stabilitrak arıza uyarısı ne demek ?// astra 2011 cosmo 1.6 115hp active select

serdarg3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba. ilk defa foruma bir sorunumu paylaşıyorum yardımınız için şimdiden teşekkürler. kırşehirde öğretmenlik yaptıgım için orada ikamet ediyorum memleketim izmir olmasına rağmen. 3hafta evvel okulların tatil oldugu hafta sıcaklık -31 e kadar geriledi adeta sibirya!!. öğlen okulumdan çıkıp eve giderken (-22 derece) aracıma fazla yüklenmemekle beraber 130km civarında hızla seyrederken birden aracım tamamen çekişten düştü ve bilgi ekranında ''stabilitrak'' diye bir uyarı verdi.akabinde çekiş tamamen bitti hemen sağa çektim aracı kapattım biraz bekleyip yine çalıştırdım sorun çözüldü. uyarı kalktı. fakat bu sefer aracımla yine 100lü hızlara çıktıgımda yine aynı şeyi yaptı. ne demektir bu uyarı ve neyden kaynalanmış olabilir soğukla bi ilgisi olabilirmi. yardımcı olursanız sevinirim..

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: stabilitrak arıza uyarısı ne demek ?// astra 2011 cosmo 1.6 115hp active select

genelde çok patinaja düşünce beyni karışıyor böyle bir uyarı veriyor sonra geçiyor herşey normala dönünce ama sizinki 130 km hızda olduğuna göre başka birşey

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: stabilitrak arıza uyarısı ne demek ?// astra 2011 cosmo 1.6 115hp active select

Sn. serdarg3  çekiş kontrolü kapatıp tekrar deneyerek sonucu bildirir misiniz?

T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş

BiG_BOSS ® link' Alıntı:
buarada -22 derece havada 100-130 km hızla macera aramayın bence...
045thumbsup

serdarg3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

BiG_BOSS ® link' Alıntı:
çalışma mantığının derinlemesine detayı hakkında bilgim yok fakatbuzlanmanın olabileceği hava & yol şartlarında motor gücü otomatik olarak güvenlik amaçlı kesiliyor olabilir. mesela yağmurlu ve kaygan zeminli yol şartlarında bazı model araçlar silecekler çalışırken cc u devreye sokmuyor. bunun gibi güvenlik amaçlı bişey olabilir.
benimde aklıma gelen ilk şey bu oldu zaten. -22 derecede hayat duruyor her yer donuyor arabanında bu sıcaklıkda böyle tepki verebileceği aklıma geldi benimde. akabinde 3-4 gün daha kullandım sorunla tekrar karşılaşmadım. şu an ameliyatım dolayısıyla izmirdeyim aracımı soğuktan korumak adına kapalı bir otoparka emanet ettim. forumda sorunu yaşayan bi kaç kişi ile görüştüm herbiri farklı sorunlardan bahsediyor aynı uyarı adı altında kafam iyiden iyiye karıştı. kırşehirde de malum opel yetkili servisi yok ankaraya gitmem gerekicek. umarım önemli birşey yoktur :(

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

serdarg3 link' Alıntı:
benimde aklıma gelen ilk şey bu oldu zaten. -22 derecede hayat duruyor her yer donuyor arabanında bu sıcaklıkda böyle tepki verebileceği aklıma geldi benimde. akabinde 3-4 gün daha kullandım sorunla tekrar karşılaşmadım. şu an ameliyatım dolayısıyla izmirdeyim aracımı soğuktan korumak adına kapalı bir otoparka emanet ettim. forumda sorunu yaşayan bi kaç kişi ile görüştüm herbiri farklı sorunlardan bahsediyor aynı uyarı adı altında kafam iyiden iyiye karıştı. kırşehirde de malum opel yetkili servisi yok ankaraya gitmem gerekicek. umarım önemli birşey yoktur :(

esp arızası anlamına geliyor stabilitrak hatası. Büyük ihtimalle sensörler soğuktan donmuştur. Esp sistemi motor torkuna müdahale ettiği içinde çekişten düşüyorsunuzdur. Esp yi kapattığınızda tekrar hata veriyormu onu deneyin. Bunu tekrar yaşarsanız sorunu öğrenmek için Bosch Car servise de götürebilirsiniz, yetkili servis bulamazsanız.

serdarg3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

BiG_BOSS ® link' Alıntı:
buarada -22 derece havada 100-130 km hızla macera aramayın bence...
haklısınız. ancak o hızlarda ana arterdeydim ankara kayseri bölünmüş duble yolu. bir turnuvamız vardı yetişmek amacı ile diğer öğrt. arkadaşlarla yola çıkmıştık yol açıktı ve buz yoktu ama tabiki haklısınız. umarım aldığım o uyarı sadece hava şartları ile ilgilidir.. ilginize teşekkürler.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benzer bir problem vardı
Big Boss'un verdiği linkte bu sorun ABS beyni değiştirilerek çözülmüştü
muhtemelen sizin aracında ABS beyni değişmesi gerekiyor

serdarg3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
esp arızası anlamına geliyor stabilitrak hatası. Büyük ihtimalle sensörler soğuktan donmuştur. Esp sistemi motor torkuna müdahale ettiği içinde çekişten düşüyorsunuzdur. Esp yi kapattığınızda tekrar hata veriyormu onu deneyin. Bunu tekrar yaşarsanız sorunu öğrenmek için Bosch Car servise de götürebilirsiniz, yetkili servis bulamazsanız.
evet bende bunu düşündüm tanıdığım bir vosvos servisi ustasıda sizin söylediğinizi söyledi. sanırım tamamen soğukla ilgili bir sorun sensörler donmuş olabilir. araba bile tamamen donmuştu siyah arabam beyaz renkti o günlerde buzdan dolayı. kapıyı açmak için 2-3 lt sıcak su kullandık!! allah kimsenin yollarını öyle yerlere düşürmesin mecburi hizmet için işte. ama olan arabalara oluyor o soğuklarda.Bu aradaaa arızayı yaşadığım  o anda  ''tc'' devre dışı kalmıştı ışığı yanıyordu şimdi hatırladım . açıp kapatınca söndü arıza ışığı ve tc ışığı.