Necvox DVN-P 1033 Araç İçi Eğlence Sistemi

evgin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konuyu takip eden arkadaşlar için güncelleme yaptım. necvox firmasına gönderdiğim inceleme yazısı. Arkadaşların istifadesine sunuyorum.

NECVOX DVN-P1033 OPEL ASTRA J ARAև İÖ‡İ EğLENCE SİSTEMİ
GENEL
Aracım 2013 model beyaz renk Opel Astra Notchback 1.4T ActiveSelect. Fabrika çıkışı üzerinde CD400 sistemi mevcuttu. Geçtiğimiz hafta içinde Necvox DVN-P1033 ile aracımın iç atmosferini değiştirdim. Cihaz 2014 yılının başında piyasaya sürüldüğünden beri takibimdeydi. Elimden geldiği kadarıyla adil bir değerlendirme yapmaya çalışacağım.
֖ncelikle şunu belirtmeliyim ki, emsalleri arasında donanım olarak gerçekten üstün bir cihaz. Gerek ekran çözünürlüğü, gerek işlemci hızı ve belleği, zorlanmadan görevini yapmasını sağlıyor. Biraz optimizasyon ihtiyacı da yok değil.
Araç içi eğlence sistemlerinde kullanıcıların beklenti yelpazesinin tamamını karşılamanın ne kadar mümkün olduğu tartışma konusu olsa da, bu geri beslemenin bu tip cihazları tercih edenler için bir fikir basamağı olacağını umuyorum. Buradan sonra yazacaklarım şahsi görüşlerim olup, 10 yıllık sürüş tecrübem, müziğe ve kendimi bildim bileli bilişim teknolojilerine olan ilgimin ortaya çıkardıklarından ibarettir.

DIş G֖R֜N֜M VE ARAև İLE UYUM
Necvox DVN-P1033, OEM cihazlar arasında Opel Astra ile en iyi uyum sağlayan cihazlardan birisi diyebilirim. ֖n konsoldaki yerine tam olarak oturuyor, herhangi bir iç karoseri uyumsuzluğu (Belki "necvox" yazısı olmayabilirdi), çıtırtı, tıkırtı, gıcırdama veya sallanma söz konusu değil. Bu konuda gerçekten başarılı. Ne var ki, kutuyu ilk açtığımda "keşke" dedirten husus, GPS ve Data SD kart giriş yerleri oldu. Kişisel bir zevk meselesi. Başta da söylediğim gibi burada yazdığım her şey kişisel görüşlerimdir.
Yukarıda bahsettiğim gibi görüntü olarak araçla bire bir uyumlu, SD kart okuyucularının bulunduğu yerler düz zemin yerine, kenarlardan muntazam bir kontur ile gelebilirdi. Fonksiyonel olarak eleştirmem gerekirse, data SD girişine takılan SD kartı çıkarmak gerçekten zor, parmaklarım ince olmasına rağmen epey zorlandım. Zaten kar yuvaları da simetrik değil. Sağdaki kart okuyucu çerçeveye daha yakın ve araya parmak girmiyor. Veri kilidi çıkarırken içeride bir tırnağa takılıyor olsa gerek. Belki de sorun benim kartımdadır. Bilemiyorum.
Aracıma montajı Van'da bulunan By Doğukan Elektronik'te Hidayet Bey ile birlikte gerçekleştirdik. Montaj esnasında kişisel isteklerimi göz ardı etmeyerek tüm anten ve kablo tesisatını özenle gizleyen ustama teşekkürü bir borç bilirim. Firma olarak gerçekten işine hÖ¢kim ve temiz çalışan bir bayi ile anlaşma yapılması, özellikle otomotiv, sanayi ve elektronik gibi konularda uzman eksikliği yaşanan Doğu illeri için çok büyük bir artı olmuş. Müşteri ilişkileri ve satış sonrası hizmetler tatmin edici seviyede.

