Radar!!!

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kurban bayramında Sakarya-Bilecik arasında 127 Km hızla radara yakalanmışım. (Sınır 110+11=121)  walll

Dün evime tebliğ edilmiş, zarfta geçerli olan tebliğ tarihide 17.11.2011

Radara yakalandığım gün ise 08.11.2011 aradan 9 gün geçmiş.

İnternette edindiğim bilgiler ile ve arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla kanunlar gereği trafik cezaları 7 gün içinde tarafımıza tebliğ edilmek zorundaymış, bu süre zarfında tebliğ edilmeyen cezalara iptal kararı aldırabiliyormuşuz.

Bu konuyu araştırdım

Bir avukat arkadaş yapılması gerekenleri ve verilecek dilekçe örneğini internette paylaşmış.
Aşağıya ekliyorum.
__________________________________________________________________________________________________________________________________

Evinize gelen trafik ceza makbuzunuz telim aldıktan sonra ilk bakmanız gereken şey tarihidir ne zaman CEZA YAZILMIş İSE 7 (YEDİ) G֜N İևERİSİNDE SİZE TEBLİğ yani imzayla teslim edilmesi gerekir eğer bu süre geçmiş ise yani 15 gün sonra eve ceza makbuzu gelirse aşağıda vereceğim dilekçe örneğini doldurarak trafik mahkemesine başvuruyorsunuz ve yasal olarak cezanız İPTAL ediliyor...

............. TRAFİK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİğİNE

İTİRAZ EDEN:

ADRESİ :

KONUSU :Trafik Ceza Tutanağına İtiraz

AևIKLAMALAR:

1-şahsıma ait ................. tescil plakalı araca ilişkin olarak bilgim dışında ............. günü itibariyle trafik ceza tutanağı düzenlenmiş, bu ceza tutanağı ............tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2-Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 166 ncı maddesine göre“Tescil plakasına göre tanzim edilen tutanaklar “Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10, 11 ve 12 nci maddelerinde belirtilen esas ve usullere göre takip ve tahsil edilir”.

" Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10/a maddesine göre, “Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir”.

Tarafıma yasal süre aşıldıktan sonra tebligat yapılmış olup, bu durum yönetmelik hükümlerine aykırıdır. Bu nedenle ceza tutanağının iptali gerekmektedir.

İSTEM VE SONUև: Yukarıda izah olunan nedenlerden dolayı dava konusu trafik ceza tutanağının iptalene karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

İtiraz Eden

İmza

Trafik Mahkemesinin olmadığı yerlerde Sulh Ceza Mahkemesi Bakıyor.
_________________________________________________________________________________________________________________________________

Bu konunun aslı astarı var mıdır?
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi?

Buda benim tutanağım   battle_Teroriste

[img=450x600]http://www.yerlikuyum.com/yukle/dosyalar/83054.jpg[/img]

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Radar!!!

acaba itiraz edince ceza iptal ediliyor mu? yoksa önce ödeyip sonra itiraz edip geri mi almak lazım? dava açmak kaç liraya mal olur? bilen birileri cevaplarsa sevaba girer. ben de merak ettim.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merdo link' Alıntı:
15 gün sonra gelirse diyor dilekçenin başında.

Ayrıca ben bu trafik mahkemesiyle alakalı birşey danışayım zamanında aracımı cekmişlerdi bundan 3-4 ay once.Belki TV de orada burada duydunuz artık keyfi araç çekimleri yok sadece trafiği kapatacak durumdaysa araç çekilsin diye tüm birimlere bu mesaj iletilmişti.Trafiği engellemeyen araçlara ceza kesin devam edin,şayet aracı çekerken araç sürücüsü gelirse aracı indirin denmişti.
Ben gitti baktım tam kaldırıyor arabayı dedim böyle böyle adamda tutmuş diyorki seninde eski kurala göre buraya park etmen yasak ve bu ..lar otoparka 10 lira para kazandırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.
İşlemleri keyfi uygulayan .. polislerin ben-------

Bir karakola gittim adam dedi dava açın isterseniz aman kardeşim dedim bu ..lar la mı uğraşacam birde neyse ceza ödedik gitti.

yani 15 gün sonra eve ceza makbuzu gelirse aşağıda vereceğim dilekçe örneğini doldurarak trafik mahkemesine başvuruyorsunuz ve yasal olarak cezanız İPTAL ediliyor...

