Sözünün Eri Bülent Uygun

viper&viper

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu kadar olumsuz eleştirye inanmak güç. Faith Terim in ilk yıllarını hatırlayın. Türkiye de bile berbat bir GS vardı. Bu adam "teknik Direktör mü?" dedi herkes. Şampiyonlar liginde hep sonuncu sırada kalmalar vs. Ama yenile yenile yenmeği öğrendi GS ve Terim. UEFA'yı kazandığı sene şampiyonlar liginde Samiyen'de chelsea'ye 5-0 yenildi diye yerden yere vurulmuştu.

Bu işler hiçbir zaman pat diye olmaz. Zaman içinde sindire sindire olur. Altta otumuş tecrübeli bir kadro ve biraz da şans olması gerekir. GS ın 4 sene üst üste şampiyon olduğu yıllardaki takımını bir hatırlayın isterseniz. Popescusu-Taffarel'i-Hagi si vardı. Bunların yanında genç yıldızlar Emre ve Okan.

Bu kalitede kaç futbolcu var sizce Sivas'ta. Ha böyle kadrosu imkanları vs olur eleştiririz o ayrı. Biz daha tarihinde ilk kez şampiyonlar ligi oynayan bir takımı eleştiiyoruz. Bence eleştirmek yerine Sivas'ı tebrik etmek lazım. Evet bu sene FB ve GS ligte yoktu ama ondan önceki sene gayet de ligde vardılar ve Sivas yine başarılıydı. Bir de şöyle bakın, büük imkanları olan FB ve GS bile bir ligi adam gibi tamamlayamazken Sivas gibi bir takım bu ligte başarılı oldu. Mücadeleye dayalı oynuyor denmiş, bunu nesi kötü? Artık dünya da koşmadan, mücadele etmeden futbol oynanmıyor. Ha bi FB var mücadele temeden birşeyler başarırım zanneden onu da gördük geçen sene.

Bülent Hocayı'da eleştirmemek lazım. Daha kariyerinin başında ve böyle bir başarısı var, sizce Terim başarılaını elde etmke için kaç yıl bekledi? Bülent Hoca benzer olmasa da bence önemli bir başarıyı çok erken buldu. Eğer bu olumsuz eleştirelere kulak asmadan kendini soyutlar ve eskisi gibi çalışmaya devam ederse biz çok bütük bir teknik adam kazanırız.

Ama korkum o ki bu eleştiriler ve Sivas'taki yanlış transfer politikaları Ersun Yanal'ı harcadığı gibi Bülent hocayı da harcayacak. Ve biz Türkiye olarak dede'lere, misyonunu tamamlamış ve tek isteği para kazanmak olan, eski başarılarının altına saklanan Türk veya yabancı hocalara kalmaya mahkum olacağız

hubus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bülentin başarısı denilen şey aslında sivaslı futbolcuların biraz gayretli oynaması ve gs, fb, bjk karşısında aslan kesilen anadolu klüplerinin sivasa karşı daha toleranslı oynamasından kaynaklandı...

sivas ilk sezonunda büyük takımlarla oynadığı bütün maçları kaybetti.

geçen sezon ise gs ve fb yi yendi, ki gs ve fb yi geçen sezon herkes yenebilecek kapasiteydi...

avrupada intertotoda adı sanı duyulmamış bir takıma elendi gitti...

bu kadar büyütülecek bir başarı olduğunu düşünmüyorum, gaziantep de bir ara şampiyonluğa oynadı, gençler de ama hiçbirinin teknik direktörü çıkıp bu kadar abuk sabuk konuşmadı...

sus da adam sansınlar diye bir söz vardır...önce bir ayanada kendisine bakması lazım insanın...bugün sivastan ayrılsa kim kendi takımının başında görmek ister bülenti? hangi takıma gidebilir?sırf fenerbahçeye yalakalık yapmak adına 5 yerim 7 yerim gibi salak muhabbetler yapan (ki bu arada bu lafı avrupa kupaları için söyledi ama fenerbahçe tarihinden bihaber sanırım zira fb avrupada 5 de yedi 7 de yedi...) istanbulda reina sivasta la ilahe illallah gibi zevzek çıkarımlarda bulunan, ben biraz ondan biraz bundan aldım kendi stilimi ortaya çıkardım diyen adama hakkında iyi konuşmaz doğal olarak kimse...

