Sirke ile araç yıkama hakkında bilgisi olan ?

emqare

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba bugun bir tanıdıkla muhabbet esnasında aracını sirke+oto şampuanı+su gibi bir karışım yapıp o şekilde yıkadığını söyledi ve kireç lekelerini tamamen kaldırdığını söyledi.Araç daha parlak daha diri duruyormuş.Bildiğim kadarıyla sirke asit içeren birşey aracın boyasına zarar verir mi sizce deneyimi olan var mı bu konuda ?

sukru52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Sirke ile araç yıkama hakkında bilgisi olan ?

emqare link' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba bugun bir tanıdıkla muhabbet esnasında aracını sirke+oto şampuanı+su gibi bir karışım yapıp o şekilde yıkadığını söyledi ve kireç lekelerini tamamen kaldırdığını söyledi.Araç daha parlak daha diri duruyormuş.Bildiğim kadarıyla sirke asit içeren birşey aracın boyasına zarar verir mi sizce deneyimi olan var mı bu konuda ?

Uzun yıllar aracımızı sirkeli su ile yıkadık , Cimento fabrikasının lojmanında kalınca mecbur sirke gerekiyordu , klinker (Cimento ham maddesi ) tozu ancak onunla çıkıyordu . 7-8 yıl sürekli kullandık bir zararını görmedik , araçlar Fiat tempra ve Renault 21 di , her ikiside metalik boyalı araçlardi .

revelation

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sukru52 link' Alıntı:
Uzun yıllar aracımızı sirkeli su ile yıkadık , Cimento fabrikasının lojmanında kalınca mecbur sirke gerekiyordu , klinker (Cimento ham maddesi ) tozu ancak onunla çıkıyordu . 7-8 yıl sürekli kullandık bir zararını görmedik , araçlar Fiat tempra ve Renault 21 di , her ikiside metalik boyalı araçlardi .

Ben aracımda her zaman 2.5 litre pet içerisinde sirke ile geziyorum :) sirke ile şahane oluyor. Hiçbir zararını da görmedim

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Eski aracımın camında oluşan ve sentetik tinerin bile çıkaramadığı inatçı kireç lekesini sirke ile çıkardığımı bilirim.  :)
Aracınızı yıkamak için hazırlayacağınız karışıma bir miktar sirke koymak araç üzerinde oluşan lekeleri çıkarmak için faydalı olur ama sirke dozajını abartmamakta fayda var.  :)
Ve tavsiyem bu uygulamayı her yıkamada değilde, ayda bir falan yapabilirsiniz.
Kesinlikle böyledir diyemem ama bence sürekli sirke ile yıkama boya katmanlarını bir miktar aşındırabilir.  ::)

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Keskin sirke küpüne bile zarar verirken boyaya birşey yapmaması mümkün mü:=)

Bence bunu bir boyacı ile test etmek lazım.Yeni boyanmış bir yüzeye belli derişimlerde ve belli sürelerle sirke uygulayınca boya kalınlığı, parlaklık vs. gibi nasıl etkileniyor, bakılması lazım.

BİLDS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aydın sürtaş opel servisinde de sirkeli karısımla aracları yıkıyorlar. Bi çok yıkamacıda da gördüm. Bazıları yıkamıyor. Aracı en son kurularken sirkeli suyla nemlendirip siliyorlar. Kireç lekesi, camda kaportada iz vs bırakmıyor.

Ben de 1 senedir aracımı zaman zaman bu şekilde yıkatırım. Bi problem yok.

revelation

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Keskin sirke küpüne bile zarar verirken boyaya birşey yapmaması mümkün mü:=)

Bence bunu bir boyacı ile test etmek lazım.Yeni boyanmış bir yüzeye belli derişimlerde ve belli sürelerle sirke uygulayınca boya kalınlığı, parlaklık vs. gibi nasıl etkileniyor, bakılması lazım.

Sirke ile yıkandıktan sonra aracı durulamak gerekiyor tabiki. 15 dk aracın üzerinde kalan sirkenin araca hiçbir zararı olacağını düşünmüyorum. Yıkanmadan Üzerinde kalan kireç, kuş pislikleri ve de o kadar toz sirkeden 10 kat daha fazla zarar verecektir.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende hep büyük sirke şişeleri taşırım neden? Soğuk akşamlarda motora kedi girmesin diye aracın sağına soluna serpiştirmeye!

Sirke ilaveli şampuanla yıkamayı bilmiyordum sayenizde öğrendim.

freelook

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

birşey daha  öğrendik.
paylaşım ve yorum yapan arkadaşlara  thnxx

revelation

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Bende hep büyük sirke şişeleri taşırım neden? Soğuk akşamlarda motora kedi girmesin diye aracın sağına soluna serpiştirmeye!

Sirke ilaveli şampuanla yıkamayı bilmiyordum sayenizde öğrendim.

Kedi kovalama işine yaradığını da senden öğrendim Tolga :)

Forumumuz yeni bilgiler kazandırmaya devam ediyor. :)