ARAY֜Z VE KİşİSELLEşTİRME
Kilidi açıp aracı çalıştırmak için ön koltuğa oturduğumda, ilk baktığım şey saat ve hava sıcaklığıdır. Aracın orijinal grafik ekranı kapıların açılmasıyla devreye girdiğinden bu bilgilere erişmek hayli kolaydı. P1033 daha gelişmiş ve kapsamlı bir cihaz olduğundan ekranın açılması biraz zaman alıyor. ևok rahatsız edici bir durum değil, fakat kilitlerin açılmasıyla birlikte cihaz açılsa en azından sürücü binene kadar sistem kendini toparlamış olur diye düşünüyorum. Sanırım altyapı ateşleme sistemi ile ilişkilendirilmiş. ևünkü anahtar takılı değilken cihaz açılmıyor. Anahtarın çıkması fakat müziğin çalmaya devam etmesi gerektiği durumlarda bu önemli bir handikap. Alışmayı umuyorum.
Cihaz ilk kademede açıldığında, CANBUS üzerinden aldığı bilgileri araçla uyumlu bir arayüz ile ekranda gösteriyor. (c072 sürümü ile bu özellik kaldırılmış, yalnızc ayar değiştirince veya "INFO" tuşun basınca bu ekran geliyor."vPiyasadaki cihazlar içinde en iyi CANBUS arayüzüne sahip diyebilirim. Ne var ki, aracın iç aydınlatmasının tamamı saf kırmızı olması nedeniyle, ekrandaki kırmızının tonu biraz turuncuya yakın olması soluk bir görünüm veriyor. ևok ufak bir renk müdahalesiyle giderilebileceğinden eminim. Renk kodu olarak #FF0000 veya (R255G0B0) kullanılması (yazılım konusunda sağlam bir altyapım olduğunu söyleyemem, kısa bir dönem Flash ActionScript ile uğraşmıştım) daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.
Tespit ettiğim ufak bir hatayı da iletmek istiyorum. Klima AUTO modundayken fan seviyesini sürekli 3 olarak gösteriyor. AUTO veya A olmalı. Araç ayarlarına girdiğimizde ise ilk sırada "Kilit açıllıdığında dış aydınlatma" seçeneği "Kilit açıldığında dış aydınlatma" olarak düzeltilmesi gerekmektedir.
İkinci kademe olan multimedyaya geçiş için, önceden de CD400'ü açmak üzere kullanılan açma-kapama düğmesine bir kez dokunmak yeterli. Kısa bir süre içerisinde ekrana Opel logosu geliyor ve 10-20 saniye arasında multimedya arayüzü karşımıza geliyor. Bu safhada da cihaz emsalleri arasında öne çıkıyor uyum konusunda. Aracın iç aydınlatması ile uyumlu bir görüntü mevcut. Kırmızının tonu burada da biraz turuncuya yakın. Arka plan olarak sade bir görüntü seçilmiş ve değiştirilemiyor. Kişiselleştirme açısından olumsuz bir durum olsa da eğreti bir görüntü yok.
İki farklı arayüz seçeneği mevcut; grid ve kart destesi. şahsen kart destesi görünümünü daha güzel bulsam da, resistif ekranın dezavantajı nedeniyle kullanmayı tercih etmiyorum. ֖zellikle trafikte seyrederken istediğiniz yere tek seferde girememek, güvenlik açısından çok büyük bir handikap. Grid düzeni, trafikte seyrederken veya dururken azami performans sağlıyor kullanım açısından.
Kısayollara gelecek olursak, araç kullanırken olmazsa olmazlardan biri olan Müzik, medya menüsü altında sunulmuş. Bence, Internet kısayolu yerine müziğe yer vermek daha mantıklı olur. ևünkü Internet sık kullanılacak bir özellik olmamakla birlikte, dikkat dağıtıcı bir fonksiyon olduğu için, Araçlar menüsü altına gömülebilirdi. Kendi hazırladığım bir ana menü görselini paylaşmak istiyorum.
Bir saat süre içerisinde internet üzerinden bulduğum grafikleri standartlaştırarak oluşturduğum grid düzenini kendi zevkime göre değiştirdim. Görüldüğü gibi ilk sırada Müzik, sağına devam edersek FM/AM Radyo Alıcısı, DVD Oynatıcı, Video Oynatıcı, alt sırada Navigasyon, Bluetooth Kiti, Internet Kısayolu ve Diğer simgeleri yer almakta. En üstte overlay katman olarak kullanılabilecek gizlenebilir ve ekrana dokunulduğunda her zaman görünebilecek bir durum çubuğu yerleştirdim. Solda tarih ve dış ortam sıcaklığı, ortada saat ve sağda bildirim alanı mevcut. Alt kenarda ise en solda dokunmatik Kapama butonu, yanında Araç Ayarları ve sağ alt kenarda Cihaz Ayarları ve Arka Plan Aydınlatması kısayolları bulunuyor.