son bir anektod...sivas-gs kupa maçı...sivasta bir hafta buz üzerinde oynanan maçı sivas, ümit karanın yok yere oyundan atılması neticesinde 2-0 kazanmış...sahanın üzerinde hem sivaslı hem gs li oyuncular zor durmuş bu sahada oynanamaz yorumları yapılıyor. kupa amçında hava açmış, saha düzelmiş...bülent uygun üzerinde tiril tiril burberry beyaz gömleğiyle röportaj veriyor...geçen sefer sahaya laf ettiler, bak bu sefer hava ne güzel, ben gömlekle dolaşıyorum, bakalım neyi bahane edecekler diyor. maçın 2. yarısının başında kar yağmaya başlıyor, o az önce ben gömlekle dolaşıyorum diyen şovmen üzerine ceket, ceket yetmemiş parka, o da yetmemiş eldiven ve bere ile kenarda donmamaya çalışıyor...

takdiri ilahi bülentciğim...sami yene bekliyoruz seni...her zamanki gibi mağlup olmaya...eminim bjk liler de inönüye bekliyordur...

hubus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fatih terim gs nin başına geçmeden önce akdeniz oyunları şampiyonu oldu...ve o fatih terim yıllarca milli takımda piontek'in yardımcılığını yaptı. Gs'nin başına geçtiğinde tecrübesi vardı. GS ilk sezonunda fb ye 4-0 yenildi ama yönetim arkasında durdu. Fatih de takıma emre-okan-suat gibi oyuncuları mıonte etti. Hagiye saha içinde her türlü yetkiyi verdi.

Fatih de elde ettiği onca başarıya rağmen fazla artist ve megoloman....Ama en azından bir geçmişi var...

Bülent daha dün bir bugün iki ortalıkta ahkam kesmeye başladı...

bir hikaye vardır, adam denize büyük tuvaletini yapmış, bakmış az sonra parça yüzeye çıkmış, ulan demiş az önce yaptığım bok bana yüzme öğretiyor demiş, bu da o hesap...bülent birden kendisini yüce bir teknik direktör sanmaya başaldı...

fatihin her dönemini çok iyi hatırlıyorum ama bu kadar densiz konuştuğuna hiç şahit olmadım...

viper&viper

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir takımın biraz önce de açıkladığım şekilde aniden başarılı olması anca Playstation da olur.
Ligde Sivas kadar kadrosu olan birçok anadolu takımı var hangisi aynı başarıyı gösterdi ? Ben ne gençlerin ne de başka takımın Şampiyonlar ligi ne kaldığını hatırlamıyorum.

Demişsiniz ki Bülent hoca bi ondan bi bundan sistem alarak ekndine adapte etti. Bunun neresi yanlış? Ligimizdeki tüm hocaların kendilerine özgü patentli başkalarından esinlenmeden kurduğu oyun sistemeleri var da biz mi bilmiyoruz? Tabii ki bir teknik adam kendi takımına uygun sistemleri kendi yorumuyla adapte edeceltir. Bunu bile yapamayanlar var, bu sene ligde Dede yi de, Bülent Korkmaz'ı da gördük.

Ha büyük takım taraftarlarının Bülent Hocaya kızmasını anlayabilirm, sen onca para ver takımında sözde yıldızlar olsun, teknik direktörün yabancı olsun veya takımın abisi olan bir Türk olsun ma bir Sivas'ı yeneme.

Hep diyoruz ligimiz kaliteli olsun, sadece 3 büyük değil diğer takımlarda zirveye oynasın vs vs diye. ama bunu yapan bir anadolu takımı olunca da içimize sindiremiyoruz. Yok bu sen FB kötüydü GS kötüydü vs diyoruz. Büyük takımların kötü olma lüksü var ama anadolu takımlarının iyi olmaya lüksü yok sanırım. Ben koyu bir FB olarak bir anadolu takımı FB'yi yendiğinde üzülüyorum ama karşı takıma da helal diyorum. Tabii ki bu tür bir galibiyet durumunda karşı takımın hocası çıkıp fiyakasını satacak. Ben de GS'ı iki defa yensem çıkıp "her koşulda yeneriz" erim. Sonuçta futbol sadece futbol değil, içinde görsellik ve psikoljik savaşın olduğu bir oyun da.

