - 4.0 LT arası yağ var bildiğim kadari ile yani tam 4.0LT yağ koymamış olabilirsiniz demek istiyorum.Kaçak sızıntı yoksa yada üstte belirtildiği gibi sensör arızalı vs değilse bence problem yok.

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1000km/0.6 litre yağ eksiltmesi katalog verilerine göre mümkün,bu oranı uzun yolda eksiltiyorda,belki yağın tamamı kartere inmeden yağ çubuğu kontrol etmiş olabilirsiniz.Aldığınız yağ markası için geçerlimi bilmiyorum fakat gm 10w40 4LT yağ bidonu içinde 3.7 - 4.0 LT arası yağ var bildiğim kadari ile yani tam 4.0LT yağ koymamış olabilirsiniz demek istiyorum.Kaçak sızıntı yoksa yada üstte belirtildiği gibi sensör arızalı vs değilse bence problem yok.
0.6 Litre büyük rakam 0.06 Litredir o. Işık yanması motor halen yatak sarmadıysa yağ müşürünüz arızalanmıştır. 10 40 edge ben hiç rastlamadım. Magneteg var ama edge serisinde yok diye biliyorum.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
0.6 Litre büyük rakam 0.06 Litredir o. Işık yanması motor halen yatak sarmadıysa yağ müşürünüz arızalanmıştır. 10 40 edge ben hiç rastlamadım. Magneteg var ama edge serisinde yok diye biliyorum.

İnanmayacaksınız ama doğru :D Forumda birçok kez adı geçen bir meseledir bu rakam :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnanmayacaksınız ama doğru :D Forumda birçok kez adı geçen bir meseledir bu rakam :)

0.6 L Rakam doğru olursa 10 binde 6 litre demek bu imkansız. Tüm otomobil motorları 10 binde bir 0 ile 0.75 L arasında bir yağ yakar. İstisna bazı markaların biraz fazla olabilir. Ama 1 litreyi de geçmez. Kitapçıkta 0.6 L yazsa bile yazım hatasındandır. 94 vectram da kitapçığında 1000 km de 0.075 Litre yazar. Bu arada yağ ekleme motor için zararlıdır tortu oluşmasına sebep olur. Sağlıklı bir motor yağ bakımından yağ bakımına yağ konur.

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada yarışlardaki gibi aracı zorlayarak ancak araca aşırı yağ yaktırabilirz

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
0.6 L Rakam doğru olursa 10 binde 6 litre demek bu imkansız. Tüm otomobil motorları 10 binde bir 0 ile 0.75 L arasında bir yağ yakar. İstisna bazı markaların biraz fazla olabilir. Ama 1 litreyi de geçmez. Kitapçıkta 0.6 L yazsa bile yazım hatasındandır. 94 vectram da kitapçığında 1000 km de 0.075 Litre yazar. Bu arada yağ ekleme motor için zararlıdır tortu oluşmasına sebep olur. Sağlıklı bir motor yağ bakımından yağ bakımına yağ konur.

Valla yazım hatası olacağını pek sanmıyorum ama kılavuz bana da çok şaşırtıcı geldi.. Bide 1.6 benzinli motor için vermiş bu değeri.. Kullanma kılavuzu bende bulunması lazımdı ama telefonu değiştirdiğimden şu anda yok olsaydı birdaha okuyup teyid ederdim.. Bu arada son çare bakımda yağ kalınlaştırılarak yakma azaltılabilir..

nuriii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Motor yağ filtresi orj marka mı, yan sanayimi kullanıldı.
Yan sanayi ise motor yağ lambası yakabiliyor daha önce başıma gelmişti.
Bence orjinal filtre ile değiştirin deneyin.

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla yazım hatası olacağını pek sanmıyorum ama kılavuz bana da çok şaşırtıcı geldi.. Bide 1.6 benzinli motor için vermiş bu değeri.. Kullanma kılavuzu bende bulunması lazımdı ama telefonu değiştirdiğimden şu anda yok olsaydı birdaha okuyup teyid ederdim.. Bu arada son çare bakımda yağ kalınlaştırılarak yakma azaltılabilir..

661f7b24702bf5dfb6632dc98c712ddd.jpg

Dediğiniz doğru klavuz 0.6 der ama yazım hatasından ibaret diye düşünüyorum. 1.6 vectra vardı 98 model. Ev arkadaşımındı bakımını genelde ben yaptırıdım. Bakım 10 bin aralığında yağ eklediğimizi hiç hatırlamıyorum.