oksijen sensörü hk.

ahmet_arslan81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2003 vectra c 2,2 elegance sahıbıyım aracım tuplu motor arıza lambası yanıyor dun lpg cı aracın oksıjen sensorunde arıza oldugunu soledı oksıjen sensoru ne kadarıdr bılen varsa yardımcı olursa sevınırım

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"Oksijen sensörü değişmeli" diyen usta sensöre değişince arıza lambasının sonsuza kadar söneceği garantisini veriyorsa değiştir. Ama bence sönmeyecek.

Çünkü; oksijen sensörü egsozdan çıkan gazın içindeki kükürt oranını ölçüyor. Benzinli araçta egsozdan çıkan gazın içinde yer alan kükürt ortalaması önceden beyne öğretilmiş durumda. Tabi LPG'nin yanması ile ortaya çıkan kükürt benzine göre daha az. Ancak beyin LPG ile çalıştığını bilmediği için düşük kükürt oranını "oksijen sensöründe hata var" şeklinde yorumlayıp arıza ışığı yakıyor. O nedenle yeni sensörde de aynı sıkıntı yaşanacaktır.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
benzinde yanmıyorsa eğer. lpg ayarını yapan vatandaşa şunu söyle. aracın benzin enjektörü zamanıyla lpg enjektörü zamanlama ayarını aynı yapsın. yanmaz lamban birdaha.....

ahmet_arslan81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cok tsk ederım verdıgınız bılgıler ıcın ama benımkı her zaman yanmıyor yanı bı yanıyor sonuyor bazen sureklı yanıp sonuyor o zaman arac cekmıyor sımdı enjektorlerı degıstırdım uzerındekıler yanlıs enjektordu duzeldi gıbı bakalım yanmıyor sankı 1 2 gundur denıcem bakalım on arka oksijen sensoru oluyormus sanırım fiyatları hakkında bı bılgınız varmı

tosunpasaa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o kadar emek para ve zaman harcadım kalıcı bir çözüme ulaşamadım bütün emeklerimin karşılığı arada bi sönmesi oldu P0130 kodunu o arabanın içinden söküp atamadım alışmaktan başka bir çarem kalmadı

Bilgisayara bağlandığında sensörler görevini yapıyor gözüküyor lakin gel gelelim anladınız işte onu :)

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eğer her zaman yanmıyorsa doğru düzgün kalibre edilmesi gerekli lpg nin.. fakir veya zengin karışımdan dolayı yanıyor o lamba zamanında bende çok uğraştım p0130 arızası ile ama sonunda usta eller değince düzeldi..söndükten sonra 50-100 km benzinde kullanın bakalım yanacakmı..ayrıca o lamba yandığında egzosdan lpg kokusu gelmektemi yada çiğ benzin kokusu ? veya lpg de iken egzosta patlamalar oluyormu yığılma varmı? ayrıca hangi şehirdesiniz arkadaşlar size usta tavsiye edebilir

tosunpasaa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kafaya takılacak bir problem olmadığını çözdüm bu işin en olumsuz yönü şu motorda başka bir arıza kaydı oluştuğunda o lamba sürekli yandığı için farkedemiyorsunuz. Ben arada fren, gaz yöntemi ile bakıyorum 2. bi kayıt var mı diye.

ahmet_arslan81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eğer her zaman yanmıyorsa doğru düzgün kalibre edilmesi gerekli lpg nin.. fakir veya zengin karışımdan dolayı yanıyor o lamba zamanında bende çok uğraştım p0130 arızası ile ama sonunda usta eller değince düzeldi..söndükten sonra 50-100 km benzinde kullanın bakalım yanacakmı..ayrıca o lamba yandığında egzosdan lpg kokusu gelmektemi yada çiğ benzin kokusu ? veya lpg de iken egzosta patlamalar oluyormu yığılma varmı? ayrıca hangi şehirdesiniz arkadaşlar size usta tavsiye edebilir

düzcedeyım yardım edersenız sevınırım dedıklerınızın hepsı oluyor cıg yakıt atıyor

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Muhtemelen Fakir zengin karışım sorunudur... bende yaşadım. Çok fakir uyarısı varmış, ayarlandı. şimdi bir sorun yok. Çekiş arttı...

Sensörün değişmesi gerekliyse de BOSCH'un universal sensörleri var araştırmanızı tavsiye ederim..

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sensörün arızalı olup olmadığını kendiniz kontrol edebilirsiniz.sensörü sökün bi multimetre alın digital yada analog.multimetreyi ohm konumuna getirin sensör üzerindeki beyaz kabloların direncini ölcün sağlamsa siistemde sorun vardır