Turbo Hiç Durmadan Ne Kadar Süre Çalışabilir?

maliyeci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turbonun uzun süre çalışmasının bilinen bir zararı varmıdır? Örneğin 15-20 dakika boyunca dik bir rampayı 2500-3500 devirlerle çıkmamızın sakıncası var mıdır. Turbo ve motor açısından eksi ve artıları nelerdir.
Motorun ve dolayısıyla turbonun eski yada yeni oluşu fark eder mi?Örneğin bendeki mekanik tahrikli eski tip bir turbo diye biliyorum bu şekilde sürekli basınçla çalışması halinde yeni nesil değişken geometrili elektronik tahrikli turbolara göre ne gibi farkları vardır.
Bilen üstadlarımız yorumlarlarsa sevinirim. İyi forumlar…

ELR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bazen hafif eğimli sessiz gece yolculuklarında rahatsız ediyor turbo sesi heleki bov olsa hiç çekilmez. =) Bende merak ediyorum konuyu üstadlar cevaplarsa sevinirim.

grkmC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turbonun sürekli yükte çalışması sonucunda sadece fazla ısınır ve performansı düşer. Yağlamasında herhangi bir problem yoksa hiç bir sorunda yaşatmaz. Değişken geometrili turboların çalışma prensibi olarak pek bir farkı yoktur, ömrü uzun yada kısadır denilecek bir durumda yoktur. Kullanıma baglıdır diyebiliriz. Yalnız böyle ağır yükte çalışan turbonuzu , dinlendirmeden aracınızı kapatmayınız. Kontagın kapatılmasıyla yağlama durur ve turbo yağsız bir ortamda durana kadar dönmeye devam eder. Hızlı ve devirli yada agır yükteki kullanımlar sonrasında 1 -1.5dk rolantide beklemek yeterlidir.

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben 2 saat calıştıgını gordum. dip gaz istanbul-izmit gittim geldim. bişey bırakmam gerekıyodu. yol uzun dıye sureklı gazladım.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
e turbo dizel kullanıcıları sürekli gazlıyor zaten otobanlarda
demekki sorun olmuyor.. :D