Turboya hava filtresinden gelen hortum içinde yağ var.

blacklesrum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bin kmde.kadaşlar. Almaya Niyetlendiğimiz 1,6 CDTİ 2017 astranın hava filtresinden turboya gelen hortumun turboya bağlanan kısmında, yani hortumun uç bölümünde içeride yağlanma var. Expertiz yapan arkadaş turbonun içindeki bir oring ya da contadan kaçak olabilir dedi, Bir iki turbocuya ayaküstü aracı göstermeden sorduğumda buharlaşan yağın neden olduğunu ve kirli hava filtresinin de bu soruna neden olabileceğini söylediler.
Araçta yağ eksiltme yok, 90 bin kmde.

Sizce bu sorun neden olabilir, ciddi turbo masrafına neden olabilecek bişeyse almaktan vazgeçebilirim bile. Teşekkürler

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Tam olarak nerde bu yağlanma resim atsrmisiniz emme de tarafında mı

blacklesrum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
biraz bakındım tam olarak şu videodakinin aynısı. Emme tarafı aynen.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Bu videoda o küçük boru var o boru karter havalandırma yağ buharını emmeye verir o patlamış oda turboya yağ basıyor ve bu sorun da yağ çok eksilmez az az eksilir

blacklesrum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler üstat. Peki maliyeti ve zahmeti çok mudur, ciddi bi sorun mudur?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Buna binersen oktan artacağı dizelde segman kırar piston yakar buda 1.3 1.4 de olursa oluyor ama sizinde binmemeniz lazım yakıt artar fazla hava çeker araç parçanın tamiri var ama hiç bir usta yapmaz ve bilmiyorlarda bazı motor kodlarında tamiri yok ama bakılması gerekli

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Aynı bu sorunu olan bir ford var idi o parçanın contasi 200 tl ama contasız komor parça 500 tl idi

blacklesrum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler. Ama videoyu siz diyince detaylı izledim ancak baktığımız araçtakinde burdaki gibi farklı noktalarda yağ yok. sadece emme hortumda var. Yanlış anlatmadım umarım.

Başka bir forumda şöyle yazılmış benzer sorun için alıntı yapıyorum : ''
karter havalandırmadan gelen yağ buharının soğuk hava ile çeperde yoğuşup damla damla gözükmüş hali. mafa doğru hotumu çeviriiseniz oraya akıp mafı da kirletir buna dikkat.
bu bölgeye direket yağ gelmez emiş tarafıdır. yağ buharı gelir . yazın sökseniz daha az görülme ihrimali kuvvetli''

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Buraya bu şekilde yağ basmaz abi dediğim gibi emmede bir sorun var evet kirlenir ama bu kadar değil