nazı belediyelerin emlak vergisi insafsızlığı

ugurserhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10 gün önce Emlak vergisinin son günüydü.Benim annemin ve kızkardeşimin emlak vergilerini ben yatırıyorum.Bindim arabaya depoyu doldurdum.Yollara düştüm.Annemin evi Bakırköy de emlak vergisi zamlanmamış olarak yatırdım.Hemen b.çekmece'ye mimaroba belediyesine kızkardeşimin stüdyo evinin emlak vergisini verdim.geçen sene ödediğim rakam yüzde 50 zamlanmıştı.Ayıp dedim bu nedir ya gibi küçük sinirlenmeler evdeki hsap uymuyordu.Aklım benim evin vergisine takıldı.Neyin vergisi olduğunu düşünerek yola çıktım evim k.çekmeceye bağlı geçen sene 236 tl. ödediğim verginin 300-350 civarı yapmış olduklarını düşünerek vezneye geldim.önceki makbuzumu uzattım.Görevli 804 tl. dedi.güldüm.804 tl. dedi yine güldüm.memur gülerek 804 tl. deyince gülmedim.Yuh dedim.geçen seneyi ödedim işte makbuz elinizde adam "yaklaşık yüzde 400 zam geldi" dedi her belediye kendi insiyatifinde yapmış bu zammı.VİCDANSIZLAR AVRUPA KONUTLAR SOYAK OLYMPIAKENT gibi üst üste istif konutlarla nüfusu katlayıp geliştiren bir belediyenin bu haksızlığını anlayamıyorum.

FireStarteR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ülkemizde saçma şeyler oluyor süreklii.. bir şeyin vergisi değeri üzerinden olmalı yani.. yerin değeri %400 artmıyor ama vergisi artıyor ne kadar saçma..:mad:

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sonuna kadar katılıyorum, emlak vergileri gecen yıllara göre 2 ila 4 kat arası zamlanmış, yuh diyorum, hakkımı da helal etmiyorum

tyanali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Devlet ferdi iskan yasasını çalıştıramayıp erteleyince çareyi belediyeler aracığı ile rayiç bedelleri yükseltmekte buldu. Arada ferdi iskanı olanlarda yandı gibi bir durum oluştu gördüğüm kadarı ile. Asıl zam şimdi tapu masraflarında patlayacak, 4 kat artan emlak vergisinin olduğu yerde mevzuatta bir değişiklik olmadı ise tapu harçlarıda %3'den dolayı 4 kat artar. Böylece yıllardır düşük gördükleri tapu satış bedellerinede bir ayar vermiş oldular gibi :rulet:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
2004 yılından beri evimin değeri 1 TL artmamışken vergisinin her sene artırılmasını adil bulmuyorum. (Bazıları inanmayacak ama halen satılık olan evimi isteyene 2004 deki değeri ile hemen satabilirim) 63 TL yıllık verginin 6 aylığı 53 TL olmuş.
Madalyonun diğer tarafı ise ilginç. İktidarlar, belediyeler vatandaşa şirin görünmek, oy kaybına uğramamak için konutlarda yıllardır düşük rayiç değerlerini uyguladılar. Bu politika yüzünden 100 TL ye alınan evler tapu dairelerinde 20-30 lira gösterildi. Hep üretemeyen devleti eleştirdik, iktidar yanlıları da bizi eleştirdi. Devlet daireleri, belediyeler (özellikle iktidar karşıtı partilere ait olan belediyeler yoğun bir şekilde kıskaç altına alındı) borçları yüzünde icralık duruma geldi. Paraları yok, üretimleri yok, icraatları yok, işin ilginç yanı tasarruf tedbirleri de yok. Bu durumda her zaman yaptıkları gibi işin kolayına kaçıp vatandaşın cebine el attılar. Kalleşce, hile hurdayla bir başkasının cebine el atmak hırsızlık değilmidir?

ugurserhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
(özellikle iktidar karşıtı partilere ait olan belediyeler yoğun bir şekilde kıskaç altına alındı) borçları yüzünde icralık duruma geldi. Paraları yok, üretimleri yok, icraatları yok, işin ilginç yanı tasarruf tedbirleri de yok. Bu durumda her zaman yaptıkları gibi işin kolayına kaçıp vatandaşın cebine el attılar. Kalleşce, hile hurdayla bir başkasının cebine el atmak hırsızlık değilmidir?

bakırköy belediyesinde emlak vergisi geçen sene ile aynı üstelik muhalif parti belediyesi ancak bulunduğum il k.çekmece iktidar belediyesine ait söylenen sözler seçimlerden dolayı cezalandırılacağımız yönünde idi.Kurunun yanında yaşlarıda yaktılar.%400 zam ne demek!! Deliler gibi durup durup aklıma geliyor çıldırıyor ve yüksek sesle telaffuz edip beddua ediyorum.2005 senesinde oturmak maksadı ile aldığım evin tek rantı vergileri oldu.Yapabileceğim 30 seneli birikimimin tek ve son atımlık yatırımın hayal kırıklığından vazgeçtim.Gelişmekte olan bir bölgede 2005 senesinde 300 bin tl mal olan evin 6 senede %40 değer kazanması ile paralel değil.Adil değil.Hakkımı paramı bu belediye ve zihniyete helal etmiyorum.Gasb etmekle arasında ki tek farkı bir işe yaramayan makbuz kesmeleridir.

gokhannn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
belediyeler zaten ülkenin en büyük rantı. cebe para indirme, kadroyu çalışanların yakınları ve partiye yakın olanlarla doldurma, belediyenin imkanlarını kendi menfatine kullanma. belediye bünyesinde bir yere gittiğimde zaten çalışanların hepsi tek tip ince bıyıklı dini görüşünü kesinlikle belli eden tipler.(bunu iktidar için konuşuyorum)bir belediyedinin kendi kafasına göre vergiye zam yapması zaten en başından hata.

browerdi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gürpınar belediyesi Beylikdüzü belediyesine katıldı, Ben sürekli vergimi Ptt den öderim
birleşmeden dolayı sorun olmuş,geçen sene borcumu ödememe rağmen işlememişler bu senenin vergisi vede gecikme zammı ile birlikte güzel bir masraf çıkarmışlar...Dekontumu ibraz ettim Allahtan yoksa çift ödeme alacaklar...Ama dekontu fakslamama rağmen hala internette borcum gözüküyor,bende kızdım bu senenin vergisini ödemedim..
Arkadaşların dediği gibi iki katına çıkarmışlar vergiyi ..Bana ne hizmeti veriyorlarsa....Yazık günah..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
52 yaşındayım, hayatımda hiç kimseye, hiç bir kuruma beddua etmedim, sağ olsunlar bunların sayesinde bu günleri de gördüm :(. Gözlerine dizlerine dursun, bir yerlerinden çıkar inşallah. Kimse kusura bakmasın, bunların dini müslümansa ben artık onların dininden değilim.