Motorunu yıkatamayanlar için basit alternatif

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

xl_6006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mesele o işi yapan malzemeler değil. Orijinal pratik çözüm bulmuş olması ve bunu herkesin kullanabilmesi güzel yanı. Denedim süper işe yaradı. Kaputu artık rahatca açabilrim..d

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben o spreylerden geçen sene 15 TL ye bir tane almıştım. Toplamda 4-5 defa kullanılıyor. Şişede kalan son kısmını dün kullandım. Eziyeti yok, uygulaması çok kolay. Soğuk motorun üzerine sıkıp 10 dakika kadar bekletip su ile yıkıyorsunuz o kadar. Ben 3-5 ayda bir, motorun kirlenme durumuna göre bu tür ürünleri kullanıyorum, şimdiye kadar bir zararını da görmedim.
Naptin guzel abim..
Su tutmakmi??

SM-C101 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ahmet06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kaputu açıp da silecek suyunu doldururken motor yağını kontrol ederken en azından kirli görüntüden ben bu şekilde kurtuldum. Açıkçası bi kaç sprey de almıştım temizlik için baktım ıslak mendil fena olmuyo içime sinmedi sprey sıkmak böyle yalandan da olsa temiz görüntü bana yetti :) iyi uygulamalar

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Naptin guzel abim..
Su tutmakmi??

Ben motora su tutmaktan korkmam, gerekli tedbirleri aldıktan sonra sorun olmaz.

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben motora su tutmaktan korkmam, gerekli tedbirleri aldıktan sonra sorun olmaz.
Vallahi guzel abim ben korkar oldum..
Tedbirleri bizle de paylas lutfen senin illaki tecrubelerinden faydalanmak isteriz..Su deyince aklima geldi..
Araci ilk aldigim zamanlar motor les gibiydi öyle bir temizledim ki bildigin faprikadan yeni cikmis gibi oldu..
Motorda akuyu soktum lpg ecusunu kendi ecu sunu abs beynini ve bobini sokup disari aldim..2 kutu yag sokucu ardindan kaynar su ardindan bol pril deterjanla kopurte kopurte yikayip ardindan cesme hortumu ile durulama yaptim altta uste bir gr yag terlemesi kalmadi sonra hava tutarak kuruladim her yeri isil isil..
Disarda temizledigim malzemeleri yerlestirip calistirip yürüdüm az sonra esp isigi yandi araba cekmez oldu!!
Esp pompasi soketindeki hafif bi nemdenmis Allahtan..
Ha ozel yontemlerle ozel sivilarla olabilir de sudan korkar oldum..
61b09090389c0b922ced21455e6fb9d6.jpg

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Fırat, bendeki araçlar 1991 Vectra ile 1993 Astra. Arabalarda değil ESP klima bile yok. Arabalarda donanım az olunca problem çıkarma durumu da az oluyor.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Günümüzdeki araçların elektrik bağlantıları suya karşı bazı tekniklerle yalıtımlıdır. Öyle olmasa son model araçlar yağmurda karda kıyamette yürüyemezdi. Yağmurlu havada seyir halindeyken motor kısmına giren su miktarını sakın hafife almayın ciddi derecede su giriyor fakat motor sıcak olduğu için çabuk kuruyor, tabi bu demek değil ki sıcak motora suyu basın problem olmaz. Bloğu çatlatırsınız.

Yağ çözücüleri tavsiye etmiyorum plastik ve kauçuk ve kayış gibi malzemelerde çatlamaya sebebiyet verirler. Motoru temizlemek için plastik kauçuk ve kayış gibi malzemelere zarar vermeyen, motor için özel sıvılar var. Mesela Sonax Motor Temizleyicisi. Ateşleme bobini sigorta kutusu ve ECU' yu poşete sardıktan sonra basın ürünü gördüğünüz her yere (LPG yoksa tabi, LPG varsa onunla ilgili parçaların da yalıtılması gerekir, ama LPG' li motoru yıkamamanızı tavsiye ederim sonradan takıldığı için su yalıtımı konusunda bir yorum yapamam) ardından kirlerin yoğun olduğu yerlere ürünü bir miktar daha sıkarak elinizin kolunuzun yetiştiği, girdiği her yeri güzelce fırçalayın.

Şimdi durulama konusuna gelelim, hortumdan şırıl şırıl su akıtırsak motora bu zarar verir. Basınçlı suyu dibinden tutarsak bu da zarar verir. Ben basınçlı su ile yıkanması taraftarıyım ve tabancayı mümkün olan en uzakta mesafeden tutulması gerektiğini söyleyebilirim. Bu şekilde motoru duruladıktan sonra aşağıdan akan kiri görebilirsiniz. basınçlı hava ve havlu ile kurutulması da gerekir, ardından da çalıştırırsanız kıyıda köşede ıslak yerler kurur ve mis gibi motorunuz hayırlı olsun :)

Motora su tutmak zarar vermez. Nasıl tutulduğu önemli. Belki 1 kova suyu ilk defa döktüğünüzde bu zarar vermez ama 2. ve 3. de vermeyeceği anlamına gelmiyor. Saatli bomba gibidir hiç ummadığınız zaman sudan problem çıkar.

emrelee41

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buharli yikama sonrasi motor koruyucu yapmislar yeni gibiydi hic bir sorun yasamadim 50 tl di fiyat gerek varmi goreceli aslinda motor yikama temizleme diye birsey yok bu arabalar kotu kosullarda calismaya gore tasarlanmis sonuc olarak :)