Petrol

ERGÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dünya petrol fiyatları rekor düşüşler yaşarken, Türkiye'de benzin fiyatları neden vatandaşı rahatlatacak şekilde düşmüyor?

İşte cevaplar...

Bunun bir nedeni; yüksek fiyatlardan alınmış petrolün halen stoklarda bulunması. Şirketler ucuz fiyattan petrol aldıkça bunu satış fiyatlarına yansıtacak. Ancak asıl önemli neden rekor seviyelerdeki vergiler.

Türkiye akaryakıt vergilerinde dünya rekortmeni; ham petrolün satın alınması, işleme maliyeti, bayi ve şirket karı dahil 86 kuruşa malolan benzinden devlet 1 lira 92 kuruş vergi alıyor.

Prof. Şükrü Kızılot'un Hürriyet gazetesinde yayınlanan hesabına göre, devlet benzinin litresinden yüzde 409 oranında vergi alıyor.

Kızılot'un hesabına göre, benzinin rafineriden çıkış fiyatı 47 kuruş, bunun üzerine bayi payı, dağıtım ve nakliye giderleri olarak 39 kuruş ilave ediliyor. Ardından sıra devletin vergilerine geliyor. Önce 1 lira 49 kuruşluk özel tüketim vergisi ilave ediliyor. Böylece fiyat 2 lira 35 kuruşa çıkıyor.

Zaten vergi dahil edilmiş bu fiyat üzerine bir de katma değer vergisi konuyor. 43 kuruşluk katma değer vergisiyle birlikte benzinin fiyatı 2 lira 78 kuruşa çıkıyor.

2 lira 78 kuruşluk 1 litre benzinin maliyeti ise 86 kuruş. Yani petrolün ithal maliyeti, işlenmesi, şirket ve bayi karıyla dağıtım masraflarının hepsi 86 kuruş tutuyor. Buna karşın devlet 86 kuruşa malolan benzinden 1 lira 92 kuruş vergi alıyor.

Yani akaryakıt dağıtım şirketleri ve bayiler petrolü yurtdışından bedavaya alsa ve kendileri de hiç kar etmemeye karar verse bile devletin aldığı vergiler nedeniyle tüketici 1 lira 92 kuruş ödemek zorunda.

bimmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
petrol yanımızda çıkıyor. bedavaya veriliyor. TR'ye 1ytl gibi bir ücrete geliyor. %300 vergi alınıyor. bir ilk yapılıyor.
canım ülkem benim..

ıraktaki petrol kuyuları doğu sınırlarımızdan rahatlıkla görülüyor. orası petrol denizi bizde damla yok? sizcede bu işte bi gariplik yokmu?

az_ti_layk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yav arkadaşim isyan etsek ne olacakk biz böyle olduktan sonra semer vuran çok olur ben gene diyorum 3 ytl bile az yani ben şu kriz olmadan önce diyodum litresi 5 ytl olur vallahii şimdik sevinelim mi üzülelim mi bilmiyorum aracin deposu 150 ytl ye doluyor yaff bunun 100 ytl si vergi yanliz şöyle bir durumda var bu kadar pahali olmasina rağman bakiyorumda hiç azalma yok araç sayisinda aksine çoğaliyor yafff e devlet ne yapsin çoğaldikca al sana zam diyorrr buz gibiii vur abalinin sirtinaa misaliii diyecek söz yokkk hayirlisi türkiye hakkinda

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzin bir dolar lpg 0,5 cent olmalı.gerçek değeri bence budur.ancak cumhuriyet mitinlerindeki gibi ayaklanırsak benzin bu fiyata iner.amerikada birkaç dolar artınca nasıl ayaklandılar hemen geri indi.maalesef biz beceremiyoruz bu işleri:(

oguz_bio

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzin bir dolar lpg 0,5 cent olmalı.gerçek değeri bence budur.ancak cumhuriyet mitinlerindeki gibi ayaklanırsak benzin bu fiyata iner.amerikada birkaç dolar artınca nasıl ayaklandılar hemen geri indi.maalesef biz beceremiyoruz bu işleri:(
Ah be abi çok güzel söylüyorsun da az önce eşimlede bu konuyu konuştuk, bizim memlekette vatan hayini çok. Benzin mitingi diye çıkarız konu nerelere taşar; ortalalık yağmalanır, bir sürü olay bir sürü zarar.

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yunanıstanda 16 yasında genç polis tarafından vuruluyor, ulke savaş alanına donuyor. bizde parkta kız arkadasıyla oturup muhabbet eden, hatta bayramını kutlamak ıcın taksime yuruyen niceleri ölüyor. kimsede ses yok. kuzuyuz kuzu. çoban nereye sürerse..

EGR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benzin düz hesap 2 ytl'ye lpg'de 1 ytl'ye düşse valla süper olur. Arap şehleri gibi gezeriz.

ERGÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benzin düz hesap 2 ytl'ye lpg'de 1 ytl'ye düşse valla süper olur. Arap şehleri gibi gezeriz.

Harbiden buda yeter bize daha fazlası kalsın :eek::eek: