Rölantide Gelen Ses

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sn.Opel İZMİR,Değerli Astra Sahipleri,

Geçtiğimiz cuma günü bir opel bayisinde yaşadığım tecrübemi bu forumun başka bir başlığı altında izah etmiştim.Konu kısaca şöyle idi:

*10P042 Kampanya için servise davet edildim.
*Kampanya gereğince sorun YAşAMIYOR olmama rağmen debriyaj ve fren müşürlerim değişti.
*Bu esnada , servis içinde, bir panoya asılı halde birçok kampanyanın listesi vardı.Bu listelere şöyle bir göz attım acaba beni ilgilendiripte bana haber verilmeyen bir kampanya var mı diye.Malum, opelle yaşarken, "kendi işini kendin takip et" türünde alışkanlıkları edinmek zorunda kalıyoruz.
Bu Kampanyalardan biri dikkatimi çekti: Problem bölümünde;" motor aksamındaki bazı kabloların birbirine çarpıp kabin içine ses verdiği bunların kelepçelenerek (şekil ile tarif edilmiş) sesin önlenmesi gerekmektedir" deniyordu.Bu kampanyanın hedeflendiği motor grubu benimki değildi ama tarif edilen problemin aynısı  benim aracımda da mevcuttu.(Rölantide çalışırken motor ve ön yolcu tarafında "tırrrtırrr" şeklinde sanki 2 cisim birbirine vuruyor ya da titreşiyor tarzında bir ses.)Ustamıza bunu da anlattım, dedim ki; bakın sabahten beri tarif etmeye çalıştığım ve sizin de duyup normaldir dediğiniz sesin bir benzerini opel almanya da tariflemiş, bu durumu bir problem olarak görmüş ve bir kampanya düzenlemiş.İllaki kampanya olması mı gerek bu ses bende de var dedim, ancak servisten ayrıldığımda "sesim de" yine benimle birlikte idi..
Size sormak istediğim konu bu: Acaba benim ki gibi 1.4 turbo olan başka araçlarda, rölantide çalışırken böyle bir ses duydunuz mu? (Showroom araçlarında ya da test araçlarında ya da kendi araçlarınızda)
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Rölantide Gelen Ses

Sn. Alahan1963,

Seslerle ilgili çözümlerin açıklığa kavuşması için en güzel yöntem, video çekerek çıkan sesi paylaşmak olacaktır. Biliyorum biraz zahmetli bir iş ama sanırım etkili bir yöntem. Hem servis için de etkili olacaktır. Çoğu usta biz öyle bir ses duymadık diyorsa eğer bir çeşit belge olmuş oluyor.

Bahsettiğinizin nasıl bir ses olduğu açıkçası kulağımda canlanmadı ama araca ilk bindiğimde ve çalıştırdığımda bir zırıldama şeklinde ses bende de mevcut ama bu ses fan yönünü ayarlarken kendini gösteriyor. Araç hareket halindeyken ya da ışıklarda falan beklerken bahsettiğiniz şekilde bir ses duymuyorum.

Siz de benim yaptığım gibi yapabilirsiniz. Sessiz bir ortamda cep telefonunuzla (ben de htc hd2 kullanıyorum, kamerası çok iyi değil belki ama ses kaydı oldukça tatminkar) sesi kaydedip forumda paylaşırsanız bence çözüme daha kolay gideriz.

toso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evet benim araçta da aynı ses problemi var. anlatıldığı gibi motorun o parçasını tuttuğumda rölantide duyduğum sesin frekansıyla aynı şekilde titreştiğini gördüm...

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astra J 1.4 Turbo Motorda Tırıltı Sesi adlı başlıkta açıkladım aynı ses bende de vardı sanırım aynı ses orda detaylı anlattım. resim falan da eklemiştim. saygılar.
Sayın
Bu ses artık yok mu sizde?  Yanıt evet ise hangi serviste hangi ustayla çözmüştünüz, belirtirseniz çok makbule geçer.
Saygı ve sevgilerimle..

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar bugün parça değişti aracı aldım. Mis gibi olmuş oh be ses falan yok kesilmiş araba kuzu gibi olmuş:) valla depo havalandırma valfi iyileştirme kodu MC01L854510 servise bu kodu söyleyin anlıyacaktır. parça kesinlikle sorunlu yeni parçada tık yok ya. resmen araba sessizleşti neymiş o öyle tırrrrrrrr dizel gibi. saygılar. umarım faydam olmuştur.

gözünüz aydın sevindim sizin adınıza

1

1423

Bilgi Girilmemiş

benim turbomda çok az tırıltı sesi var gibi ama dizel gibi de çalışmıyor. bir sıkıntım yok şimdilik. sizinkinin çözümüne sevindim.hayırlısı olsun.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sayın Alpersağlık,

Adınıza çok sevindim.İşte bu tür forumların faydası..Sizler olmasanız, servisler tarafından "opelin sorunlu tek müşterisi biziz" zannedeceğiz hepimiz kendimizi..Hangi seviste yaptırmıştınız acaba?
Sevgi ve saygılarımla..

bahadirusta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

turbo benzinli ve dizel motora sahip arkadaşlar sürekli bir motor sesinden bahsediyorlar bende o kadar arabamı dinliyorum ama sanırım turbosuz 1.6nın tek iyi yanı çok sessiz çalışması birkaç kere araba stop etmesine rağmen çalışıyor sanıp gitmeye kalkmışlığım bile var..

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Genelleme çok doğru olmayacaktır. Ben de 1.4T kullanıyorum ama ses ile ilgili hiçbir şikayetim yok. Gerçi benimki artık kıdemli sayılır :)