Tüp güvenilirliği

ahmet2002658

Kayıtlı Kullanıcı
80-Osmaniye
Siteyi ziyaret et
abicim bu benzin sisteminide bulan bir insandı monte edende. lpg yi de bulup takan insan. riskli diyosanız hala, ki hayatın kendisi zaten risk ( tabi arabaya binip trafiğe çıkmakta) ozman hepimiz birer at alıp ata binelin en iyisi. yakıttan tasarruf ederiz.:)

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hasan iyi güzel söylüyorsun ama son 6-7 ayını sürekli sanayide geçiren bir kişi olarak ustalarımızın bir çoğunun üstün körü çalıştığını, eşinin ehli olmadıklarını gözlemledim. Gerçekten birçoğu kriz bahanesi ile günü kurtarmayı hedeflemişler. Neden sebepsiz yere sürücüler için Allah sanayiye düşürmesin diye dua edilir ki. Hep dikkat ediyorun bir çoğu müşterinin görebileceği yerleri onarırken iyi usta ayaklarına yatıp göz boyuyorlar, görülmeyen yerlerdeki işçilikler ise evlere şenlik. LPG tankı patlamaz, gaz patlar. Bazı arkadaşlar benzin depolarının LPG tanklarına oranla daha ince malzeme ile üretildiklerini söylüyorlar ama birisinin içerisine sıvı, diğerinin içerisine basınçlı gaz basıldığını unutuyorlar. İsteyen istediği ürünü kullanabilir ama eleştirirken veya bilgilendirirken daha adil davranmak durumundayız. LPG'nin çevreye yaydığı atık gazlar konusundaki üstünlüğü zaten tartışılmaz, benzinin çevreye yaydığı kurşunu minimalize etmek için kurşunsuz benzinler piyasaya sürüldü. Çevreciyim diyen bazı sürücüler ise nedense araçlarındaki sağlam katalitik konventörü performans almak amacıyla durduk yere söktürüyorlar. Şahsım adına ben LPG'ye sıcak bakmıyorum.

savaş abicim bende de yok lpg ama bak aslında hepimiz aynı şeyden bahsediyoruz aytaç arkadaşımda buna dahil bende de lpg yoksa sıcak bakmamamdandır. ama son zamanlarda okuduklarım sanayide bolcana vakit geçirmemden dolayı gözümle gördüklerim ve çevremde uzun süreli lpg kullanıcılarının memnuniyeti yüksek oranda kafama ekonomi amaçlı lpg yi düşürdü..

bizim burda konuşmamız gereken zaten kaliteli işçilik güzel ve doğru yerler ve kaliteli güzel doğru kitler. bakınız binen de biniyor 10 yıldır lpg kullananlar var çok mutlular sanayide tanışdım emekli albay amcam renault megane almış benzinli full donanım 0 km lpg taktırıyordu öncedende lagunam var demişdi onda da lpg vardı reno 19 um vardı onda da lpg vardı dedi çok memnunum diyordu memnun olmasa faydasını görmese böyle biri zaten bütün arabalarına lpg taktırmaz..

bence sohbetlerimizdeki hata ve konuşmamız gereken esas şey olayın hep ortasından yada sonundan ele almamız lpg kötüdür lpg bombadır patlar yanar diyiceğimize mesela kimse opele mail attımı ?? kesin opelinde önerdiği anlaşmalı olduğu bir lpg kiti vardır mesela bunu bilen varmı ?? lpg nizi ne kadardır kullanıp memnun kalan insanlar kimler ?? bunları konuşmamız lazım zira hepimiz aynı marka araçları kullanıyoruz opelciyiz diyoruz ama hep eleştiriyoruz hep kötülüyoruz yani uzlaşamıyoruz bir türlü..

bilgi paylaşımı yapalım kötü berbat deyip tartışmalar yaratıcağımıza bilgi paylaşalım hepimizin araçlarındaki motorlar aynı opel motorları aslında böyle sohbetler yapsak o kadar faydalı olucak ki inanın lpg ile hangi konuları okusam hep tartışma hep kavga hiç bilgi paylaşımı yok en basitinden lpg ile ne kadar km gidiyorsunuz diye konu açılıyor onda bile birileri lpg kötü binilirmi diye mesaj atıyor 2 sayfa sonra konu konusundan çıkıp saçma sapan yerlere gidiyor..

ben lpg ye soğukdum ama sıralı sistemlerle ısındım çünkü sistemler gelişdikçe araca zararıda azalıyor ayrıca ilk zamanlardaki gibi acemi ustalar servislerde yok artık lpg konusunda yerli yabancı firmalar türkiyede ve yabancı firmalar bilhassa çalışanlarına yada bayilerine montaj bakım eğitimleri veriyorlar..

geri kalanda bizim bilinçli hareket etmemiz insanların takıp memnun kaldıkları yerler markalar neler ise onları yaptırmak forumları geziniz adam misal örnek veiroyrum yozgatta yozgatta da vardır lpg montajcısı elbet ama adam ankaraya lpg takrıtmaya gidiyor..
adam muğlada izmire lpg taktırmaya gidiyor yani gerisi bize kalıyor..

