süratli gitmek?

V

VaLe

Bilgi Girilmemiş
2 hafta önce sivastan geldim

yaklaşık 1 saat boyunca 160-180 civarlarında gittim bi sorun çıkmadı yani önemli olan aracı yormamak. 200 le 4 bin devirde git hiç bişi olmaz
100 km ile elektirik kestirerek 1 dk git vectra b de aracın tüm ışıkları yanıyo xD

MURAT_BG_91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla 200e kadar çıkmadım. benim 1.4 200 de 6000 devirdemi gider orasını bilemiyorum ama 1996 ve 2001 vectra b 2.0 motor ile 110 km sabit hızı 2000 devirde görüyordum. araba hiç zorlanmıyordu bundan dolayıda yakmıyordu. şimdi 2006 astra g 1.4 twinport kullanıyorum aynı yolda 110 ile gitmem için 3000 devire getirmem gerekiyor. 120 için 3000 i geçiyorum.vectralarımda 120 ye yanlışlıkla geliyordum. aha 120 oldu hız sınırı 110 düşüreyim diyordum.astramın motoru sağır alıştırılmış olabilir diğerleri böylemi bilmiyorum.

1.4 benzinli aracinizla 110 icin 3000 yeterlise sagir sayilmaz bence hemen hemen 1.4 benzinilerin hepsi 100 de 3000 civari oluyo benim bildigim ve gordugum boyle aractan aracada fark vardir tabi...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hatırlatma:

13- Forum içerisinde, illegal ve trafik kurallarına aykırı tutumlar sergilemek; trafiğe açık alanlarda insan hayatını tehlikeye atan, yarış-kapışma, adı altında başlık açmak, resim veya video yayınlamak yasaktır.

V

VaLe

Bilgi Girilmemiş
amacımız sadece bilgi edinmek :)

" uzun süre hızlı gitmek araca zarar verir mi?"

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
amacımız sadece bilgi edinmek :)

" uzun süre hızlı gitmek araca zarar verir mi?"
* Amaç bilgi edinmek olduğu için konuya dokunmadık, uyarı yapmamın nedeni konu dışına çıkılmaması içindir.
* Herhangi bir makinayı uzun süre son limitlerinde kullanmak makinenin ömrü açısından zararlımıdır, faydalımıdır? Ya da şöyle sorayım: Bir araba alacağız, satıcı "ben bu arabayı uzun yolculuklarımda hep son limitlerinde kullandım" derse o arabaya ne gözle bakarız (F1, ralli arabalarının motorları standart arabalardan daha kalitelidir ama ömürleri nedense daha kısadır)
*Arkadaşımızın sorusu biraz havada kalmış gibi. Arkadaşımız bu kullanım şekli ile uzun yola mı çıkacak ya da motor ömrü açısından sadece bilgi almak için mi bu soruyu sormuş. Uzun yola çıkacaksa çıkacağı hızı kendisi bilir ama bilgi almak için sorduysa motor ömrünü bana göre yapılan hız değil çevrilen motor devri belirler.
* Diğer bir konu ülkemizde uzun süre bu yüksek hızlarda gidilecilecek kaç tane otoban var? Kaldı ki otobanlarımızda uygulanan hız limitleri de belli.
* Bu hızlara belirli sürelerle çıkmak ayrı, devamlı aynı hızda gitmek ayrı, yaptığımız aşırı hızlardan övgüyle bahsetmek ise apayrı şeylerdir.

vectra38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 hafta önce sivastan geldim

yaklaşık 1 saat boyunca 160-180 civarlarında gittim bi sorun çıkmadı yani önemli olan aracı yormamak. 200 le 4 bin devirde git hiç bişi olmaz
100 km ile elektirik kestirerek 1 dk git vectra b de aracın tüm ışıkları yanıyo xD
Elektrik kestirme ne oluyor?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ben demiştim. savaş abi ceza sahasına girdi çok demez konuya gol atar demedi demeyin...
Konu dışına çıkılmadığı sürece sorun yok ;). Hız limitlerinin aşımı konusunda hiçbirimiz masum sayılmayız, hepimiz hız limitlerini zaman zaman aşmışızdır, ben şimdiye kadar hiç hız sınırını aşmadım dersem inan bu yalanıma kargalar bile güler. Hız sınırı illaki uzun yollardaki veya otobanlardaki limitler değildir, hız limitinin şehiriçi olanı var, okul önü olanı var. Bazı arkadaşların yorumları aşırı hızı özendirir gibi olmuş, yanlış olan bu.

Can_517

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ su, soğutması sağlıklı oldıktan sonra motor açısından sorun olmaz düşüncesindeyim.