Motordan gelen ses..

diagnotics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar herkese merhaba.. son 2-3 haftadır motordan gelen bir ses dikkatimi cekti.. motorun dizel partikul filtresinin oralarda kus cik cik lemesi gibi bir ses geliyor.. rolantide de gelen ses gaza yuklenince daha da hızlı bir sekilde gelmeye baslıyor.. sanki boyle bir pervane bir yere surter ya ses cıkarır hızı artıkca o ses de artar.. onun gibi birsey.. ama tabi bu ses herzaman olmuyor.. bazen motor sogukken bazen de sıcakken gelmeye baslıyor.. var mı bir fikri olan? tesekkurler..

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Motordan gelen ses..

Alternatör kayışından geliyor olabilir cikleme sesi. Sanki 2 metal parça birbirine sürtüyor gibi ses çıkarabiliyor. Ancak tam olarak partikül filtresi motorun neresinde olduğunu bilmiyorum, yani söylediğiniz yerde midir yorum yapamayacağım. Şayet cikleme sesini duyarsanız kayışın üzerine bir parça su döküp sesin kesilip kesilmediğini test edebilirsiniz.

denizs

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu ses aynı zamanda 4. veya 5. viteste araç biraz düşük hızda kaldığı zamanda geliyor mu ya da gelir mi buna benzer bir ses benim aracımdan belirttiğim durumda geliyor?? Aynı sorundan olabilir mi?

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arabanın cekısınde problem varmı varsa turboda olabılır.

Turmalin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ses,tıkırtı, kaliper başlığı altında "Kaput Altından Gelen Ses" diye bir konu açmıştı Hakan bey.Bu bahsettiğiniz sesleri ilk ben yaşadım eğer aynı sesten bahsediyorsak. Konuyu incelediğiniz zaman orada ses dosyası olacak onu dinlersiniz.Tarifinize göre  göre aynı ses. Bu problemi yaşayan Ankara da bir arkadaş daha var. Hala sürekli görüşüyoruz. Konu çok detaylı. Henüz çözüme kavuşmuş değil.En son bir güncelleme yapıldı (Ankaradaki arkadaşın aracına) ama ben henüz yaptırmadım. ևünkü bu sesi soğuk havalarda yapmıyor. Sadece havalar ısındıktan sonra yapıyor. Bende kış diye yaptırmadım ve şu an için aracımda bir ses yok. Konu ile ilgili dilerseniz ayrıntılı görüşebiliriz. ևünkü bu ses sanırım kronik bir problem.
Bizim araçlarımıza konan teşhis ise; Gaz kelebeğine giden rolenti akımı düşük şeklinde.
Bu problemden dolayı yokuş yukarı giderken devir saati dalgalanması da oluyor v.s Yani çok can sıkıcı bir durum. Bakalım ne olacak. Yazın gelmesini bekliyoruz.