Burada geçen 15 gün bir arkadaşa verilmiş cevap olduğundan yanıltıcı olmuş.
Arkadaş evime 15 gün sonra tebliğ edildi ne yapmam gerekir tarzında bir soru sormuş, avukat arkadaşta 15 gün sonra tebliğ edildiyse böyle böyle yapmalısınız tarzında açıklama getirmiş  :)

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merdo link' Alıntı:
Ayrıca Mert kardeşim sen radara girmişşin :)
Yani hız kurallarını ihlal etmişsin burada itiraz edilecek bir durum yok sen sadece parayı ödememek için bu yola başvurmak istiyorsun.
Ama mesela sallamasyon bir park cezası falan yesen sonuna kadar haklısın ama bu konuyu bilemiycem.

Tabi orası öyle ben hakedilmiş bir ceza yedim  :(
Belki bir şekilde kurtarırım misali işi prosedürüne uydurmaya çalışıyorum  :)

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Günümüz şartlarında bence 110 hız sınırı mı olur. bence hız sınırı 120 olmalıydı. ben cezanın hakedilmiş bir ceza oldugunu açıkcası düşünmüyorum. birde 127 ile girmiş arkadaş. 150 Filan olsa eh be kardeşim diyecegim. şehir içinde de 60 ile ceza kesiliyor. bu da hak edilmiş bir ceza degil bence

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben hız sınırlarının çok anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta aracı hızlı kullanmak değil, dikkatsizlik ve aptallık kazalara sebep oluyor. Buradaki aptallık kapsamına nerede ne kadar hızlı gidebileceğini tartamayıp şehir içinde olmadık yollarda otobandaymış gibi gitmek de dahil tabii ki.

Sonuçta bir otoyol yapıp, bu yolda giden Murat 124 araca da BMW M6 araca da aynı hız limitini uygulamak ne kadar mantıklı acaba? Ama işin kolayı bu tabi, koy hız limitini, ondan sonra da bütün kazalar için diğer bütün faktörleri görmezlikten gelip aşırı hızı suçla.

Ayrıca Avrupa'da ve Amerika'da çok farklı bir trafik kültürü olduğuna ve insanların çok daha duyarlı ve hoşgörülü olduğuna katılmakla birlikte, bu ülkelerde her sene yüz binlerce trafik cezası (speeding ticket) kesildiğini de hatırlatırım. Hiç de öyle "hız sınırı levhasını görünce hızlarını düşürürler" gibi bir durum yok, en azından herkes için geçerli değil bu. İnternette çok basit birkaç aramayla istatistik sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dinojasie link' Alıntı:
Günümüz şartlarında bence 110 hız sınırı mı olur. bence hız sınırı 120 olmalıydı. ben cezanın hakedilmiş bir ceza oldugunu açıkcası düşünmüyorum. birde 127 ile girmiş arkadaş. 150 Filan olsa eh be kardeşim diyecegim. şehir içinde de 60 ile ceza kesiliyor. bu da hak edilmiş bir ceza degil bence

xylent link' Alıntı:
Ben hız sınırlarının çok anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta aracı hızlı kullanmak değil, dikkatsizlik ve aptallık kazalara sebep oluyor. Buradaki aptallık kapsamına nerede ne kadar hızlı gidebileceğini tartamayıp şehir içinde olmadık yollarda otobandaymış gibi gitmek de dahil tabii ki.

Sonuçta bir otoyol yapıp, bu yolda giden Murat 124 araca da BMW M6 araca da aynı hız limitini uygulamak ne kadar mantıklı acaba? Ama işin kolayı bu tabi, koy hız limitini, ondan sonra da bütün kazalar için diğer bütün faktörleri görmezlikten gelip aşırı hızı suçla.

