Otomatik vites yağ değişimi hakkında bilgi

greystone

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomatik şanzımanlarda yağ değişimi şanzıman markasına göre 50 ila 100 bin km arasında yapılması gerekmektedir. Ömür boyu (life time) şanzıman yağı yoktur. Modeli ve Markası ne olursa olsun otomatik şanzımanlarda yağ kalitesinin bozulması sebebiyle yağ değişimi şarttır.

Otomatik vites yağ değişimi bazı ustaların başvurdu saçma yöntemle değişiyor . Yağ boşaltılıyor ama tork konventöründe kalan yağ boşalmadığından 2-3 litre yeni yağ ile eklenip eski yağla karıştırıyorlar. Git 100 km sonra gel bidaha değişecek diyorlar .:maden: ondan sonra tekrar aynı işlem yapılıyor Git 100 km sonra gel bidaha gelme diyorlar .:maden:

Otomatik vites yağ değişimi için sadece Otomatik vites servisi yapan yerler var bu yerlere gitmeniz yetkili servislerden daha sağlıklı olabilir .

Halbuki bu işin cihazı var ATF oil changer sistemini , şanzımanda kalması muhtemel atık ve bozuk yağın tamamen çekilmesini sağlayarak; yağ değişimde şanzımanın ömrünü uzatıp daha performanslı çalışmasını sağlayan sistemdir.

attachment.php

Tork konventöründeki yağı silip süpürüyor bu cihaz . Bu cihazı bulunduran kaç yetkili servis vardır bilemem . Bu cihaz olmayan yere yağ değiştirmenizi önermem 12-13 litre yağ alıp 8 litresini çöpe atmayın .

Ayrıca ATF yazmayan hiç bir yağı kullanmayın.ATF yerine 80-90 kullanmak vitese ölümcül zehir katmak demek :D

Yeni araçlara ATFIII daha eski araçlara ATFII katılabilir. ATFI ancak rekord kadett gibi araçlara katabilirsiniz :D

Ekli dosyalar

• ATF_oil_changer.jpg
    ATF_oil_changer.jpg
    13.9 KB · Görüntüleme: 458

hemso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilgi için teşekkürler bir otomatik vites kullanıcısı olarak bunu öğrenmem iyi oldu. Acaba Altunizade Arkas'da bu cihazdan varmıdır ? En son şanzımanın yağını orada değiştirmiştim. Nasıl değiştirdiler merak ettim şimdi.

greystone

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Git 100 km sonra bidaha gel demediyseler vardır tahminen

kxlylmz

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yazdıklarınıza katılıyorum, ben de yakın zamanda değiştirdim şanzıman yağını ve aynen dediğiniz gibi oldu. usta tanıdık ama bu cihazdan yok elbet elinde. yağı boşalttı, 4 lt yağ koyduk seviye tavan yaptı, 1 lt den fazla boşalttık hemen kirlenmiş o da(1-2 km deneme turu attım). kitapçığında 6 lt yağ gerekiyor yazıyor ben de başta anlamadım bu durumu ama sonradan düştü jeton. elde 3 lt açılmamış atf III duruyor, yaz başı gibi tekrar değiştirticem artık.

haso6718

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bilgilendirme için teşekkürler.

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yetkili servis değişimi yaptıklarında 7 litre yağ gerektiğini söyledi, forumda 3,5-4 litre kadar yağ gerektiğini okudum, işin aslı nedir?

Redcell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende çok araştırdım ve şu anda tertemiz bir şanzıman yağına sahibim forumdada konusu var. Tapadan boşaldığı kadar yağ ekledim biraz yol yaptıktan sonra 2000 3000 km ideal tekrar yağı boşaltıp yeni yağ ekledim. Toplamda 6 litre ve 130 tl ye mal oldu şimdi yapın rengi sıfır yağ rengine çok yakın geçenlerde şanzıman pozisyon şalteri değişimi için gittiğim şanzımancı kıvamına kokusuna baktı çok iyi durumda olduğunu normalde bu formda bir yağ ile 50000 km yapabileceğimi ama sen istersen 30000 de bir 3 litre at dedi.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım 170 bin km de, daha önce şanzıman yağı değişmişmi bilemiyorum, arabanın çekişinde gidişinde bir problem hissetmiyorum, şanzıman yağını yenisi ile değiştirsem yakıt tüketimi azalırmı?