Opel Ascona B 1978 1.6 aracımı toplamak istiyorum yardım..

mustangieee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba opel kullanıcı arkadaşlar aranıza yeni katıldım yadigar opelimi toplatmak istiyorum yaklaşık 15 senedir bizde ve son 5 senedir pek bakım yüzü görmedi .

Tabiki şu an vizesi de yok o yüzden araca binemiyoruz. Bi kaç sefer toplatmak istedik ama gerçekten işçilik konusunda hakkını verebilecek bir ustaya rastlayamadık.

Şimdi toplama olayına gelince araç komple soyulacak karporta komple elden geçicek ufak tefek çürüyyen yerleri kazınacak en ufak noktasına kadar sonra iç dış komple boya . İç döşemeler yenilenecek koltuk döşemeleri tavadn döşemeleri vs vs .
Yani anlıyacağınız kız gibi olacak . Motorunda bir sorun yok .
Amortisörler değişecek yaylar değişecek.

Bir de yıllardır bu arabada fren problemi var hangi ustaya gösterdiysek tam olarak randıman alamadık . Fren merkezinden tutun herşeyi değişti ama gene de istediğimiz gibi olmadı . Acaba fren sorunu bu asconaların kronik bir sorunumu ?

Siz arkadaşlardan isteğim denizli veya çevresinde gerçekten işten anlayan ilerleyen zamanlarda sorun çıkarmıyacak şekilde emeğinin hakkını veren bu konularda tecrübeli bir usta konusunda yardım istiyorum.

Bu arada toplamak için bütçem 6000-7000 TL

Yardımlarını bekliyorum.
Şimdiden herkese teşekkürler .

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ortaya iyi bir şey çıksın istiyorsan 6000-7000 TL bütçe ile bu işlere girme, inan ki yolda kalırsın. Toplamaya başlamadan evvel ihtiyaç duyabileceğin bütün parçaları temin etmen gerekir, özellikle görsel açıdan olmazsa olmazlar sınıfında yer alan armalar, yazılar, stoplar, farlar, nikelaj aksamları kusursuz olmalı ki araca verilen emek kendini göstersin. Süper yapılan boya ve kaportanın üzerine kararmış veya paslı tamponları, kırık dökük solmuş stopları tekrar takarsan harcanan paraya da verilen emeğe de yazık olur. İyi bir döşeme, kaliteli malzemelerle yapılan ses izalosyonu aracın değerine değer katar.

mustangieee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş bey arabada bir sorun yok şu an yürür durumda bütün parçaları tam armasından yazısından tamponundan herhangi bir eksiği yok sadece bakım istiyor . Benim amacım vizeye girecek kadar bakım değil yaptırıp rahatça binmek.
Farlarda,stoplarda tamponlarda bir sorun yok .

Benim ihtiyacım olacak parçalar şunlar ,

Amortisörler, yaylar , fren takımı komple disk balata merkez, ön travez in değişmesi gerekli çünkü ufak bir kaza yaşamıştım sol teker refüje çarptım travez 2-3 cm geri kaydı. İşte ön takım toplanır.

Sinyal kolu arızalı . Bunların dışında çalışmayan bir aksam yok .

Yani savaş bey demek istediğim şu an araba yürür durumda gayet rahatlıkla kullanıyorum ama tıkır tıkır çalışması başka.

