Sabah Motor Isınması

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar. Benim şöyle bir durumum var.
Ben sabahları 3 - 4 dk aracı rolantide çalıştırıp 1 dk de 2000 - 2500 devir arasında gaz verp sonra trafiğe çıkıyorum. en fazla 15 km yol yapıyorum ve en soğuk havada bile sıcaklık 3 derecenin altına düşmüyor.(Trabzon - Merkez)
Stop ederken de 1 dk bekleyip sonra stop ediyorum (Turbo için)

Geçen arkadaşla muhabbet ederken onda da Wolksvogen Caddy var ustası aracı 1 dk den fazla rolantide çalıştırma bekleyeceksen 1 dk den fazla stop et bekle demiş hatta sabahları aynen çalıştır 2. viteste motoru zorlamadan aracı ısıt rolantide fazla çalışmaya gelmez yeni nesil araçlar demiş.

Şimdi kafama takıldı 2004 z13dt 1,3 cdti corsa aracımız var. sabahları çalıştırıp sonra mı motoru ısıtmak lazım 2. viteste yok benim gibi 4 dk felan çalışması mı daha iyi?

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracı çalıştırıp asla gaz vermeden motorun rolantide 1dk gibi bekletip sonra yola çıkmak ve ısınana kadar aracı zorlamamak bana göre en ideali dir.

mendel50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rölantide beklemeye kesinlikle gerek yoktur , motoru zorlamadan gayet nazik şekilde yola çıkılır 1500-2000 devire yakın kullanıp 1-2 km gittikden sonra motor zaten kendine gelir parçalar ısınır yavaş yavaş devirli kullanmaya başlayabilirsin . sanayicilerin lafına pek itibar etmeyin

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
rolantide fazla çalışmaya gelmez yeni nesil araçlar demiş.

Bunu da ilk kez duyuyorum, yeni nesil(ne demekse?, yeni nesil nedir?) rolantide çalışınca ne oluyormuş acaba :maden:

Aracı ısıtmak için beklemek veya yol almak arasında pek fark yok bana göre. Kitapçıkta yazana göre; yakıt tasarrufu sağlama amacıyla aracı ısıtmak için yol yapın tabiri vardır. Isıtmak harici beklenen 1 dakika civarı süre ise, turbo miline yağın ulaşması içindir. Araç çalışır çalışmaz, yağ pompası aracın her yerine anında yağ basamaz, turboyu devreye sokacak devire çıktığınız an tam yağlanmadan çalışır. Buna yaz kış dikkat etmeniz gerekir. Olay sadece bu. Yenisi eskisi yok.

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende her sabah -2c civarı sıcaklıkta 2-3 dk. rölantide çalıştırdıktan sonra hareket ediyorum...
bende bir yerde okumuştum sanırım araç boştayken durduk yere gaz vermeyin diyordu :)

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracı rölantide bekletmeye gerek kesinlikle yoktur. Çalıştırdığınız an yola çıkabilirsiniz. Ama bu demek değildir ki çalıştırır çalıştırmaz yüksek devir çevirin.

NaeX

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç rölantide beklemeye gerek yoktur ne demek anlamıyorum.. Ben senelerdir bildiğim şudur araç çalıştırılır rölentide 1 ve ya 2 dk beklenir sonra yola çıkılır.. Bunun aksini iddia eden arkadaş gerekçesinide söylerse sevinirim. Bahsettiğiniz sıcaklıklarda motor yağının yoğunlu artıcağından yağlama tam yapılmaz. Siz motor yağı aracın tüm hücrelerini işlemeden ben basarım gaza giderm diyorsanız benimde size söyleyebileceğim şudur tam yağlama yapmayan motora yük bindirdiğinizde aşınma oranı normal e göre %10-15 daha fazladır benim bilgilerime göre. Gaza yüklenmeden 2 vites vs bunlarda aracın motoru aşındırmamasına engel değildir. Bence bunu her şöför bilir. Araç marşa basar basmaz yola çıkılmaz. Ben yeni görüyorum bunu kiralık ve şirket arabalarında adam marş motor a yol verdiği anda aracada yol veriyor sizin mantığınızda buysa ben sizden araç almak istemem kesinlikle.. Turbolu araçlar içinde uzun yol ve yüksek performans kullanım sonrası stop etmeden önce 1-2 dk beklenmesinin iyi olduğunuda düşünüyorum. Turbo kitleme denen olay zamanımda başıma geldi bu yüzden her zaman bu konulara dikkat ederim..

NaeX

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende her sabah -2c civarı sıcaklıkta 2-3 dk. rölantide çalıştırdıktan sonra hareket ediyorum...
bende bir yerde okumuştum sanırım araç boştayken durduk yere gaz vermeyin diyordu :)

Araç boştayken durduk yere gaz vermek gerçekten tehlikeli yüksek performans araçlarda daha da yüksek bu oran şayet yatak boşaltan arabada bilirim.. tabi gaz vermekten tabirim 1500-2000 devir değildir 5000 devir üzerini gören arkadaşlara lafım :)