Otomatik vites sevenler derneği

cenkerden

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şanzuman yağı hk......

arkadaşlar otomatik aracımın(97 vectra) şanzumanını yeni yaptırdım.şöle bi olay geçti basımdan yolda seyir halindeyken bir köpeğe çarptım,aracı servise bıraktım 3 gün kaldı yetkili serviste,ön tampon,iç davlunbazlar radyatör davlunbazı falan herşey değişti aracı almaya gittigimde cok güzel olmustu,usta yaptıklarını anlattı.radyatörü sökmüşler ve şanzuman yagını falan değiştirmişler.
aracı aldım eve geldım ve sabah işe gıderken yolda kaldım.gaz veriyorum ama araba yürümüyo.2500 tl verip aracı yaptırdım.yapılan işlem ise balatalar değişti ve bir kaç parça daha.yetkili serviste yaptırdım.şimdi acaba yeni koyulan şanzuman yagındanmı bu arıza açıldı yoksa gerçekten balatamıydı ve bundan sonra şanzuman yagını hangi aralıklarda değiştirmem lazım ve hangi şanzuman yağını kullanmam lazım????

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar otomatik aracımın(97 vectra) şanzumanını yeni yaptırdım.şöle bi olay geçti basımdan yolda seyir halindeyken bir köpeğe çarptım,aracı servise bıraktım 3 gün kaldı yetkili serviste,ön tampon,iç davlunbazlar radyatör davlunbazı falan herşey değişti aracı almaya gittigimde cok güzel olmustu,usta yaptıklarını anlattı.radyatörü sökmüşler ve şanzuman yagını falan değiştirmişler.
aracı aldım eve geldım ve sabah işe gıderken yolda kaldım.gaz veriyorum ama araba yürümüyo.2500 tl verip aracı yaptırdım.yapılan işlem ise balatalar değişti ve bir kaç parça daha.yetkili serviste yaptırdım.şimdi acaba yeni koyulan şanzuman yagındanmı bu arıza açıldı yoksa gerçekten balatamıydı ve bundan sonra şanzuman yagını hangi aralıklarda değiştirmem lazım ve hangi şanzuman yağını kullanmam lazım????

yazık olmuş, aslında geçmiş olaylar üstüne yorum yapmak pek hoş olmaz ama diğer arkadaşlarada örnek olması açısından söyleyim.

şanzıman yağı radyatör girip soğuduğu ve tekrardan şanzımana döndüğü için, sizin olayınızda yapılan bir işlem ya yanlış yapılmış yada sizind ediğiniz gibi yağ olabilir (yağ ısınınca arıza yapıyor genelde).
ama bana yağdan ziyade öndeki bağlantılarda bir sorun varmış gibi. balatalar birden bitmez. balatalar biterken süreç yavaş yavaş ilerler. araca basarsınız normalden yavaş gider, bir süre sonra dahada yavaşlar.
burayı açayım
mesela sağlam şanzımanda 2bin devirde 90km hız yapıyorsunuz (overdrive yada 5.vites diyelim)
balatalarınız aşınma sürecini tamamlayıp artık değişme vakti geldiğinde aynı şartlarda 70km hıza düşersiniz. bir süre sonra yine aynı şartlarda 60 sonra 50 40 ve bir gün basarsınız basarsınız araba gitmez. bu balatadır ve süreç binmeye göre 6 ay sürebilir.

siz masrafınızı ön tarafı yapan ustalardan talep etmeliydiniz.

rpsykho

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
derneğimin güzel insanları nasılsınız? İyisinizdir umarım.

Bizim düldülün arka amortisöre hava basan hortumun biri istenmeyen nedenlerden ötürü patladı, sabah sanayiye gidip pnömatik hortum bakmam lazım arabanın poposu yerde geziyor tümsektek geçemiyoruz :)

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
derneğimin güzel insanları nasılsınız? İyisinizdir umarım.

Bizim düldülün arka amortisöre hava basan hortumun biri istenmeyen nedenlerden ötürü patladı, sabah sanayiye gidip pnömatik hortum bakmam lazım arabanın poposu yerde geziyor tümsektek geçemiyoruz :)

remzi arka amortisörünün havalı olduğunu yavaş yavaş alıştıra alıştıra söyle. daha bu teknoloji türkiyeye gelmedi biliyon.
ama adamlar o yıllarda arabanın hasını yapmışlar dimi. webasto bile başlı başına bir örnekdir zaten.

rpsykho

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
remzi arka amortisörünün havalı olduğunu yavaş yavaş alıştıra alıştıra söyle. daha bu teknoloji türkiyeye gelmedi biliyon.
ama adamlar o yıllarda arabanın hasını yapmışlar dimi. webasto bile başlı başına bir örnekdir zaten.

:D webasto çok güzel birşey ama bizim araçta yok