Benim sizlerden alacağım tavsiyeler ile sağlam bir ustaya götürmek istiyorum.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aslında aracın (en azından benim gözümde) çok değerli, güzelce yaptırılıp klasik adayı olarak korunanacak bir araç. Bu tür araçlar kuş serisi gibi üstün körü toplanamaz, ama ben bu aracı iyi para verirlerse her an elimden çıkarırım dersen o başka. Ekonomik olarak toplamak istersen minimum değerlerde; kaporta boya için 2.000-2.500 TL, camcı, elektrikci 500 TL, döşeme için 1.500 TL mekanik onarımları için de en fazla parça dahil 1.500 TL, hesapta olmayan kıvır zıvrı için de 500 TL.lik bir bütçe ayırman gerekecektir. Yani alacağın fiyatlar bu civarı aşmamalıdır. Ön köprüde ağır hasar olmadıysa değiştirmene gerek yok, şaseciler 2-3 cm lik kaymaları rahatlıkla onarırlar. Amortisör ve yaylar bulunur, sinyal kolunun ve fren parçalarının sıfırını bulmak zor, öncelikle tamir yoluna gidilmesi gerekir. Şimdiden kolay gelsin.

mustangieee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş bey çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için . Araç benim içinde çok değerli . Aslında babamın arabası ve arabayı hurdaya çıkaracak bende bunun olmasını istemiyorum . Ve bu arabayı elimde tutmak istiyorum . Gönül isterki sizin dediğiniz gibi toplamak fakat maddi anlamda ayırabileceğim miktar söylediğim kadar.

Dediğiniz gibi masraf listesi çıkarıcam . Ha bir de gerçekten emeğinin hakkını verebilecek bir usta bulmam gerekiyor.

Aslında asıl sıkıntım bu benim Savaş bey konuyu açma sebebim de bu .

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Arkadasim bu aracin tamirden sonraki degeri ne olacak?

Eski araci toplatmakla sorun bitmez, eski arac yakdigi yakit ve devamli ortaya cikacak tamir masraflari ile insani bitirir. tabii cekeceginiz Kahri da buna ilave edebilirsiniz..

TOPLAMAKDAN VAZGECIN...

mustangieee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş bey aracınız inceledim gerçekten çok güzel çalışma değeri bana göre paha biçilemez .

Forumlarda gezerken 14500 tl civarı masraf etmişsiniz . Ama araç gerçekten çok güzel olmuş . Böyle araçların verdiği zevki hiç bir yeni araçtan alamazsınız zaten . : )

Bu arada aracı yenilerken motoru komple rektefe mi ettirdiniz yoksa sıfır motor mu taktınız . ?

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Savaş bey aracınız inceledim gerçekten çok güzel çalışma değeri bana göre paha biçilemez .

Forumlarda gezerken 14500 tl civarı masraf etmişsiniz . Ama araç gerçekten çok güzel olmuş . Böyle araçların verdiği zevki hiç bir yeni araçtan alamazsınız zaten . : )

Bu arada aracı yenilerken motoru komple rektefe mi ettirdiniz yoksa sıfır motor mu taktınız . ?
Aracın motorunda belirgin bir sorun yoktu, o kadar harcamayı göze alınca yarın bir yerlerde tamiri mümkün olmayan bir sorunla karşılaşmamak için motoru da tedbiren elden geçirmek istedik. Segmanları, sibopları, yatakları yeniledik, iyi ki motoru açtırmışız, çünkü motor saplamalarının 2 tanesi kırık çıktı, onları yuvalarından zor zahmet söktük ve yeniledik. 14.500 üzerine yapılan keyfe keder harcamalar devam ediyor :). Mesela havalar ısınınca araca komple ses yalıtımı yapacağım, malzemelerini aldım bagajda duruyor. Dün boya koruma+cila işlemi yapıldı. Arabalara düşkün olmanın bedeli biraz fazla oluyor, başkası olsa satılık araca (kapalı yer sıkıntısı nedeniyle araç satılık) bu tür harcamaları yapmaz.

cihan92

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar bende de 1978 opel ascon war 2.0 motor
toplattım ama istediğim gibi olmadı usta bulamadım ama bi tamirci araştırıyorum bulunca sizede mesaj atarım tabi aciliyeti yoksa
kesinlikle tofaş tamircilerine filan götürmemenizi tavsiye ediyorum rezil ederler aracınızı bunlar çok özel araçlar çünkü kıymetini bilmeliyizz...