Opel Zafira Kulubu

efe14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar; bugün kızı dersaneye bıraktım. Döner iken yolda araç hafif bir silkelenir gibi yaptı akabinde ESP, ABS ve lastik basınç sensörü yanmaya başladı. Ara ara da araç arıza lanbası yanıyor.
İmdü ; bu durum ne ola. Çözüm ya da fikri olan var mıdır?
(Malum kış mevsimindeyiz ve burası Bolu. Her taraf vıcık vıcık oldu bu günlerde. Senörlere su gitmiş olabilir mi?.)

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar; bugün kızı dersaneye bıraktım. Döner iken yolda araç hafif bir silkelenir gibi yaptı akabinde ESP, ABS ve lastik basınç sensörü yanmaya başladı. Ara ara da araç arıza lanbası yanıyor.
(Malum kış mevsimindeyiz ve burası Bolu. Her taraf vıcık vıcık oldu bu günlerde. Senörlere su gitmiş olabilir mi?.)

Dış etkenlerden olabilir elbette ama bizim araçlarda ilk akla gelen "devir sensörü" veya "ateşleme bobini" sorunları oluyor. 8 yıldır bakımlar dışında sadece bu iki sorun için servise gittim. Eğer bunlardan biri ise 150-200 lira civarı diye hatırlıyorum.

SVQUARE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Evet Njoy :)

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 12:06 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 12:04 ----------

hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin;)

Teşekkür ederim, amin inşallah :)

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 14:12 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 12:06 ----------

Arkadaşlar bizim araçların lastik basınçları ne olacak bilen var mı?

Lastik ebatı: 205 55 16

Biraz araştırdım, farklı farklı değerler çıkıyor.

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet Njoy :)

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 12:06 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 12:04 ----------

Teşekkür ederim, amin inşallah :)

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 14:12 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 12:06 ----------

Arkadaşlar bizim araçların lastik basınçları ne olacak bilen var mı?

Lastik ebatı: 205 55 16

Biraz araştırdım, farklı farklı değerler çıkıyor.

Benzin depo kapağında yazar, hatta orada sibop sökme aparatı da vardır. Kontrol edin yoksa resmini çeker atarım.

Selamlar.

SVQUARE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzin depo kapağında yazar, hatta orada sibop sökme aparatı da vardır. Kontrol edin yoksa resmini çeker atarım.

Selamlar.

Kenan bey;

Baktım oraya. 195 ve 225 e ait basınç değeri var. 205 in karşısı boş.

Evet sibop sökme aparatını kullanma klavuzunda okuyup bakmıştım var mı diye, varmış.

efe14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dostlar bu yazdıklarıma ilave olarak kontağı açtığımda biiip sesi ve ardından hız göstergesi pik yapıyor ve 40-50 km ne tutturabilirse oraya kadar araç durur iken fırlıyordu. Artık araç arıza göstergesi sürekli yanıyor ve araç manuele geçmeyip otomatik vitesde sadece 1 ve 2 ile yol alır durumda pazartesi günü sanayiye gittim.
Araç cihaza bağlandı. Arıza tespit edilip söküldü ve parça Ankaradan sipariş edildi.
Arıza SOL ÖN TEKER ABS SENSÖRÜnden kaynaklanıyormuş.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 14:07 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 14:00 ----------

Parça kargo ile salı günü geldi, ancak giriş soketi farklı olduğundan tekrar geri gönderilip :( uygun parça geldi ve montajı yapıldı. Toplam masraf:255 parça+14,5 kargo+100 işçilik toplam 369,5 TL oldu.:sopa: Parçanın fotosunu ekliyorum.
Bu ve buna benzer arıza ile karşılaşan Zafiracı dostlarıma umarım bir kaynak olur. :bir:
Herkese araçları ile kazasız ve arızasız günler dilerim.

hoca_45

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
Hadi geçmiş olsun ...

efe14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arızalanan parça ve yerine takılacak olan ancak soketi farklı olan parça.

Ekli dosyalar

• DSC_1075.jpg
    DSC_1075.jpg
    95.5 KB · Görüntüleme: 12
  • DSC_1076.jpg
    DSC_1076.jpg
    91.4 KB · Görüntüleme: 12
  • DSC_1079.jpg
    DSC_1079.jpg
    93 KB · Görüntüleme: 8
  • DSC_1082.jpg
    DSC_1082.jpg