Opel Modelleri Parça ve Parça Kodları Kataloğu..

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu sitede opel modellerinin tüm parçaları ve parça kodları katologları mevcut..Google chrome kullanıyorsanız mausenin sağ tuşuna basıp Türkçe Diline Çeviri tıklarsanız siteyi Türkçe olarak inceleye bilirsiniz..
https://opel.7zap.com/en/car/
Alternatif site : http://ecat24.com/opel/catalog/models/1/

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: renkauz ve husooz

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Parça kodu sistemi nasıl işliyor?
Yani parça kodu ne demek? Orjinalligi mi ifade eder yoksa sadece uyumluluğu mu?

Daha geniş soracak olursam bu parça kodu mevzusuyla alakalı geniş bir anlatım bulamadım, bize bunu bi anlatsanız [emoji4]

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Kesinlikle orjinal parça kodlarıdır...Bazı parçaların adını dahi bilmezsiniz ama bu katalogta orjinal parçanın adını ve kodunu öğrenip ona göre fiyat araştırması yapabilirsiniz...Örneğin aracınız bir parçası bozuldu veya değişmesi gerekiyor,ordan parçayı ve kodunu bulup servis veya yedek parçacıya ruhsattaki şase veya motor no bilgisini vermene gerek kalmıyor..Sadece parça kodunu söylemen yeterli..Sana fiyat bilgisini veya elinde olup olmadığını söylüyor :)

• Beğen
Tepkiler: husooz

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Kesinlikle orjinal parça kodlarıdır...Bazı parçaların adını dahi bilmezsiniz ama bu katalogta orjinal parçanın adını ve kodunu öğrenip ona göre fiyat araştırması yapabilirsiniz...Örneğin aracınız bir parçası bozuldu veya değişmesi gerekiyor,ordan parçayı ve kodunu bulup servis veya yedek parçacıya ruhsattaki şase veya motor no bilgisini vermene gerek kalmıyor..Sadece parça kodunu söylemen yeterli..Sana fiyat bilgisini veya elinde olup olmadığını söylüyor :)
Opel için konuşacak olursak bu parça kodları sadece GM marka ürünlerde mi var, GM ye üretim yapan markalarda ya da tamamen yan sanayi çakma ürünlerde bu kod yok mu?

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bu parça ve kodları,Aracın üretiminde kullanılan orjinal parçaların kodlarıdır..Yan sanayide bu kodlardan parçayı bulup yan sanayide temin edebiliyorlar..Opel Gm kulandıysa o parçayı GM nin parça kodudur..Ama dediğim gibi o parçayı sadece Gm üretmediği için alternatifleri vardır..Bosch vs gibi..

Son düzenleme:

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Biraz sizi yoruyorum, hakkınızı helal edin, ama tam anlamak adına...

Şimdi:

GM parçayı kendi üretmiyor sonuçta, (fason) ürettiriyor. Ama üzerine logosunu vuruyor. Bunlar OEM (original equipment manufacturer) oluyor galiba.

Bir de GM parçalarını üreten firmaların GM logosu olmaksızın aynı parçayı satma durumları var, bu da OES (original equipment supplier) oluyor.

Ve yan sanayide OEM ve OES e eşdeğer olduğunu iddia eden OEP (original equivalent part) uretimi var yanlış bilmiyorsam.

Bu parça kodu sadece GM logolu OEM ürüne mi ait, yoksa GM için üretim yapan OES ürün üzerinde de bulunur mu?

Ve ürünün sadece kutusunda mi yazar, yoksa ürünün bizzat üzerinde mi yazar?

Derdim pahalı olan GM logolu OEM ürün yerine, aynısı olup daha ucuz satılan OES ürünü bulmak, almak ve bunu yaparken doğru ve gerçek ürüne ulaşmak... [emoji4]

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Nerde hata yapıyoruz anlamadım :)Şimdi bu kodlar parçanın ne olduğunu gösterir..Parçanın üzerinde yazan benim bildiğim parça kodudur..Firma Gm taktıysa Gm ürünü alısanız aynı parça kodu üzerinde yazar diye biliyorum ki bire bir parça olduğu anlaşılsın..Mesela 2012 model bir opel J parçası 2014 model opel J ye uymayabilir..Veya Dizel bir aracın parçası,benzinliye uymayabilir..Üzerinde tamammen parça kodu ve serisi yazmalı diyebiliyorum..

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Vaktiniz müsait olduğunda örnek uygulama alabilir miyiz?

Örneğin; x16xel motor kodlu aracimin termostat bozuldu ve yenisini almam gerekiyor.

Bunu 7zap'tan nasıl bulur, kodunu öğrenir, internetten sipariş verebilirim? [emoji4]

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arama bölümü olmadığı için biraz uğraştırıyor ama Isıtma-Soğutma sistemleri olan bölümlere girerek parça parça incelemek lazım sanırım..

• Beğen
Tepkiler: tuleybihayat