zaten araçlarda böyle yerlerde yapılmalı aksi takdirde merdiven altı diye tabir ettiğimiz yada kötü işçilikli yerlerde yaptırılan lpg lerin çok eskiden taksicilerin bagajlarına ters çevirip koydukları ipragaz tüpünden bir farkı yok bana göre...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
abicim bu benzin sisteminide bulan bir insandı monte edende. lpg yi de bulup takan insan. riskli diyosanız hala, ki hayatın kendisi zaten risk ( tabi arabaya binip trafiğe çıkmakta) ozman hepimiz birer at alıp ata binelin en iyisi. yakıttan tasarruf ederiz.:)

Onun riski daha da fazla, baksana başbakanı bile sırtından attı:D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
.......... aksi takdirde merdiven altı diye tabir ettiğimiz yada kötü işçilikli yerlerde yaptırılan lpg lerin çok eskiden taksicilerin bagajlarına ters çevirip koydukları ipragaz tüpünden bir farkı yok bana göre...

Zaten konunun asıl amacı kaliteli işçilik üzerine. Ben iddia ediyorum ki piyasadaki ustaların %60-70'i kaliteli işçilik yapmıyorlar. Bir diğer husus da araçlara yakıt alırken aşırı hopluyoruz (tamam benzin pahalı ama litresi 1 liraya satılsa zamanla onu da tenkit ederiz), arkadaşlar bu araçlar elbette yakıt yakacaklar, dünyada daha enerji kullanmadan çalşan bir makina icad edilmedi. Ülkemizde araba almak kolay ama devam ettirmek, çalıştırmak zordur. Günümüzde vatandaş iki üç bilezik satıp araba alınıyor sonra da ondan mercedes gibi hizmet vermesini bekleniyor. Ben hiç para harcamayayım araba da hiç sorun çıkarmasın. Zamanında bakımı yapılmayan her araç tehlike yaratır. Benim LPG'ye karşı oluşumun nedenleri, kalitesiz/güvensiz işçilik ve malzeme kullanımı, arabanın birkaç yerinin delinmesi, bagajın daralma problemi, araçta meydana gelen görsel kirlilik ve LPG konusunda devlete güvenmemem.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten konunun asıl amacı kaliteli işçilik üzerine. Ben iddia ediyorum ki piyasadaki ustaların %60-70'i kaliteli işçilik yapmıyorlar. Bir diğer husus da araçlara yakıt alırken aşırı hopluyoruz (tamam benzin pahalı ama litresi 1 liraya satılsa zamanla onu da tenkit ederiz), arkadaşlar bu araçlar elbette yakıt yakacaklar, dünyada daha enerji kullanmadan çalşan bir makina icad edilmedi. Ülkemizde araba almak kolay ama devam ettirmek, çalıştırmak zordur. Günümüzde vatandaş iki üç bilezik satıp araba alınıyor sonra da ondan mercedes gibi hizmet vermesini bekleniyor. Ben hiç para harcamayayım araba da hiç sorun çıkarmasın. Zamanında bakımı yapılmayan her araç tehlike yaratır. Benim LPG'ye karşı oluşumun nedenleri, kalitesiz/güvensiz işçilik ve malzeme kullanımı, arabanın birkaç yerinin delinmesi, bagajın daralma problemi, araçta meydana gelen görsel kirlilik ve LPG konusunda devlete güvenmemem.

işde bak biz madem bunları biliyoruz bizim burda konuşmamız gereken o %60 %70 lik konu yerler değil tam aksine %30 %40 lık kaliteli yerler oraları ortaya çıkartıp oralar üstünden konuşmamız lazım bizim işin kolayına kaçıp devamlı yorumları sohbetleri %60 - 70 üstünden yapıyoruz halbuki zor olan %30 luk 40 lık kesmi bulup onların üstünden iyi şeyler konuşmak..

bir çok diğer araba forumlarında bunlar konuşuluyor bunlar tartışılıyor insanlar zaten kalitesiz yerlerin bilincinde bunu dolap beygiri gibi döndürüp döndürüp önümüze getirmenin bize faydası nedirki...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
işde bak biz madem bunları biliyoruz bizim burda konuşmamız gereken o %60 %70 lik konu yerler değil tam aksine %30 %40 lık kaliteli yerler oraları ortaya çıkartıp oralar üstünden konuşmamız lazım bizim işin kolayına kaçıp devamlı yorumları sohbetleri %60 - 70 üstünden yapıyoruz halbuki zor olan %30 luk 40 lık kesmi bulup onların üstünden iyi şeyler konuşmak..

