OPC App'ini duydunuz mu?

astrasail

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Bugün keşfettim bu uygulamayı adı OPC PowerApp. Araca harici akıllı telefon kontrol sistemi ile bağlanıyormuş. Bu sistem Astra GTC'de standartmış. Bizim araçları telefonla bağlayıp bilgileri görmek için bu aleti taktırmak gerekiyor. Ancak bu aparat olmadan da uygulamada anlık hız, G kuvvetini grafik olarak ve dijital olarak görmek mümkün. Ayrıca araca bağlandığında telefon üzerinden her bir lastiğin basınç değerinden tutun da aracın depoda kalan litresi, yağ sıcaklığı gibi her tür bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Siz hiç böyle bir uygulama duymuşmuydunuz? Ve acaba bu akıllı telefon kontrol sistemini sonradan taktırmak mümkün müdür? Yarın servisimle de konuşacağım ama pek umutlu değilim o konuda :D

cekY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: OPC App'ini duydunuz mu?

Hayal meyal hatırlıyor gibiyim duymuştum ismini. :) Orjinal olarak olmasa bile ODB soketine takılan bluetooth bir aygıt ile akıllı telefon üzerinden araç bilgilerine erişilebiliyor. :)

ze623

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eski aracım GTC de denemiştim iphonuma bu uygulamayı indirdim fakat çalışmamıştı.sanırım navi600 falan olması lazım.

astrasail

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Uğur K link' Alıntı:
Hayal meyal hatırlıyor gibiyim duymuştum ismini. :) Orjinal olarak olmasa bile ODB soketine takılan bluetooth bir aygıt ile akıllı telefon üzerinden araç bilgilerine erişilebiliyor. :)

O zaman o aygıta yoğunlaşayım ben :D Nerede bulurum taktırırım bir araştırayım.

Navi600 lazımsa ben zaten yalanım :)

cekY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

"obd2 bluetooth adapter torque" gibi terimler ile google da bulabilirsiniz. :) Torque bildiğim kadarıyla telefona yükleyeceğiniz programın adı, diğeride araca takılan beyinin okuyan cihaz. :)

firstemperor1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

OpcApp duymamıştım ancak, saydıklarınızın tamamını hatta daha da fazlasını ben yapabiliyorum. Bunun için obd soketinden çalışan elm327 bluetoothlu cihaz + android işletüm sistemli akıllı telefon yada android araç multimedya sisteminiz olması lazım birde Torque programı marketten yüklenmeli. Torque ile internetten bolca bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca hata kodlarını bulup araçtan bu hata kodlarını silebilirsiniz.

astrasail

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

firstemperor link' Alıntı:
OpcApp duymamıştım ancak, saydıklarınızın tamamını hatta daha da fazlasını ben yapabiliyorum. Bunun için obd soketinden çalışan elm327 bluetoothlu cihaz + android işletüm sistemli akıllı telefon yada android araç multimedya sisteminiz olması lazım birde Torque programı marketten yüklenmeli. Torque ile internetten bolca bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca hata kodlarını bulup araçtan bu hata kodlarını silebilirsiniz.

Anlıyorum çok teşekkürler ancak iphone kullanıcısıyım :(  Birçok özellik mevcut dediğim uygulamada da ben sayamadım sadece aklınıza gelebilecek herşey var :D

Bir de bu cihazı takarsam aracın garanti dışı kalma durumu gibi bir şey söz konusu olur mu acaba?

firstemperor1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astrasail link' Alıntı:
Anlıyorum çok teşekkürler ancak iphone kullanıcısıyım :(  Birçok özellik mevcut dediğim uygulamada da ben sayamadım sadece aklınıza gelebilecek herşey var :D

Bir de bu cihazı takarsam aracın garanti dışı kalma durumu gibi bir şey söz konusu olur mu acaba?
İphone içinde benzer uyglamalar mevcut. Elm327 cihazı direksiyonun sol tarafında far anahtarının altındaki saklama gözünün altındaki obd soketine takılıyor. Herhangibir zararı yok takçıkar mantığı var. Garantiyi bozacak bir durum söz konusu değil. Forumda da kullanan arkadaşlar var.

astrasail

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

firstemperor link' Alıntı:
İphone içinde benzer uyglamalar mevcut. Elm327 cihazı direksiyonun sol tarafında far anahtarının altındaki saklama gözünün altındaki obd soketine takılıyor. Herhangibir zararı yok takçıkar mantığı var. Garantiyi bozacak bir durum söz konusu değil. Forumda da kullanan arkadaşlar var.

Tamamdır çok teşekkürler cihazı alıp uygulamayla arabayı eşleştirince deneyimlerimi paylaşırım :)

firstemperor1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astrasail link' Alıntı:
Tamamdır çok teşekkürler cihazı alıp uygulamayla arabayı eşleştirince deneyimlerimi paylaşırım :)
İphone da bluetoothlu elm327 cihazı çalışmıyormuş yanlış bilgi vermeyeyim. Sadece wifi modeli çalışıyormuş. Aşağıda bir alıntı paylaşıyorum

lm327 çip setli cihazı 1 senedir kullanan satan biri olarak:

1) Arıza kodu okuma silme işini yapar. LPG kullanıcıların anlık devirli kullanımları sonucu oluşan zengin-fakir karışım hatasını, servislere sürekli gidip sildirme vb işlerini çözer. Ya da arızalar hakkında bilgi almanızı sağlar.

2) Aracınızın ECU'suna giden ham verileri okur ve yayımlar. Mesela: motor soğutma sıvısı 110'a gelirse beni uyar tarzı uyarılar ekleyerek conta yakma olayını engelleyebilirsiniz.

Sensör bilgilerini okuyabilirsiniz.

Dış sıcaklık değerlerini görebilirsiniz.

Ya da devir aralıkları uyarısı ekleyerek shift sistemi ekleyebilirsiniz.

Cihazın birçok versiyonu var. USB olanı, wifi li olanı, Bluetoothlu olanı var. Apple kullanıcıları wifi almak zorunda.

Bilgisayar, tablet ve telefon kullanıcıları bluetoothlu olanları alabilirler.

Symbian için obdscope, pc için scanmaster, android için torque en başarılı uygulamalardır.