opellerde amortisör ömrü nekadar dır..

ghost 06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004 MODEL ASTRA clasıc hb kullanıyorum.arac km olarak orjinak km 40 binde.
Yolada ki laka yada kasis geçişlerinde çok sarsıntı veriyo,geçen günde arabadan anlayan bi arkadasım amortisörlerin bitmiş olabilir dedi.anlayan arkadaslar bilgi verirse sevinirim.aşşa yukarı opellerde amortisörler kaç bin km de değişmesi lazım.

Ejder1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opelin süspansiyon, amortisör sistemi daha iyi yol tutuş ve viraj hakimiyeti için diğer markalara oranla serttir zaten. başka bir astrayla bi deneme sürüşü yapın arada aşırı fark olacağını sanmıyorum.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opel ile alakli bir sinir yoktur...
tüm markalarda ömür 60-80bin arasidir ki türkiyenin yolarinda 60000km normal
test et eger aracin mesela ön amortisörü ön kaputdan söyle birdefa hizlica salla eger ilk sallamada yutuyorsa iyidir.yok 3-4 defa salliyorsa isi bitiktir :D

Ejder1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opel ile alakli bir sinir yoktur...
tüm markalarda ömür 60-80bin arasidir ki türkiyenin yolarinda 60000km normal
test et eger aracin mesela ön amortisörü ön kaputdan söyle birdefa hizlica salla eger ilk sallamada yutuyorsa iyidir.yok 3-4 defa salliyorsa isi bitiktir :D

o başka mesele, sıfır araçları kıyasla opel daha sert. Mesela 2009 honda type r kullandım beşik gibi yaylanıyo ama virajda daha güvensiz:D

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o başka mesele, sıfır araçları kıyasla opel daha sert. Mesela 2009 honda type r kullandım beşik gibi yaylanıyo ama virajda daha güvensiz:D
simdi kardesim sert tutus veya yumusak ayri bir konu..o aracin yapimi ile ilgili..amortisör aracin tekerini yolda tutmasi lazim yani hoplamalarda herdaim yol tutusu olmasi lazim..bunu amortisör yapar...eger amortisör patlaksa yandan giden araca bakarsaniz aracla beraber tekerde hopluyorsa amortisör gitmistir her halukarda amortisör yol sathina göre darbelere ani reaksion vermeli ve teker yolda kalmali havada degil..burda en güzel bedava ama tabii %100 degil ama %90 karar verebilecegin bir yöntem kaportayi salladigin zaman eger ilk tepkide yutuyorsa amortisör cok iyi ilkinden sonra ikiciyi yarida kesiyorsa buda iyi ama sallanma 2-3 devam ediyorsa bu tehlike sinyalidir..

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
semia;1533083 [B' Alıntı:
test et eger aracin mesela ön amortisörü ön kaputdan söyle birdefa hizlica salla eger ilk sallamada yutuyorsa iyidir.yok 3-4 defa salliyorsa isi bitiktir[/B] :D

budur

benim araba 90bin kmdir bende, daha önce ne zaman değişmiş bilmem ama ben daha ellemedim, bi sıkıntı da yok :rolleyes:

demekki ömür 90binden fazla olabiliyor

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
amortisör ömrü yol ve kullanım şartlarına bağlı belli bir km. ömrü yok.
avrupa otobanlarında belki ömortisör değiştirmeden araba hurdaya çıkar. ama bizim yolarda değiştirdiğin gün bile patlama ihtimali mevcut.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Amortisörlerde km sınırlaması olmaz. Köy yolları ile şehir yolları arasında aşırı derecede kalite farkı vardır. O nedenle yolların kalitesi ve sürücünün kullanım karekteri (bir de kaliteli yedek parça tercihi) amortisörlerin ömrünü belirler. Araçlarımın biri 70.000 km(araç ikinci el, evveliyatını bilmiyorum) diğeri de 40.000 km oldu. Şimdilik her iki aracın da darbe emmesi, salınımı, frenajında bir sorun görünmüyor ama 70.000 km den fazla kullanılan araç virajlarda zorlayınca daha fazla yatıyor gibi.

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Amortisörlerde km sınırlaması olmaz. Köy yolları ile şehir yolları arasında aşırı derecede kalite farkı vardır. O nedenle yolların kalitesi ve sürücünün kullanım karekteri (bir de kaliteli yedek parça tercihi) amortisörlerin ömrünü belirler. Araçlarımın biri 70.000 km(araç ikinci el, evveliyatını bilmiyorum) diğeri de 40.000 km oldu. Şimdilik her iki aracın da darbe emmesi, salınımı, frenajında bir sorun görünmüyor ama 70.000 km den fazla kullanılan araç virajlarda zorlayınca daha fazla yatıyor gibi.

Savaş Abi;

Benim araç 110 bin oldu nerdeyse ve bugune kadar amortisörlerle alakalı bir işlem hiç yapılmadı. Daha başka muadil araçta pek kullanmadığımdan anlayamıyorum. Bir kaç aya ağır bakımlarını yaptıracam.
Amörtisörleri nasıl elden geçirelim? Yada ne durumda oldugunu test edebilir miyim kendim?
Sonuçta alıştığım için bir sorun olup olmadıgını anlayamiyorum..

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Km sınırlaması ya da garantisi yok. Amortisör patlaksa anlarsınız zaten ses yapar titreşim yapar diye biliyorum. Yağ sızıntısı v.s kontrl etmek gerek.