Mevcut altyapı üzerinde buna benzer bir arayüz yapılabilir mi bilmiyorum ancak, "Sadelik en üst düzey karmaşıklıktır.- Da Vinci" sözü her zaman tasarım çalışmalarımda ilkem olmuştur. Göze karmaşık gelip fonksiyon olarak zayıf bir şeydense, basit gözüküp fonksiyonlarını en iyi yerine getiren bir şey olmasını tercih ederim. Demek istediğim, arka plan ne kadar karmaşıklaşırsa karmaşıklaşsın, vitrin yalın ve işlevsel olmalı. Yine vurgulamakta fayda görüyorum, işinizi öğretmek veya ukalÖ¢lık niyetinde değilim. Sadece aracımda zaman geçirmeyi seviyorum ve bu kadar masraf yapmışken "keşke" demek istemiyorum.
Cihazda  AUX, USB, TV/DVB, DVR, DVD, Bluetooth, Müzik ևalar, FM/AM Radyo gibi çeşitli arayüzler mevcut. ֜niversal olması amacıyla hepsinin siyah ve gri tonlarda yapıldığını, biraz zaman ayırarak her aracın kendisine özel farklı renk ve tema düzenlemesi yapılabileceğini düşünüyorum. Astra modeli için bu konuda gönüllü olduğumu vurgulamak isterim.
Ana menüdeki uyum ve düzen alt menülere girdikçe maalesef azalıyor. Araçlar ve Ayarlar menülerinin altındaki simgeler gereğinden fazla karmaşık bir görünüme sahip. Ayrıca iyi bir düzenlemeye ihtiyacı var ergonomi açısından.

SES VE M֜ZİK
Müzik ևalar uygulaması da sade ve göz yormayan bir tasarıma sahip. Yalnız MP3 tag, dosya sıralaması, liste ve Türkçe karakter desteğini yetersiz buldum. En azından ekranda dosya adı yerine şarkı Adı, alt satırlarda Sanatçı ve Albüm bilgileri görünmeli (son ikisi var, sıralama için yazdım). ֖zellikle aracın orijinaline en sık kullanılan işlevlere komuta eden ortadaki büyük tekerlek, radyoda frekans değiştirme dışında hiçbir işe yaramıyor. Opel kullanıcıları için çok büyük bir eksik. ևünkü geleneksel olarak tüm araçlarında dosyalar arasında gezinmek için bu tekerlek kullanılıyor. Tamamen dokunmatik ekrana endeksli düşünülerek tasarlanmış gibi geldi bana cihaz. Tüm menülerdeki Scroll ve Onay işlevi bu tekerleğe atanmalıydı. Ayrıca Back tuşu da çok pasif konumda. Back tuşu doğrudan Ana Menü kısayolu olmalı, ya da sağ üstteki Geri Okunun yaptığı işlevleri yerine getirmeli. Bu konulara Ergonomi bölümünde değineceğim için yüzeysel geçiyorum.
Ses kalitesini yeterli buldum. DVD, USB, AUX, SDCard kaynaklı müzik ve videoların tamamında ses yeterli temizlikte. Geri görüş kamerasına geçiş ve ilk ateşleme dışında sürüş esnasında herhangi bir parazit mevcut değil. Telefonu araçla eşleştirdiğimiz zaman karşıdan arayan kişi yankı duymuyor. Genel olarak tüm sesli aygıtlar iyi çalışıyor.
Tespit ettiğim bir sıkıntı da, müzik çalarken geri görüş kamerası çalıştıktan sonra, tekrar Müzik ևalar ekranına döndüğünde, karıştır moduna geçiyor. Ne direksiyondan, ne ekrandan, ne de CD400 panelindeki ileri sar tuşundan şarkı değişmiyor. Sürekli aynı şarkıyı baştan çalıyor. (SDCard takılı iken, diğer modlarda denemedim.)

