Motor yağı

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Kışı bi önceki bakımda kullanılan 5-30 ile çıkarmıştım.. Bakım yapılalı 1 ay filan oldu.. O zaman duruma göre Ağustos, Eylül gibi zaten 10000 km dolmuş olur normal biçimde 5-30'a döneriz.. Cevaplarınız için teşekkür ederim..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opal a mı gittiniz hocam bakım için

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yok hocam garanti bittiği için özele gitmiştim bu sefer ama bidaki sefere ısrarla 5-30 :)

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şu ana kadar; castrol 5w-40, Mobil 0w 40 ve GM 5w-30 yağ kullandım.

Mobil 0w-40 kuıllanırken araç aşırı gürültülü çalışıyordu, sanırım yağ ince geldi 2000 km sonra değiştirip GM 5W-30 yağ koydurdum.

Yaklaşık 8 bin km'dir GM yağ var araçta, araç sessiz çalışıyor Mobile göre,sanırım bu bakımda da GM yağ kullanacağım

kuartim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iklim koşulları önemli fakat kışın doğudaa -25 dereceyi görse bile halihazırda opelin son yıllarda ürettiği her motoru için tavsiyesi 5w30 yağdır. yazında 5w30 ülkemiz ikliminde yeterlidir. izmir antalya adana gibi yaz sıcağında yüksek değerlerde kullanıcıya kalmış olarak ve aracın motor karakterine göre 5w40 a geçilebilir.
fakat 10w40 1.3 cdti yada 1.4 turbo gibi yeni nesil motorlarda kimse kusura bakmasın bana göre katliamdır. turbo söz konusu en başında.
motor euro 4/5/6 olmasına görede 5w30 yağlar çeşitlilik gösterir. euro 5 araca eski nesil 5w30 koyulması dpf katalizör gibi hassas pahalı parçalara zarar verir.

yağ seçimini parçacıya veya yağ satan yere bırakmak ülkemizde maalesef yanlış seçim yapılmasına sebep olmakta çoğu zaman.

valvoline ,mobil liqui moly vb yağ firmalarının internet sitelerindeki araca göre yağ seçme programlarından bakıp hangi yağ tavsiye ediliyorsa almak çokdaha kesin ve düzgün bir karar verilmesini sağlar.

haklısınız cok hasas bır konu opel neyı tavsıye edıyor hıc bır yerde bulamadım

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
haklısınız cok hasas bır konu opel neyı tavsıye edıyor hıc bır yerde bulamadım

mesela burdan aracınızı seçip ne tavsiye edildiğine bakabilirsiniz;
http://valvoline-eu.lubricantadvisor.com/default.aspx?lang=eng

bu markadan almak isterseniz TR distiribitörü istanbulda ücretsiz kargoyla evinize yolluyor. sitesine ulaşmak için yagpazarlama diye aratmanız yeterli.orjinal ürün olma konusundada aklınızda soru işareti kalmaz hem.

kuartim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Kışı bi önceki bakımda kullanılan 5-30 ile çıkarmıştım.. Bakım yapılalı 1 ay filan oldu.. O zaman duruma göre Ağustos, Eylül gibi zaten 10000 km dolmuş olur normal biçimde 5-30'a döneriz.. Cevaplarınız için teşekkür ederim..

Bi güncel çekeyim dedim. Yeni bakıma 1000 km kaldı.. Ağustos demişimde onu beklemeden değiştireceğim galiba.. Şimdi sorum şu; aracım için 5-30'mu yoksa 5-40 mı kullanmalıyım? Aracım 40000 km civarında.. Marka öneriside verirseniz çok memnun olurum.. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bi güncel çekeyim dedim. Yeni bakıma 1000 km kaldı.. Ağustos demişimde onu beklemeden değiştireceğim galiba.. Şimdi sorum şu; aracım için 5-30'mu yoksa 5-40 mı kullanmalıyım? Aracım 40000 km civarında.. Marka öneriside verirseniz çok memnun olurum.. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

5w30 gayet yeterli ve zaten idealide o aracınız için. kaliteli ve tavsiye edilen özellikleri barındırmasına dikkat edin yağda.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Önceki yağdan emin olamadığım için bu sefer yağın üstünde duruyorum.. Önceki yağ Castrol 10-40 kullanılmış (şu anda 65 lira civarı).. Diğer forumlarda Mobil1 0-40 Esp yağ önerilmiş ve dexos 2 onayının bulunduğu söyleniyor ve ayrıca yaklaşık 100 lira.. 5-30 ise servis koyuyor Gm marka olanı yaklaşık 70 lira.. Aracın az da olsa sessizleşmesini de istiyorum bunu da ekleyeyim..