Opel Astra 1.6 da Lpg Sistemi Yol bilgisayarında değerler verirmi

mertyagiz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mrb lar
Opel Astra 1.6 yada Lpg Sistemi takılı almayı düşünüyorum
Aceba Yol bilgisayarında değerler verirmi
Yakıt durumu - menzil - ortalama vs.

mertyagiz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Malesef Lpgde Değer Vermıyor dıye bılıyorum ben
Teşekkür ederim
bende servis ile görüşünce aynı sözleri duydum.
Artık ne yapalım yol bilgisayarı icat edilmeden önce ne yapılıyorsa bizde onu yaparız depoyu doldurur Km sıfırlar bittiği yerde hesaplarız.

calmy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kampkeyfi.com
Yol bilgisayarı (genel olarak) enjektörlerin açılma kapanma süresi ve rail basıncına göre ne kadar benzin (ya da mazot) kullanıldığını hesaplar ve buna göre anlık tüketim gösterir. Zamanla tank seviyesinden yola çıkarak bazı düzeltmelerle de aktüel tüketimi belirler.
LPG montajından sonra, benzin ECU sistemi yine enjektörlerin açılması için komut verir ancak bu komut LPG sistemince bloke edilip açılma komutları LPG enjektörlerine yönlendirilmektedir. Aracınız LPG ile çalışırken anlık tüketiminiz benzin enjektörlerine giden komutlar sayesinde görülebilir. Ancak LPG enerjisi benzine göre düşük olduğundan LPG ecu'nüz bu komutları kabaca 1,1 ile çarpar. Yani aktüel tüketimi görebiliyorsanız bu rakamın kabaca %10 fazlası (litre olarak) kadar LPG harcarsınız.
Tabii ki LPG tankından referans alınamadığı için Aktüel tüketiminiz ve menziliniz her zaman için hatalı değer verecektir.
Anlık tüketimi izlemek de size önemli bir fikir verir.
(Bu arada Araç firmaları Benzin ecu yazılım ve elektroniklerinde sık sık değişiklik yaptığından her araçta bu izlenemese de en son gördüğüm yol bilgisayarlı ve LPG li opelde anlık tüketim izlenebiliyordu... Bu sebeple 2011 modelde karşınıza farklı bir durum da çıkabilir)

Son düzenleme:

mertyagiz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarı (genel olarak) enjektörlerin açılma kapanma süresi ve rail basıncına göre ne kadar benzin (ya da mazot) kullanıldığını hesaplar ve buna göre anlık tüketim gösterir. Zamanla tank seviyesinden yola çıkarak bazı düzeltmelerle de aktüel tüketimi belirler.
LPG montajından sonra, benzin ECU sistemi yine enjektörlerin açılması için komut verir ancak bu komut LPG sistemince bloke edilip açılma komutları LPG enjektörlerine yönlendirilmektedir. Aracınız LPG ile çalışırken anlık tüketiminiz benzin enjektörlerine giden komutlar sayesinde görülebilir. Ancak LPG enerjisi benzine göre düşük olduğundan LPG ecu'nüz bu komutları kabaca 1,1 ile çarpar. Yani aktüel tüketimi görebiliyorsanız bu rakamın kabaca %10 fazlası (litre olarak) kadar LPG harcarsınız.
Tabii ki LPG tankından referans alınamadığı için Aktüel tüketiminiz ve menziliniz her zaman için hatalı değer verecektir.
Anlık tüketimi izlemek de size önemli bir fikir verir.
(Bu arada Araç firmaları Benzin ecu yazılım ve elektroniklerinde sık sık değişiklik yaptığından her araçta bu izlenemese de en son gördüğüm yol bilgisayarlı ve LPG li opelde anlık tüketim izlenebiliyordu... Bu sebeple 2011 modelde karşınıza farklı bir durum da çıkabilir)

Teşekkür ederim Mehmet bey.

m_cevik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerleri vermez ama benzinliye göre ortalama yakıt tüketimini ,anlık tüketimi verir.Bu değerler göre bazı araçlarda 1.0Lt bazılarında 1.5lt üzerine lpg farkını koyup kendinizde ortalama ne kadar yaktığını görebilirsiniz.

greystone

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aracım ortalama yakıtı gösteriyor lpg ile ne derece doğru bilemem Yakıt durumunu ve menzili benzine göre hesaplıyor sanırım