TÜV Xenona Gecıt Vermedi...

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
polis denetlesin. baktı gelen aracın farları çok göz alıyor ve xenon. bassın cezayı. bu kadar basit.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi merceksiz ve otomatik ayarsız xenonlar tüv den geçemiyormu?
Mercekli olup manuel yükseklik ayarı olan xenonlu farlar geçebiliyormu peki?
Bence iyi bir uygulama ama bizim insanımız bunu bir şekilde pratiğe çevirip giderken halojenleri takar muayeneden sonra yine milletin gözünü oymaya devam eder.
Bunun için kolluk kuvvetlerinin yolda çevirip ya el koyması yada yüksek cezalar yazması daha doğru olur.

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Xenon far ayarı otomatik olarak yapılmayan araçlar muayeneden geçemeyecek. Mercekli merceksiz farketmiyor.

Konu ile ilgili detaylı açıklamanın olduğu bir mesaj yazmıştım.
http://www.opelim.net/forums/showthread.php?p=1610119#post1610119

Son düzenleme:

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tüv sapıttı bu gidişlen trafikte araç kalmayacak ...
şaka bi tarafa da bu biraz ayranı yok içmeye .....ile gider ... ya... ya uyan bi durum ...zira bence bundan önce dikkat edilmesi gereken bi sürü şey var .
benim araçta 4 emniyet kemeri var tescil belgesinde 4 kişilk yazıyor ama ruhsata geçirirken memur el alışkanlığı 5 yazmış. adamlar onu gördü geçirmedi muayeneden bi sürü uğraştırdılar ...
egzoz muayenesine soktular geçirmediler gittim dışardan özelden aldım
bu mudur yani şimdi mevzu...
ben bu tüvlere pek güvenmiyorum maalsef ... bende de xenon var da muayeneden sonra taktırdım bi daha ki muayene 2014 te gidip söktürecem muayeden sonra gene bağlatacam ... buna uygun bi atasözü de var ama burda yazmayacam biraz cinsel içerikli :)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben geçen sene idi galiba yazmıştım forumda siz daha Tüv ün iyi günlerindesiniz :)
hele tam rayına otursun bakın siz
Almanyadaki gibi olursa piyasada doğan şahin birkere kalmayacak benim hala acayibime giden eski veya çaamurluğu çarpik arac dahi gecemeyecek yayaya sürtünmeden yaralar gerekcesi ile,artı xenon farlar otomatik ayarlamalı olmasın ağır hasar kabul edilir ve zaten bu sırf sizin değil sonuçta karşi tarafın gözünü almamak içindir.
ama sonuçta inanın herşey bizler için araba lüksdür kullanıyorsan bakacaksın :)

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Manuel ayar xenonda kabul edilmiyor maalesef, EU geregi xenon varsa otomatik far seviyesi, mercek ve far yikama zorunlu

far anahtarındaki yükseklik ayarı şayet mercekli ve xenon takılı bir araçsa konu muayeneden geçemiyormu ? ayrıca sadece xenonlu faramı far yıkama zorunlu?

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet 2sinde de geçemiyor xenonlu araçta yükseklik ayarı otomatik olmak zorunda ki tümsekte karşıdan gelenin gözünü almasın diye ani tepki veriyor bunu manuel yapmak imkansız olduğu için geçemiyor.

Yıkama sadece xenona zorunlu çünkü ışık mercekten çıktığı ve merceğin çıkışıda küçük olduğu için kirlenince önünü göremessin diye

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
polis zaten herşeyden bihaber. sis farı yakıldığı için ceza sadece arka sislere uygulanır. italya'da 300euro cezası vardı en son bildiğim kadarıyla ama sadece arka sis farı. gündüz farı serbest, sis farı yasak. mantıklı mı? xenon işi içinse herkesin kendi zevki, vicdanı ve gururu diyorum ;)

genelleme yapmadan konuşursanız çok sevinirim. Herşeyden haberdar polislede var olmayanlarda. Bir kaç kişinin durumunu genele maletmeyin. Sizin mesleğinizi bilmiyorum ama sizinde bir çok şeyden haberdar olmayan, hatta daha bir çok kötü addeilecek özelliğe sahip meslek mensuplarınız vardır. Lütfen genelleme yapmadan yazın yazacaklarınız. Lütfen.

Arkadaşlar; rica ediyorum gereksiz, fazla alınganlık gösteriyorsun demeyin lütfen. Bu konu sürekli tekrarlanıyor. Kulaktan dolma, bir kaç işini hakkıyla yapmayan insanla karşlaşmanız o meslek mensuplarının hepsinin o şekilde olduu anlmana gelmez. Böyle düşünüyorsanız, o uygulamaya sizimuhatap bırakan kişiden hiç bir farkınız kalmıyoor nazarımda. Lütfen birbirimizin hakkına saygı gösterelim. Çok şey istediğimi düşünmüyorum.

Asıl konuya sizin dile getirdiğiniz ceza uygulaması ise başka ülkelerin kanunlarına göre normal olabilir. Burası İtalya değil. Biizm ülkemizde genelde bir çok saygısız insan öncekini rahatsız ettiği halde ihiyaç duymaksızın sis farı yaktığı için uygulanıyor. Velev ki nedenide önemli değil kanunda yazdığı için uygulanıyor. Bunun için "bir şeyden haberdar olmayan" polise cezayı kesmek vicdani değil kanımca.

Son düzenleme:

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
far anahtarındaki yükseklik ayarı şayet mercekli ve xenon takılı bir araçsa konu muayeneden geçemiyormu ? ayrıca sadece xenonlu faramı far yıkama zorunlu?

aynen öyle. her zamanki gibi dozu ayarlanamayan bir uygulama. Akledip, emek edip ince bir hesapla terazi kantarı tutacağına daha genel bir anlayışla orjınal harici yassag hemşerim uygulaması. Yol aydınlatmasının daha iyi yapıldığı ve diğer araç sürücülerinin trafik ve can güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek -yüksekliği el ile ayarlanabilen mercekli xenonlardanbahsediyorum- xenonlarında faydalarını bir kenrara itip deirkt yasaklamak tam bizim ülkemize yakışan bir uygulama. :(

ahmet tarakcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tüv sapıttı bu gidişlen trafikte araç kalmayacak ...
şaka bi tarafa da bu biraz ayranı yok içmeye .....ile gider ... ya... ya uyan bi durum ...zira bence bundan önce dikkat edilmesi gereken bi sürü şey var .
benim araçta 4 emniyet kemeri var tescil belgesinde 4 kişilk yazıyor ama ruhsata geçirirken memur el alışkanlığı 5 yazmış. adamlar onu gördü geçirmedi muayeneden bi sürü uğraştırdılar ...
egzoz muayenesine soktular geçirmediler gittim dışardan özelden aldım
bu mudur yani şimdi mevzu...
ben bu tüvlere pek güvenmiyorum maalsef ... bende de xenon var da muayeneden sonra taktırdım bi daha ki muayene 2014 te gidip söktürecem muayeden sonra gene bağlatacam ... buna uygun bi atasözü de var ama burda yazmayacam biraz cinsel içerikli :)
Ne güzel bir mantık. Pardon mantık dedim, anlayış :(