Rolanti Gazı Hakkında

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba
2005 astra g aracım var z16xe motor kodlu. Şirket araçlarında tecrübe ettiğim birşey var (hepsi dizeldi) yeni focus yeni astra ve yeni fluence de denedim hepsi rolantide gaza basmadan kalkarsam kendiliğindne gaz veriyor. bunu şu şekilde farkettim. el freni çekikken gaza basmadan debriyajdan ayağımı çekmeye başlıyorum ve araba gitmeye çalışıyor bi anda debriyaja bastığımda ise devir 2000 civarına çıkıyor yani kendi kendine gazı dengeliyor ve gaz vermeden kalkabiliyorum.kendi aracımda gaza basmadan yarım debriyaj yaparsam araba çok titriyor hatta stop ediyor aynı şeyi denediğimde ise rolantide gaz vermiyor neyse o duruyor. bu durum yeni arabalara mı yoksa dizellere mi özel? bir yöntemi var mı? veya astra g sahipleri kendi araçlarında nasıl bu durum yorum yazabilirler mi? şimdiden teşekkür ederim

Lencom

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dizel araçların torku yüksek olduğu için rolanti devrindeki tork bile aracı kaldırmaya yetiyor.Şimdi yeni nesil turbo benzinli motorlarda öyledir diye tahmin ediyorum, benim kullandığım dizel araçların hepsi dediğiniz gibi...hatta ford transit pick up la araç viteste iken debriyaja basmadan kontağı çeviriyorum harekete geçiyor , ( çok zararlı denemeyin)

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim yorumunuz için anlatmak istediğim arabanın torku değil gaz veriyorlar debriyajla kalkarken bi anda tekrar debriyaja basınca devir 1500 2000 e çıkıyor ben bu olayı merak ediyorum

Han4ever

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim yorumunuz için anlatmak istediğim arabanın torku değil gaz veriyorlar debriyajla kalkarken bi anda tekrar debriyaja basınca devir 1500 2000 e çıkıyor ben bu olayı merak ediyorum

Merhaba,

Dediğiniz olay sadece dizel araçlarda olur. Yukarıda arkadaşın dediği gibi. Aracı boşa alıp yarım debriyaj yapmaya başlayınca araba hafiften hareket etmeye başlar. Tork meselesi. Yokuş yukarı kalkışlar bu yüzden dizel araçlarda benzinliye göre daha kolaydır.

Bahsettiğiniz diğer olay ise nasıl hızdan düşünce vites büyük kaldığı zaman debriyajı yarım yapıp gaza basıyorsunuz aracın devrini yükseltip hızlanmasını sağlıyorsanız aynı mantık. Doğru anlamışsam bu olay tüm araçlarda olur.