Ayrıca Avrupa'da ve Amerika'da çok farklı bir trafik kültürü olduğuna ve insanların çok daha duyarlı ve hoşgörülü olduğuna katılmakla birlikte, bu ülkelerde her sene yüz binlerce trafik cezası (speeding ticket) kesildiğini de hatırlatırım. Hiç de öyle "hız sınırı levhasını görünce hızlarını düşürürler" gibi bir durum yok, en azından herkes için geçerli değil bu. İnternette çok basit birkaç aramayla istatistik sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Bende bu konuda sizler gibi düşünüyorum.
Kesinlikle günümüzde şehirler arası yollarda 110 Km, otobanlarda 120 Km olan bu hız sınırlarının biraz daha yüksek tutulması gerekir.
şehiriçi hız limitleri bence ideal çünkü ne zaman neyle karşılaşacağınız belli olmaz yola atlayan bir yaya kırmızıda geçen bir araba bu gibi durumlar için örnek verilebilir.
Mesela Almanyada otobanlarda hız limiti yoktur yani sınırsız, arabanız ne kadar gidiyorsa  :) tabi bu birazda mükemmel, uçsuz bucaksız yollarından kaynaklanıyor ama genel olarak sürücülerin bilinçli insanlar olması ve trafikteki hassasiyetleri ek olarakta çok büyük caydırıcılığa sahip olan cezalar bu tarz uygulamaların önünü açıyor.
Cezalara örnek vermek gerekirse otobanda emniyet şeridinde bile olsa geri geri gitmenin cezası aracın bağlanması ve sürücünün 1 sene trafikten men edilmesi.

İşin özetine gelirsek araç hızlarını sınırlandırmak kolay(günü kurtarmak) trafiğe bilinçli, eğitimli ve karşısındakine saygılı sürücüler çıkarmak zordur(geleceğe yatırım yapmak)
Maalesef ülkemizde hep günü kurtarma uğraşında oluyoruz, trafik kazalarının önüne hız sınırlandırmasıyla geçiliyor olsa bile bu bir başarımıdır yoksa başarısızlıkmıdır bunu sorgulamamız lazım.

batu1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşlar yanlış bilgi vermeyelim :)
almanyada hız sınırı var ,hemde çok katı !! ama otobanların belli bölümlerinde hız serbest oluyor , belli bir mesafeden sonra tekrar 120 ye düşüyor !! almanyada hız sınırı 120 otobanlarda !! her yerde mobil radarlar var otobanlarda !! devlete para lazım galiba :)..

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merdo link' Alıntı:
Mert :)

Almanya örneği yanlış.
Bilgi doğru ama örnek olarak yanlış.
Dünyanın neredeyse en saygın/performans vs araçlarını yapan Almanlar Porche Mercedes BMW (Opel ve diğer Almanları  saymıyorum bile) eğer kendi ülkesine hız sınırı koyarsa bu kendisiyle çelişmek demek oluyor.Biz basmıyoruz gaza riskli ama alin siz kendi ülkenizde basın demek gibi.

Sadece örnek vermek amaçlı yazmıştım Mert zaten uçsuz bucaksız Almanya otobanlarında hız limiti olacaksa nerede olmayacak :)
Yanlış bilmiyorsam dünyada sadece Almanya otobanlarında hız limiti yok
tüm dünya ülkeleri aşağı yukarı bizim hız limitlerimizi kullanıyor hatta bir çok ülkede bizim limitlerden daha düşük.
tabiki hız sınırı koymak bir önlem ama bu iş sadece bununla bitmiyor meşhur lafımız EğİTİM şART tam anlatmak istediğimi yansıtıyor.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

batu link' Alıntı:
arkadaşlar yanlış bilgi vermeyelim :)
almanyada hız sınırı var ,hemde çok katı !! ama otobanların belli bölümlerinde hız serbest oluyor , belli bir mesafeden sonra tekrar 120 ye düşüyor !! almanyada hız sınırı 120 otobanlarda !! her yerde mobil radarlar var otobanlarda !! devlete para lazım galiba :)..

Sn. Batu yanlış bilgi vermiyorum Almanya otobanlarında hız sınırı yok ama şöyle yok  :)
Sizin dediğiniz gibi sınırın 120 olduğu kesimlerde var ama yanlış hatırlamıyorsam tüm Almanya'da hali hazırda yapılmış olan 12-13 bin KM uzunluğundaki otoyolların 5'te 2'sinde hız sınırlayıcı bir trafik kuralı yok.

֜zeri çizik 120 tabelasını gördüğünüzde altınızda bugatti veyron olsun 350 Km yapın bir Allahın kulu karışmaz.  :)