[Nasıl yapılır?] Vectra B1 iç kapı kolları değişimi...

Rotweiler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.azmiallusoglu.com
Merhabalaaaaar efenim!

Yazın da gelmesi ile birlikte arabama yavaş yavaş yanaşmaya başladım.
Klasik kapı kollarınızdan sıkıldınız mı? Plastik görünümü size sıkınıtı mı veriyor? İŞTE ÇÖZÜM! :p(Reklam tadında giriş!)

Öncelikle kapımızın iç aksamını sökmekle başlıyoruz. İlk iş küçük hoparlör başlığını çıkarmak. Bunu ince düz uçlu bir tornvida ile yapabiliriz(Elim tornavida tutmuyordu ya hani :p)

Ardından manuel aynamızın(Sizde otomatik olabilir, o halde bu adımı atlayıp bir sonraki adımdan devam edebilirsiniz) ayar kolunu kendimize doğru çekerek çıkartıyoruz.

Bunun devamında tornavida'nın işaret ettiği uca hafifce girerek kasnatıyoruz ve el yordamı ile klipsi attırıp ayna koruyucusunu da çıkartıyoruz.

Ardından, sıra açığa çıkan bölgedeki bu sağda duran vidaya geliyor, yıldız tornavida ile ağzını yemeden söküyoruz.

]

Bunun peşi sıra, kapağını çıkarttığımız kapı hoparlörünün yanındaki vidayı da söküyoruz.

[url=http://bit.ly/c25MCx]

Sıra geldi ayna kumandasının olduğu boşluğa(sizde elektrikli ayna varsa yine aynı işlemi yapacaksınız), bunu da düz tornavida ile kasnatıp(aman ha kırmayın dişleri!) çıkartın, ardından arkasında vida var ise sökün.

Biraz aşağıya inip, tutacağı bu şekilde tornavida ile kapıdan ayırın, korkmayın, bunun kırılacak o kadar narin dişleri yok. Tek sorun, yumuşak geri dönüşüm malzemesi olduğundan tornavida'nın çabuk iz bırakması. Bu yüzden dikkatli olun.

Yukarıda bahsi geçen tutacağın en alt kısmında sinsi sinsi orada yatan bir vida yuvası olacak, içinde de saklanan bir vida var, bunu da sökün. Devam ediyoruz sabırla =) Daha çok yapacak iş var.

Sıra geldi vida aşamalarının sonuncusuna, kapının ceplerinin altında 3 adet vida yuvası ve içlerinde vidalar olacak. Onları da söküverin.

Şimdi ise, kapı döşemesini metal yerler ile birleştiği noktalardan kasnatıp, klipleri attırarak çıkartın. Burada uygulamanız gereken hareket yukarıya doğru olmalıdır. Görecek ve hissedeceksiniz ki, kapı döşemesi gelmekte zorlanacak, bunun sebebi en üstte cam filtrelerinin de bu döşemeye dahil olması. Onları kenarlarından kaldırın, macun gibi gelecektir. Şimdi kapı döşemesini onlarla beraber aynı anda yukarı çekebilirsiniz. BU aşamada, kapı hoparlörünü klipsinden kurtarmayı unutmayın, aksi taktirde bağlantısını kopartabilirsiniz.
NOT: Bu işlemi yapmışken cam filtrelerini temizleyebilirsiniz, yararı olacaktır.

Ortaya böyle bir görüntü çıkacak:

Resimde de gösterdiğim şekilde, mükemmel şekilde yapışkan bu koruma plastiğini sadece işimizin olduğu kısımlardan elinizle kesin. Korkmayın, kağıt bant gibi, siz nasıl şekil verirseniz öyle kesiliyorlar. Daha sonra yapıştırmak için imkanınız olacak.

ŞİMDİ! İç kapı kolunu tutun, ve sağ tarafa doğru aynı düzlemde(yani düz olarak sağa) kaydırın. Kilidinden kurtulduğunu göreceksiniz. Şimdi kendinize doğru çekin ve çıkartın. Yanlız dikkat edin, arkasında kapıyı açmaya yarayan demir tel halen bağlı.

Solda gördüğünüz demir kanca bu bahsettiğim telin ucu.

