Tampon tasarımı

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam Arkadaşlar,
Aracımla küçük bir tampon macerasından sonra kendi kendime sordum.Tamponun görevi nedir? İngilizcedeki bumper karşılığı düşünülürse aracı küçük çaplı darbelerden koruması.
Fakat astra tamponunda darbe sönümleyici bir görünüm yok gibi, en azından dış malzeme sert plastik.Bu da en ufak bir darbede boya kaybına sebep oluyor.
Bu konuda eski araçlarından daha efektif olduğunu düşündüğünüz tampon tasarımları var mıydı?

İşten bir arkadaşım eski arabalarında tamponun dış kısmının yumuşak bir tür plastikten yapıldığını, küçük darbelerde hiç bir şekilde boyasının ve şeklinin zarar görmediğini söyledi.

Benim arabamda bu tür bir uygulama olsa ufak görsel pürüzler çıkmasını önlerdi diye düşünüyorum.Piyasada buna benzer uygulamalar var sanırım.Motor kaputu filmi vs. gibi.Acaba bu filmin daha kalın olup da tampon ve çamurluk çevresine uygulanan türlerinden var mıdır?

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com
Ynt: Tampon tasarımı

sn. vehicle_dynamics

Tamponlar yıllar geçtikçe işlevini yitirip aracı güzel göstermesi için bir süs gibi duruyor dediğiniz gibi,
aslında eski arabalarda tampon kısmı hasar aldığında ufak bir kısım olup değiştirilirdi hatta gerek bile yoktu, şimdi ise arkadan bir hasar aldığınızda aracın komple arkası değişiyor tamamen amacını yitirmiş ama gel görelimki araçlara görüntü olarak inanılmaz tamamlıyor.
sizin aklınızdaki düşünceye arka tamponu karbon yada folyo ile kaplatmak mümkün karbon biraz daha kalın olduğundan o düşünülebilinir fakat bu uygulamadan sonra görsellik anlamında kayıba uğramış olucaksınız, yani hem aynı rengi ve görüntüyü tutturup hemde oranının daha sağlam olmasını sağlayamayız.

saygılar

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Birkaç siteye baktım, motor kaputu ve kapı altlarına film uyguluyorlar.Fakat benim aklımda daha kalın ve esnek bir malzeme var.
Mesela kalınlığı 5-10 mm arasında olan şeffaf yumuşak plastik kaplama gibi birşey var.Bu hem renk uyumunun bozmazdı, hem de bir yere dokunma anında ezilince ses verip tampona değmeden uyarı verirdi.

Böyle bir uygulama bilen arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.

bahadirusta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bence arabayı muşambayla saralım bohçalayalım böylece ne çizik olur ne boya kalkar :)
serviste gördüğüm tamamen film kaplı astra (ve insigniada da vardı) güzel bir çözüm olabilir bu konuda..

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hocam bu muşamba eksiden çocukların altını bağladıkları muşamba mı?

Eğer o muşambaysa astra ya hiç gitmez, renk uyumsuzluğu olur? Hiç teknik gri muşamba görmedim. :D

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

işte sonradan ekleyince de aracın orjinal tamponunu ve tasarımından ödün vermiş oluyorsunuz
bu benim olayım gibi aracın orjinal paspasları eskimesin diye üzerine uyduruk paspas koydum
ama astranın kendi güzel paspasları görünmüyor belki orjinal paspas eskimiyor ama orjinal paspası da sanki
hiç kullanmıyormuşum gibi
Bu durumda daha geniş davranılabilir sonuçta araç bu parçasıda eskiyecek, arıza da vericek önemli olan zevkle kullanmak
Ama insan aracın değerini kaybetmeden nasıl daha iyi kullanırım fikri de sürekli geziyor

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Astra J'nin tampon tasarımı ile ilgili bir metin:

Kaza anında yayaların alt bacak yaralanmalarından korunması için, tüm araç kalınlığının neredeyse yarısı kadar enerji emici köpük malzeme içeren tampon sayesinde Astra, ilgili alt kategoride maksimum NCAP puanı elde etmiş.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Hani bu Astra hiçbir konuda en iyi olamayan Astra var ya o Astra ;)

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

drwaverunner link' Alıntı:
Astra J'nin tampon tasarımı ile ilgili bir metin:

Kaza anında yayaların alt bacak yaralanmalarından korunması için, tüm araç kalınlığının neredeyse yarısı kadar enerji emici köpük malzeme içeren tampon sayesinde Astra, ilgili alt kategoride maksimum NCAP puanı elde etmiş.

Güvenlik yönünden sunduğu teknolojiye diyecek yok, fakat biraz da kendini ve boyayı ufak temaslara karşı koruyabilseydi, tampon çizilmiş diye üzülmezdik.Üzerine şeffaf bir şerit vs. gibi.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Güvenlik yönünden sunduğu teknolojiye diyecek yok, fakat biraz da kendini ve boyayı ufak temaslara karşı koruyabilseydi, tampon çizilmiş diye üzülmezdik.Üzerine şeffaf bir şerit vs. gibi.

:) Çok şey bekliyoruz bence bu arabadan. :)