bir çok diğer araba forumlarında bunlar konuşuluyor bunlar tartışılıyor insanlar zaten kalitesiz yerlerin bilincinde bunu dolap beygiri gibi döndürüp döndürüp önümüze getirmenin bize faydası nedirki...
Tabiat kuralıdır, canı yanan insan ağlar, acı çeker. Dikkat edersen birçok kişi ekonomik kriz bahanesi ile ucuz tamirat yapan yerlerin peşinde. Tamir konularının bir çoğu arabamın arızasını ucuza nerede yaptırırım, kaliteli tamiri nerede yaptırırım değil. Ucuz olunca da kalitenin düşüceği bir gerçek. Çoğunluk günü kurtarmak isteyince ortaya %60-70 ler çıkıyor.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tabiat kuralıdır, canı yanan insan ağlar, acı çeker. Dikkat edersen birçok kişi ekonomik kriz bahanesi ile ucuz tamirat yapan yerlerin peşinde. Tamir konularının bir çoğu arabamın arızasını ucuza nerede yaptırırım, kaliteli tamiri nerede yaptırırım değil. Ucuz olunca da kalitenin düşüceği bir gerçek. Çoğunluk günü kurtarmak isteyince ortaya %60-70 ler çıkıyor.

işde abicim biz boş verelim onları biz kalitelisini konuşalım üzüm üzüme bakba baka kararır onlarda anlıycaklardır kalitenin iyi ama biraz da pahalı olduğunu ama biz devamlı adi kalitesize teşvik edip yol gösterirsek hem kendimiz iyi örnek olmamış oluruz hemde kaliteli yaptırıcak insanları bile yanlış yönlendirmiş oluruz..

yani sürüye uyup çoğunluğa uyup koyun olmanın bir mantığı yok bence.. ikimizde doğrunun ne olduğunu biliyorsak bu konuda konuşalım elbet bize destek olucak arkadaşlar olucakdır aklın yolu bir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
işde abicim biz boş verelim onları biz kalitelisini konuşalım üzüm üzüme bakba baka kararır onlarda anlıycaklardır kalitenin iyi ama biraz da pahalı olduğunu ama biz devamlı adi kalitesize teşvik edip yol gösterirsek hem kendimiz iyi örnek olmamış oluruz hemde kaliteli yaptırıcak insanları bile yanlış yönlendirmiş oluruz..

yani sürüye uyup çoğunluğa uyup koyun olmanın bir mantığı yok bence.. ikimizde doğrunun ne olduğunu biliyorsak bu konuda konuşalım elbet bize destek olucak arkadaşlar olucakdır aklın yolu bir.

:alkis:

ckaracaev

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Montaji iyi yapılmış LPG'nin hiç bir sıkıntısı çıkmaz,LPG Motorun ömrünü azaltmaz,Performansı azaltabilir ki oda çok normaldir.

Ancak sanılanın aksine LPG Tasarruf sağlamaz,birim yakım süresince pompalanan yakıt miktarini arttirir(başka bir değişle 100 kmde benzinde 5 lt yakan araç LPG ile 7.5,8 lt yakmaya başlar)

LPG birim fiati ucuz olduğu için az yakıyor gözükür gözümüze.

17 bin kmdir LPG kullanıyorum,hiç bir sıkıntı yaşamadım.

(Ariza lambasi yakmasının sebebi fakir gaz karışımı değil ise elektrik bağlantı noktasındadir,çoğu firma kolaya kaçıyor kaputun içinden uygun yerden çekiyor,aslında kontaktan çekilmesi gerekiyor)

Güvenlik konusuna gelirsek,LPG'li araçların kapalı otoparklara alınmamasının tek bir sebebi var 2000,1999 senesinde piknik tüpüyle montaj yapan merdivenaltı "ustaların" marifetlerinden dolayı insanlarda LPG=Piknik Tüpü algısı yaratıldı.
Kapalı otoparkta yanlış montajdan patlama sonucu oluşan yüksek basınç tahliye edilemediğinden dolayı tahribat etkisi çok fazla oluyor.
yeni sistem,doğru montajlanmış lpg kitinin patlama riski benzinli araçlardan daha az.

DR_703

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Montaji iyi yapılmış LPG'nin hiç bir sıkıntısı çıkmaz,LPG Motorun ömrünü azaltmaz,Performansı azaltabilir ki oda çok normaldir.

Ancak sanılanın aksine LPG Tasarruf sağlamaz,birim yakım süresince pompalanan yakıt miktarini arttirir(başka bir değişle 100 kmde benzinde 5 lt yakan araç LPG ile 7.5,8 lt yakmaya başlar)

LPG birim fiati ucuz olduğu için az yakıyor gözükür gözümüze.

hesapmalada bir yanlışlık var sanırım 1 lt benzinle alacağınız yolu 1.2 lt lpg ile alırsınız...buda aracınız 100 km de 5 lt benzin tüketiyorsa 5x1.2 =6 lt lpg ye denk düşer...
fiyat olarak hesaplarsak 5 lt benzin benzinin lt si 5 lira olursa 100 km aracınız 25 krş tüketim değeri olur..

lpg de ise 6 lt tüketir oda lpg 2.5 lira olsun...100 km 2.5x6 =15 kuruşa denk gelir..