Park Yerinin Eğimine Göre Park Etmek

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba
bir arkadaşım arabanın burnu yokuş aşağıya gelecek şekilde park etme bütün sıvılar motora doğru gidiyor demişti. Evimizin önüde hafif eğimli olduğu ve aracım haftada bir veya iki haftada bir yol yaptığı için öyle koyuyordum. Birkaç gün öncede böyle yapmanın uzun vadede motordaki yağın geriye çekileceği ve ilk çalıştırmada daha zararlı olduğunu söylediler. Belki ufak bir detaydır sorun teşkil etmiyordur ama merakımdan sormak istedim ve tabi ki doğrusunu öğrenmek istedim. Nedir bunun doğrusu ve nedeni? Şuan bana burnu yokuş aşağı gelecek şekilde park etmek daha mantıklı geliyor. Sizce ? :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Genelde benim aracım da o şekilde duruyor ilk çalıştırmadan sonra aracı geri bırakıyorum düz konuma geliyor bir kaç dakika bekliyorum çalışır durumda. Zaten pistonlar da yağ kalmadığı için sesli çalışıyor sonra sesi düzeliyor bu yüzden tam sentetik yağ kullanıyorum.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor yağı normal seviyesinde olsun yeter. Söylenenler gereksiz kuruntu.
Burnu aşağıda yukarıda farketmez. Zaten stop edince yağ tamamen kartere iniyor. Marş basınca yağ pompası çevrime başlıyor.
Birtek farkedecek şey, eğer ki depoda az benzin varsa ve eğim çoksa, burnunu aşağıya doğru parkedin. Yoksa ilk çalıştırmada pompa benzin çekemeyip, motor çalışmayabilir.