Şanzıman Yağı + Antifriz Seçimi

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
İyi geceler arkadaşlar,

Forumu baya dolandım ettim ve aracımda değişmesi gereken iki kısım olan şanzıman yağı ve antifiriz konusunda hala kararsızım.

Şanzıman yağı: Alındığından beri hiç değişti mi bilinmiyor, araç kaçıncı el bilmiyorum. 97 Opel Tigra. Ben araç sıcakken vites geçişleri daha zor olduğu için içinde ATF olduğunu düşünüyorum ve SAE 80W ile değiştirmeyi düşünüyorum. Sanırım hep forumda bahsedilen o yağ şu adresteki: http://www.turkoilmarket.com/Castrol-Manual-EP-80W-3-Lt,PR-227.html Bu konuda doğru yağa mı bakıyorum?

Antifriz: Ben aldığımdan beri direkt hayat su gibi pet şişe suları kullanıyorum, antifriz yok, aldığımda da yoktu (2 ay oldu), hayatı boyunca hiç konuldu mu bir fikrim de yok. Ancak artık yaz kış antifirizli olması gerektiğini düşünüyorum. Ustam her opel ustasının gelenek hale getirdiği üzere GM kırmızı antifiriz koyarız dedi ancak ben eski model olduğu için kırmızı konusundaki tartışmaları da baya bir okudum.

Fakat internetten antifirizin rengi belli olmuyor malumunuz :D http://www.turkoilmarket.com/Mobil-Antifreeze-3-Litre,PR-963.html adresindeki antifiriz aracıma uygun mudur? Bu değilse direkt olarak bir antifiriz markası modeli önerebilir misiniz? Silikatlı silikatsız ayrımı var deniliyor forumda ancak öyle bir bilgi de verilmemiş maalesef.

Şimdiden cevaplayan arkadaşlara çok teşekkürler.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ben bu hafta değiştirdim otomatik araç için ATF yağı kondu usta ile sohbetim sırasında bana dediği ister değiştir ister burada değiştirme ama her 20 000 km olduğunda şanzuman yağını mutlaka değiştir dedi. Değişim sonrasında aracın vites geçişlerinin rahatladığını anında hissediyorsun. Hemde bariz bir şekilde. Fiyat olarak 120 TL ödedim. ;) fiyat konusunda bilgin olsun diye yazıyorum bundan sonra araç bende kalır ise de 20 000 km de değiştirmeye devam edeceğim ;) 120 TL nerelere vermiyorum ki?

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
antifiriz olarak mavi renge devam edin.. riske girmeyin

Peki mavi renk hangisi? Linkte attığım Mobil antifriz mavi renk midir? Daha önce antifriz kullanmadım hiç :D

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Ben bu hafta değiştirdim otomatik araç için ATF yağı kondu usta ile sohbetim sırasında bana dediği ister değiştir ister burada değiştirme ama her 20 000 km olduğunda şanzuman yağını mutlaka değiştir dedi. Değişim sonrasında aracın vites geçişlerinin rahatladığını anında hissediyorsun. Hemde bariz bir şekilde. Fiyat olarak 120 TL ödedim. ;) fiyat konusunda bilgin olsun diye yazıyorum bundan sonra araç bende kalır ise de 20 000 km de değiştirmeye devam edeceğim ;) 120 TL nerelere vermiyorum ki?

Nadir abi araç bakımı konusunda hiç kaçmıyorum masraftan :D Linkte verdiğim Castrol şanzıman yağı manuel vitesler için önerilen SAE 80 yağ sanırım değil mi? Şanzımanım ısınınca düşük viteslere zor geçiyor ama soğukken kapı gibi çalışıyor, 1. vites dahil. Bu nedenle daha kalın olan SAE 80'e geçmek istiyorum.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Manuel şanzımanların yağları SAE EP80 kodlu yağlardır, ATF koyarsanız kısa vadede güzeldir ama sonrasında cortlar yağ ince olduğundan dolayı.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Manuel şanzımanların yağları SAE EP80 kodlu yağlardır, ATF koyarsanız kısa vadede güzeldir ama sonrasında cortlar yağ ince olduğundan dolayı.

Biliyorum arkadaşlar ancak ilk yazdığımı okursanız direkt ürünlere link verdim acaba doğru ürünler bunlar mıdır diye. :D