DVD, VİDEO, TV, KAMERA VE AUX
Açıkçası çeşitli kalite ve formatlarda video yükleyip deneme şansı bulamadım. Ancak görüntü ve ses kalitesi oldukça iyi düzeyde. Herhangi bir yavaşlama veya takılma söz konusu değil. Günlük yaşantımda DVD yerine DivX tercih ettiğim için DVD arayüzünü yeterli buldum.
Analog TV uygulamasını da yeterli buldum. Genel makyaj işleminde bu bölüme de el atılmasında sakınca olmayacaktır.
Araçta iki farklı AUX beslemesi var, önceki aracımdaki Bluetooth Kit'i Aux aracılığı ile kullanıyordum. Cihazda Parrot BT kit olduğu için AUX girişini yoğun olarak kullandığım söylenemez. Bu nedenle yeterli seviyede buldum.

BLUETOOTH KİTİ
Arabamı değiştirme sebeplerimden birisi olan entegre BT özelliği, piyasadaki cihazların çok ilerisinde olsa da, Opel'in UHP'sine yetişmek için epey ekmek yemesi gerek diye düşünüyorum. Sesli komut sisteminin çalışmaması, trafik güvenliği ve şahsi kullanım tarzım açısından çok önemli bir eksik.
Rehber taraması cihaz eşleşmesini müteakip gerçekleşiyor. Fakat soyadına göre sıralama yaptığı gibi, eşleştirme sonucunda Z-A halinde gösteriyor. Ayrıca Rehber'e her tıkladığınızda yeniden indeksleme yapıyor. Bu da zaman kaybına neden oluyor. Rehberde gezinme sadece ekrana dokunarak oluyor. ևok fonksiyonlu Büyük Tekerlek scroll ve onay için kullanılabilir. Ya da direksiyondan SRC düğmesi de atanabilir.

GERİ G֖R֜ş KAMERASI
Cihazla birlikte gelen plaka aydınlatmasına entegre kamera, yerine herhangi bir delik delinmeden rahatlıkla monte edildi. Geri vitese alınca otomatik olarak ekrana kamera görüntüsü geliyor. Ciddi bir parazitlenme yok, görüntü kalitesi orta seviyede. Ancak kılavuz çizgileri pek de isabetli değil.
Balıkgözü lens gibi geniş bir açıyı gösterdiği için neredeyse ölü bölge bırakmıyor. Ancak kesinlikle sadece kamera görüntüsü ile park etmek mümkün değil. Olmasını da beklememek gerekir. Sadece aynadan görünmeyen alçak cisimleri tespit etmek için kullanılmalı diye düşünüyorum.
Ayrıca arka park sensörlerinin bölge ve mesafe olarak işaretlenmesi çok güzel bir özellik. Buradaki "keşke" ön park sensörlerinin bölgelendirmesi oldu. Ciddi bir eksiklik sayılmaz ancak tamamiyet için göz önünde bulundurulabilir diye düşünüyorum. Gerçi direksiyon içindeki bilgi ekranında ön sensör verisi bölge olmaksızın mesafe göstergesine sahip. Genel olarak kamera ve park yardımcısı performansını yeterli buldum.