Sivas 2 yıldır zirve yarışındaki bir anadolu takımı. Maddi ve manevi olumsuzluklara rağmen klüp olarak iyi bir yerlere gelmek için çalışyorlar. Ha bu yolda tecrübeli değilller, bu nedenle Futbolcular olsun yönetim olsun teknik adam olun bazı talihsiz açıklamalar yapıyor olabilir. ama bu ortada olan bir başarıyı gölgelememeli. Bugün Sivas turu atlamış olsaydı acaba yine bukadar sert eleştiri yapıyor olurmuyduk Bülent Hocaya.

Bu başarıları görmedikçe, yapılan ufak hataları bile acımasızca eleştirdikçe ne Türk futbolu gelişir, ne de yeni bir Terim ortaya çıkar. Biz Bülent Hocaları, Ersun hocları desteklemedikçe popülistlik yapan, sadece geçmiş başarılarıyla övünen ama takıma yada futbola yeni birşey veremeyen ama buna rağmen aylık 250bin TL lik maaşına zam isteyen Terim'lere daha çook mahkum oluruz.

viper&viper

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fatih terim gs nin başına geçmeden önce akdeniz oyunları şampiyonu oldu...ve o fatih terim yıllarca milli takımda piontek'in yardımcılığını yaptı. Gs'nin başına geçtiğinde tecrübesi vardı. GS ilk sezonunda fb ye 4-0 yenildi ama yönetim arkasında durdu. Fatih de takıma emre-okan-suat gibi oyuncuları mıonte etti. Hagiye saha içinde her türlü yetkiyi verdi.

....

Kendiniz açıklamışsınız zaten Terim'in onca yıllık tecrübe ve sonrasında gelen GS'ın imkanlarıyla başarıyı yakalayabildiğini. Ama Bülent'in ne milli takımda yetişme, ne de GS ın imkanlarını kullanma şansı yoktu. Buna rağmen genç yaşında Sivas'ı 2 kere şampiyonluya yaklaştırdı. Bu demektir ki bu adamda iş var. Bunu da alıp Terim gibi yetiştirirsen, tecrübe ve bilgi kazanmasını sağlarsan, pişirirsen yaklaşık bi 10 sene sonra 2. bir Terim in olur.

Ama yok Yenal a yaptığın gibi adamı ezersen, başarısızlıklarına tahammül edemezsen, yatırım yapıp yetiştiremezen tabii ki kısa sürede ne Bülent hoca kalır ne de başkası.

Hepimiz hatırlayalım FB ye gelen Hiddink lei Löw'leri. Bunlar da teknik adam mı diye kovmuştuk takımdan. ama bu adamlar yetenekliydi, tıpkı Bülent hoca gibi. Biz acımasızca eleştirik ama diğerleri bunu yerine bu kişilerdeki ışığı gördü. Yenilmelerine göz yumdu ama yatırımlarını da yaptı, şimdi lütfen bakın bakalım bu adamlar şu anda nerelerde.

İnsanları harcamak yerşne başarılı olanları, ışık verenleri alıp yetiştirmemiz lazım. Bunlardan 10 tanesinin 3 ü o yatırıma cevap verse yine biz karlı çıkarız. Ama dediğim gibi eleştirmek, ezmek kolay, yetiştirmek zor. O yüzden hadi eleştirelim

blackout_vectra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
adam fenerde top oynadı diye söyleniyosunuz hee, oturmuş kadroyu bozarsan olacağı budur

MİRZA791

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence sivassporun başarisi tamamen diğer takimlarin form düşüklüğüyle alakali. Bu adamlar türkiye liginde de böyle oynuyorlar di zaten. Bülent uygun'u havaya soktular iyice adam da gerçek yüzünü gösterdi işte.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ne Beklıyordunuz Acaba Sivastan...Ben bir Fenerbahçeli olarak Avrupada çok 0 cekmişliğimiz var...Aynı durum galaasaraydada beşiktaştada var...3 büyük diye adlandırdığımız takımların ellerındekı ımkanların yarısı yokken bence iyi sonuçlar beklemek hayalden oteye geçemez...

hubus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fatih hoca yardımcı antrenörlük yapmayı kabul edecek kadar işi biliyordu.

