Opel Astra H 1,3 Silkeleme

yua

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar sorunu çözen var mı ??? bende bu konudan dertliyim çözüm bulamadım.

caulerpa

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sorunu çok güzel anlatmış konuyu açan arkadaş, aynı sorundan muzdarip çok kullanıcı var ben de dahil :) çözüme kavuşturan birisi var mıdır?

Merhaba, 2007 astra h 1,3 dizel 108binde aracım var yaklaşık 3 aydır 1600-2000 devir arası özellikle ikinci viteste gaza hafifçe bastığımda silkeleme yapıyor.

Araçta bugüne kadar hata kodu veya stop etme gibi bir durum ile karşılaşmadım sadece belirttiğim devirlerde gaza çok az dokununca silkeliyor ama gazı iyi verince silkelemiyor.

Bu sorundan müzdarip bir çok opel kullanıcısı var ve çoğunda yolda gidip mesela ışıklarda durduğunda stop ediyor yada çeşitli arıza kodları veriyor.. benimkinde bu gibi sorunlar şimdiye kadar olmadı..

Ya da araba soğukken ilk marşa basıldığında tek seferde araç çalışıyor.
Ancak;
Arabayı sabah ilk çalıştırdığımda motor soğukken 2 3 kere motor duracak gibi olup tekrar kendine geliyor sonrada rolanti seviyesi normale geliyor..

Bu konuda yaptığım tek işlem egr ve boğaz kelebeği kısmını tamamen temizlettim, hatta debriyajım bitmek üzereydi volant dahil değişti ama bu silkeleme sorunu devam ediyor.

Ben bir çok forumda bu konuyla ilgili hemen hemen tüm mesajları okumuş biri olarak artık bu konuya bir açıklık getirelim..

Eminim ki bir çok kişi şu mesajları yazacak;
ateşleme bobinini değiştirin: ateşleme bobini dizel araçta olmaz.

buji kablolarını değiştirin: buji kablosu dizel araçta olmaz.

beynini değiştirin: arabanın beyni tamamen yazılımsal çalıştığına göre ve hata var ise beyin değiştirmek sadece değitirecek servisin kurnazlığıdır çünkü ortada benim sorunumla alakalı olarak insanın aklına sadece püskürtme yaparken 1600-2000 devir arası az püskürtmesinden kaynaklanır bunu da tekrar programlayarak çözebiliriz ancak bu sorun şimdiye kadar binlerce astra h da olmadığına göre bunuda geçtik..

Enjektörün sorunlu: enjektörüm sorunlu değil çünkü motor ne sağır ne de olması gerekenden az hız yapıyor.. düz yolda hiç zorlanmadan 180e ve az eğimli yerde bile net 220km hızı görüyor ve kesinlikle stop etme sorunu yok.

Kurum var: ihtimallerden birisi bu ancak arabayla çok uzun yola çıkarım ve her zaman ki gibi tüketim oldukça iyi yani ne fazla yakıyor ne de performansında düşüklük var..

Egr valfi arızalı: işte tam kilit nokta burası.. ben boşuna masraf yapmak istemiyorum.. ki bir çok kişinin açtığı konulara bakıyorum bir çok şeyi değiştiriyorlar masraf yapıyorlar ama benimkine benzer silkeleme sorununu çözemiyorlar.

İşte bu yüzden aracı stop etmeyen, motor soğukken rolantisi inip çıkan (2- 3 kere yapıp normale dönen) ama 1600-2000 devir arası silkeleme yapıp bu sorunu çözen bir astra h dizel kullanıcısı var ise ve buraya nasıl çözdüğünü açıklarsa çok memnun olurum.

Teşekkürler.

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bahsettiğiniz sorunlardan sadece 1750-2000 devir arası hafif gaz vermede silkeleme-stop eder gibi davranış sergilemesini ben de yaşadım, aracım 1.3 cdti. Fakat rölanti devrinde 500 e düşme gibi sorunlar yaşamadım. Başta bahsettiğim silkeleme sorununu egr valfini iptal ederek çözdüm. Size de önce egr valfinin fişini çekip sorunun devam edip etmediğini deneyerek, sorun çözülüyorsa egr valfini yazılımsal olarak iptal ettirerek çözmenizi (temizletebilirsiniz de veya yenisini de alabilirsiniz) öneririm.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.6 hdi c5 aracımdada aynı sorun oldu.
forumda tanıyanlar vardır belki 2cr tuning sahibi ümit beyle görüşmem sonucu egrnin efektif çalışmamasından kaynaklı. getir aracını bir dizi test yapalım dedi. müsait olduğunda gidip yanına testleri yapacağız. ani yüklenmede 2 ve 3 viteste siyah dumanda var bende. oda egr kurumdan tam kapanmıyor o yüzden oluyor enjektörlerin sağlamsa dedi. stop etme rölanti dalgalanması olmadığı için %99 egr sorunun kaynağı.