DOK֜MANTASYON, DESTEK, M֜şTERİ MEMNUNİYETİ
Kullanım kılavuzu yeterli seviyede. Bayiden Bölge Müdürüne kadar tüm kademelerde tatmin edici süreçlere tanık oldum. Bu konuda bir eksik olduğunu söylemek "yiğidin hakkını yemek" olur.

ERGONOMİ VE FONKSİYONLAR
En can alıcı bölüme geldik diyebilirim.
Büyük tekerlek butonun tamamen işlevini yitirmiş olması (sadece radyoda kanal değiştirmeye yarıyor). Yalnızca 1 aylık bir kullanım istatistiği ile tuşun hangi koşullarda hangi fonksiyonları yerine getireceği kolaylıkla belirlenebilir. Bu konuda kobay olmaya hazırım.
Geri tuşunun yaygın olarak çalışmaması. Pek çok ekranda Geri Tuşu hiçbir fonksiyona sahip değil. ֖nemli bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Ayrıca doğrudan Ana Sayfayı  açan bir tuş olmalı. Tekerleğin orta butonu da olabilir, geri tuşuna iki kez basarak da olabilir. Global olarak çok bir işe yaramayan AS veya TP tuşlarına da atanabilir diye düşünüyorum.
Bluetooth sesli komutlarının çalışmaması. şahsen sesli komut sistemini çok aktif bir şekilde kullanıyorum. Rehberimde tanımladığım kişileri yoldan gözümü ayırmadan arayabiliyordum. Müziği durdurma, sonraki şarkıya geçme vs. tüm komutları kullandığım için eksikliğini büyük ölçüde hissediyorum.
Görev Yöneticisi erişimi bulunmaması. Arka planda çalışan uygulamalar ihtiyaç bulunmaması halinde sonlandırılabilmeli. Bazı yazılımsal sorunlar, tüm cihazı sıfırlamadan giderilebilir diye düşünüyorum.
Flash desteği. Cihazda Opera Mini tarayıcı mevcut. Ne yazık ki internet sayfalarındaki videolar izlenemiyor. Streaming özelliği yetersiz. Hasbelkader bir video açma gafletinde bulunursanız, Windows Media Player penceresiyle karşılaşıyorsunuz. Hata veren ATM'ler gibi görünüyor cihaz. Bence Opera Mini dışında bir de YouTube Client programı eklenebilir. Böylece araçtaki internet erişimi gerçek bir kullanım alanı kazanmış olur. Opera Mininin pek çok sayfada da yeterli görüntüleme performansı verdiğini de söyleyemem. Açıkçası arabadan haber okuyacağıma, e-postalarımı kontrol edeceğime, webde gezineceğime, cebimdeki telefondan bunu çok daha hızlı ve sorunsuz yapabilirim. En azından aracın USB girişi meşgul olmamış olur. Hiç mi iyi olmamış derseniz, en azından mp3 indirmeyi başardım. Bu da bir şey.
Dosya Yöneticisi. Gerçek bir dosya yöneticisi. Kişiselleştirme için en azından arka plan resimlerinin alınabileceği, sistemin kernel dosyaları olmasa bile, en azından dosya sistemi içinde gezilebilmeli. Ortalama bir kullanıcı eksikliğini belki ömrü boyunca hissetmeyecektir. şahsen Samsung Galaxy Note 2 telefonumda TouchWiz frameworkü kaldırıp, yerine Holo frameworkü yükledim (CyanogenMod). Yani firmaların pek sevmediği, "hiçbir şey fabrikadan çıktığı gibi kalamaz" diyenlerden biriyim. Neden Android cihazını tercih etmediniz diye soracak olursanız, aracı genellikle eşim kullanıyor ve eminim o cihazı incelesem bundan çok daha fazla sıkıntı yazardım.