Gerek bülent uygun gerekse de bülent korkmaz ise ne herhangi bir hocanın yardımcılığını yaptılar ne de böyle bir şey önerildiğinde kabul ettiler...ben ikinci adam olmam dediler...

bugün dünyanın en iyi teknik direktörleri bile işe bir büyük hocanın yanında başalmışlardır, ama maalesef bizim hocalarımız bunu zul addederler...

Ben şahsen sivasın çok da başarılı olduğunu düşünmüyorum, eğer sivas iyi takım olsaydı geçen sene uzak ara şampiyon olurdu..

kaldı ki sivas gs, fb, bjk ile yaptığı son on maçın en az altısını kaybetti, sadece gs ve feneri kendi sahasında yenebildi, bu mu her maçta ezen sivas?

ben sırf anderlecht maçına bağlı yorum yapmadım zaten, daha önceki yorumlarımda da hep bülent uygunu eleştirdim.

anderlecht maçını sadece atıp tutmalarının elinde nasıl patladığını göstermesi açısından belirttim.

gs de fb de bjk de avrupada sıfır çekti evet, avrupada beş-altı-yedi yedi evet, ama bugüne kadar ki en az 20 senedir futbol seyircisiyim, böyle mağlubiyetlerden sonra bir takım teknik direktörünün veya yöneticisinin çıkıp da siz ne yapacaksınız sorusuna valla fener yedi yedi ben o kadar yemem diye cevap verdiğini ne gördüm ne de duydum...

bülent ne yaptıysa kendine yaptı...

biraz daha mütevazi olup kendini geliştirmeye çalışsaydı bugün bu durumda olmazdı...

neden kimse oğuz hocadan, aykut hocadan, rıza hocadan, nurullah sağlamdan bu şekilde bahsetmiyor?

bu arada bir arkadaş unutmuş galiba gençlerbirliği uefada çeyrek final oynadı (veya 3. tura kadar çıktı sonra portoya elendi)...

viper&viper

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer o bir arkadaş bensem diğer takımlar AVP de yok demedim, anadolu takımlarının Şampiyonlar liginde oynadığını hatırlamıyorum dedim.

Bu kişilerin yetişmesi için tecrübeli hocaların yanında yardımcı antrenör olarak çalıştırılması bence de doğru. Ancak sözü geçen kişiler için bu tip tekliflerin yapılıp yapılmadığını da bilmiyoruz? Acaba Bülent hocaya, Fatih Terim: gel kardeşim sen millii takımda benim yanımda piş dedi de Bülent hoca mı kabul etmedi? Ya da benzer bir senaryoda FB-GS ya da BJK gel Bülent sen yardımcı hoca ol, 5-6 sene sonra işi öğrenince takımın başna geç diye teklif yaptılar ve Bülent hoca: hayır ben 1. adam olmalıyım diye tutturdu mu ?

Yoksa Türk hocalarımız ancak 2. ve 3. liglerde veya fırsat buldukları Sivas gibi takımlarda kendi kendilerini yetiştirmek zorunda mı kalıyor? Baktın Bülent-Ertuğrul-Rıza vb hocalar iyi gidiyor, Fatih' e verdiğin paradan biraz tasarruf yapıp bu adamları eğitmen, diğer milli takımların başına getirmen veya Fatih in alt kadrosuna getirmen gerekmez mi?

Ama Fatih ayda 250 kaat almak lüksünü gelecek vaadeden birini eğitmekle niye harcasın ki ? 2-3 sene sonra bu kişi piştiğinde kendi tahtını sarsma tehlikesi var çünkü.

Bülent hoca her dediğinde haklıdır demiyorm. Gençliği ve toyluğu yüzünden ve hatta başarısı yüzünden bazı aşırı ve olmamsı gereken açıklamalar yapmış da olabilir. Ama başarısı da göz ardı edilmemeli o v onun gibi Türk hocalar acımasızca eleştirileceğini bir şekilde sistemin içine alınmalı, eğitilmeli, yanlışları öğretilmelidir. Ancak bu sayede Türk futbolu ve Milli takımı gelişir.

Bakın şimdi Milli takımın başına kim gelecek dediğimizde tek isim Fatih Hoca ya da işi bitmiş yabancılar. Oysa Bülent-Rıza-Ersun gibi hocalar yetiştirilseydi böyle mi olurdu?