Önerilerinizi bekliyorum Prizdirek mili değiştirebilecek şanzumancı(İstanbul-Kocaeli)

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba değerli arkadaşlarım;

Corsa 1.3 cdti aracımın şanzumanının prizdirek milinin değişmesi gerekmekte.

Ankara'da 300 parça fiyatı +150-200tl toplam 500tl'ye fiyat alırken İstanbul Bostancı Sanayi sitesinde 800-900tl'nin altına fiyat veren yo k ki o fiyata yine Ankara'da çıkma şanzuman var, gerçi stokları tükenmiş.

Parça Ankara'dan da getirtilir fakat güvenilir fakat İstanbul'da ya da Kocaelinde ekonomik bir usataya ihtiyacım var. Önerilerinizi bekliyorum.

Sorunuma gelince resimlerde de görebileceğiniz üzere debriyaj balatasının göbeği sıyrılmış hem prizdirek mili hem debriyaj balatası kullanılamaz hale gelmiş.

2-3 yıl önce de aynı sorunu yaşamıştım fakat prizdirek milinde herhangi bir deformasyon yoktu, debriyaj balatasının şansıma üretim hatalı olduğunu düşünmüştüm.

Şuan aracı yeni balata ile topladık fakat araca hiç güvenemediğim için otoparka çektim bekliyorum.

Prizdirek Mili:
attachment.php

Araçtan çıkan debriyaj balatası:
attachment.php

Yeni debriyaj balatası:
attachment.php

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_1319.JPG
    IMG_1319.JPG
    62.5 KB · Görüntüleme: 70
  • IMG_1322.JPG
    IMG_1322.JPG
    56.9 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_1327.jpg
    IMG_1327.jpg
    78.9 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Esenyurtta şanzımancı Elvan usta diye bir yer buldum, aracı toplattığım için şanzıman sökmeden araç üzerinde şanzıman kovanını sökerek değişim yapacağını belirtti, yağ dahil 400-450 tl fiyat aldım sonuçları paylaşacağım.

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değişim daha garanti ama.Tornacıyla konuştunuz mu?

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
o mile hiç bişey olmaz hocam ille içim rahat etsin diyosanız değişin ama bence gerek yok. bu tarz frezeli milleri pompalarda dişli göbekleri bağlantılarında çok kullandık. ille değişecem diyorsanız değişin ancak bence gerek yok. ek olarak maliyeti düşüreyim diyosanız o mili iyi bi kaynakçıya doldurtun sonra yeniden işlensin sıfırı gibi olur.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Artık aracı aileme bıraktığım için içimin rahat etmesi adına bu şekilde bırakmak istemiyordum, kaynakla dolgu yapmak ise aynı sertliği sağlamayacağı için tercih etmedim.

Gelelim tadilata,

Öncelikle şanzımana ulaşmak için mazot filtre kutusu söküldü, ardından tam olarak mazot filtre kutusunun altına denk gelen şanzımanın üst kapağı açıldı.

Sol ön lastik ve davlumbaz sökülerek şanzıman cıvataları söküldü.

Motor takozu gevşetilerek motor ve şanzıman aşağı doğru bir kaç cm indirilerek dişli kutusunun tekerlek boşluğundan çıkabilmesi için gereken boşluk sağlandı.

Sonunda tüm dişlilerin olduğu iç parça yerinden söküldü.

attachment.php

En büyük korkum debriyaj balatasının tekrardan hasar görmüş olmasıydı, neyseki herhangi bir problem görünmüyordu.

attachment.php

Dişli kutusundaki tüm dişler tek tek dağıtıldı, usta yukarı çıkıp birebir aynı olan çıkma przidirek milini getirdi. Tüm dişlileri tek tek sayarak aynısı olduğuna emin olduğunda tüm parçaları tek tek kontrol ederek temizledikten sonra tekrar toparladı.

Bu sırada aks milinin de yırtıldığı da fark edip onu da değiştirttim.

attachment.php

Daha sonra araç aynı şekilde geri toplandı, şanzımanın üst kapağı takılmadan önce şanzıman yağı konuldu. Herhangi bir kaçak olmadığına emin olmak için kısa bir test sürüşünün yapıldı.

Maliyet ise şu şekilde;

100 TL dişli kutusunun sökümü ve montajı
300 TL prizdirek mili ve değişim işçiliği
45TL 3 lt mobil 1 şanzıman yağı
10TL aks körüğü
20TL aks körüğü işçiliği

Toplam 475TL.

Bostancı'da sökülmüş durumdaki şanzımanın revizyonu için sadece 700-750 istendiği için olabildiğince ekonomik bir şekilde halletmiş olduğum için mutluyum.

Açıkçası aradaki büyük fiyat farkı nedeniyle beklentilerim çok düşüktü ama günün sonunda fark ettim ki daha kaliteli bir işçilik bulamazdım. Ben çok memnun kaldım, kesinlikle tavsiye ediyorum.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_1470.jpg
    IMG_1470.jpg
    36.7 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_1471.JPG
    IMG_1471.JPG
    34.5 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_1472.jpg
    IMG_1472.jpg
    37.8 KB · Görüntüleme: 25