SONUև
Necvox DV-P1033 hakkında edindiğim görüşleri birkaç başlık altında size aktarmaya çalıştım. Sakın yanlış anlamayın, maksadım cihazı kötülemek değil, hak ettiği düzeye ulaştırmak. En başından beri tekrar tekrar belirttiğim gibi, sakın ukalÖ¢lık ettiğimi düşünmeyin. Cihaz kötü olsa, uğraşmadan gider söktürürdüm. Potansiyelini gördüm ve "keşke"lerimi ifade etmek istedim.
Cihazın geliştirilmesi konusunda, tasarım boyutunda aktif olarak katkıda bulunabilirim. Yazılımsal olarak, herhangi bir programlama diline hÖ¢kim olmadığım için, fonksiyonların oluşturulması aşamasında son kullanıcı yorumu yapabilirim. Altyapıdan kaynaklı imkansızlıkları anlayışla karşılarım, kod yazan arkadaşları bunaltmam.
Van'da ikamet etmem nedeniyle, pek çok teknik konuda sıkıntı yaşadım (firma veya cihazla ilgili değil, önceki aracım vs.). Açıkçası yaşadığım sıkıntıları başkalarının yaşamaması için bir konuda bilgi sahibi isem, çevremdeki herkesin yardımına koşmaktan sakınmadım. Mesaim çok yoğun ve 15 aylık bir çocuğum var. Kısıtlı zamanımda, uzaktan da olsa bir katkıda bulunabilirsem ne mutlu bana.
Sonuç olarak, para aldığı için değil, sevdiği için inceleme yapan birisi olarak görüşlerimin ürününüzün AR-GE'sine yön vermesi ümidiyle iyi çalışmalar diliyorum.

Evgin SERBEST
Van - 14.04.2014

Tanıtım videosu:
Youtube

Bunlar cihaz çalışırken çektiğim görüntüler:

Radyo ekranı (Bluetooth, Müzik ևalar ve diğer bazı fonksiyonlarda arka plan aynı)
[img=800x450]http://i.hizliresim.com/27583d.jpg[/img]

Grid düzeni:
[img=800x450]http://i.hizliresim.com/BX4DQQ.jpg[/img]

Kart destesi:
[img=800x450]http://i.hizliresim.com/ZNJ7Bo.jpg[/img]

Aydn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ynt:

Hocam peki maliyeti nedir, cihazi nereden temin edebiliriz. Diger cihazlari geride birakan taraflari nedir. Bu kadar hazirlik yaptiginiza gore kayda deger bir donanıma sahip olmalı.

Kasım Çınar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Necvox DVN-P 1033 Araç İçi Eğlence Sistemi

hayırlı olsun detayları bekliyoruz

bukars

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bravoo bende bu aralar  araç içi eğlence sistemlerini araştırıyorum. Ayrıntıları ve fiyat bilgisini sabırsızlıkla bekliyorum

K

karaoglan

Bilgi Girilmemiş

aynı cihazı bende kıullanıyorum çalışmalarınız ilgimi çekti,ilk çalışmalarınız gayet hoş devamını merakla bekliyorum.iyi çalışmalar dilerim

ercan_0636

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hayırlı olsun güle güle kullanın.

evgin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İlgi gösteren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Yanlış anlaşılma olmasın paylaştığım grafikler cihazın değil kendi hazırlamış olduğum grafiklerdir. Umarım verimli bir çalışma olur.

bunyasg1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

takipteyiz hocam.

evgin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bekleyen arkadaşlardan biraz daha sabır rica ediyorum.

X'tan C072 sürüm firmware içeriğini aldım. Birkaç değişiklik mevcut. Ayrıca kendi zevkime göre kişiselleştirme yaptım. Aşağıdaki görüntülerde iki örnek mevcut. Bitince inceleme ile birlikte koyacağım. Yarın fırsat bulabilirsem video çekeceğim. Herkese saygılar.
vzo9qm.png

59RJbD.png

Edit: Lütfen firma ismi kullanmamaya özen gösterelim. Keyifli forumlar

revelation

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Çok güzel bir paylaşım. Teşekkürler