Şimdi bu kapı kolunu 90 derece sola çevirin ve

Bir pense ya da el yardımı ile bağlı olan teli sabit tutup kilitten ayırın. Burada dikkatli olun, tel kanca şeklinde olduğu için, eski kapı kolunuzun bağlantı yerini kırabilir. Ha kapı kolu işime yaramayacak derseniz, kırarak da kurtarabilirsiniz.

Bu arada, kolu oradan kurtarırken, beyaz plastiğin arkasında kalan kısımda, kapı telini tutan bir klips var, büyük ihtimalle ondan çıkacak tel, geri takarken dikkat edin, serbest kalmasın, yerine takın.

Şimdi yeni kapı kolunuzu tele geçirin ve yerine aynen ilk çıkartırken yaptığımızın tersine deliklerine girdikten sonra sola doğru iterek kilitleyin.

Ben garanti olsun ve oynamasın diye, zaten halihazırda olan vida deliklerine bir tane vida bile taktım.(Kapıyı ilk açtığınızda zaten kapının muhtelif yerlerinde yedek vida olukları olduğunu göreceksiniz)

Şimdi kapıyı aynen işlemleri tersten tekrarlayarak toparlayın:

Veeee TADAAAAAAAAAAAAAAAA!

Çok şık durdu bence.

Bir aşamada takılan veya soracak sorusu olan var ise mutlaka ulaşsın. Bu aşamaların yetemediği anlar elbette olacaktır.

NOT: Bu kapı sökme işlemini, aynı zamanda cam krikolarını tamir etmek, perçinleri yenilemek, mevcut kapı kolunu boyamak/kaplamak, kapı döşemesini yenilemek/temizlemek, iç kilit pinlerini değiştirmek, elektrikli ayna bağlantılarını yapabilmek ve türlü türlü opsiyon ekleyebilmek(ışıklı kapı kolları, iç aydınlatmalar vs.) için de kullabilirsiniz.

RESİMLER VE YAPILIŞ KESİNLİKLE BANA AİTTİR VE DİJİTAL OLARAK İMZALANMIŞTIR. İZİNSİZ ALINTI YAPMAK VE/VEYA KULLANMAK ADİL OLMAMAKLA BERABER YASAL DA BİR SUÇTUR.

Bir sonraki yayımlayacağım HOW-TO ön panjur değişimi olacak.

Teşekkürler.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
çok güzel olmuş, elinize sağlık.

krom kapı kolları vectra için zaten var mı yoksa piyasadan mı buldunuz? ben de corsa c için arıyorum da. :confused:

Rotweiler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.azmiallusoglu.com
Teşekkür ederim.

Hali hazırda yüksek opsiyonlarda var. Nikelaj felan değil yani =)
Orijinal Vauxhall ürünü taktıklarım. Vauxfall fan sitelerinde arayın aracınız için ingilizceniz var ise, bulmanız çok kolay olur.

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kapı döşemesini söktün 1 sayfa, Allahtan motoru indirmedin heralde 10 sayfa gideri olurdu konu başlığının:D

şaka bir yana açıklayıcı ve güzel olmuş eline sağlık.

Rotweiler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.azmiallusoglu.com
Nieheheh olacak o kadar. kapı tam açılmadığından vida yerlerini tek shot'da alamıyorsun kadraja. En güzeli böyle adım adım.

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel bir çalışma olmuş, ellerine sağlık.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
b1 vectra kullanırken kapılardaki hoparlörlerden patlak sesi geliyordu.kapı sökme için herhangi bir kaynak bulamayınca 2 sene öyle kullandım ve sattım.
bu konuyu daha önce açaydın ya :)

Rotweiler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.azmiallusoglu.com
Aslında bu konuda biraz cesaretli olmak lazım. Çıt kırıldım bi araç değil bizimkiler.
Dolayısı ile eline tornavidayı alıp, orasını burasını kurdalamadıktan sonra(En fazla ne kadar masraf çıkabilir ki?) çok fazla bir getirisi yok.

Neyse, bundan sonrakilere kaynak olur en azından =))

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
birdaha vectra b alırsam korkamadan sökerim artık :)