Twinport motor ne olaki?

efe topdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar arabayı alırken twinport motor iyidir, daha az yakar dediler, ancak ne kullanım kitapçığında nede başka yerde bu twinport motorun ne olduğunu bulamadım,ne olduğunuda öğrenemedim, bilen arkadaşlar yazarsa bende öğreneceğim, azmı yakar avantajları nedir dezavantajları nedir.

mustyy1616

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
twinport motor denmesinin nedeni yakıtla ilgili emme manifoldunun üzerine ilave dilen bi donanım sayesinde silind3irler içerisine alınan yakıt hava karışımını ayarlaması (homojen bir karışım)hazırlamasıdır bu yüzden twinport deniliyor diye biliyorum anladğım kadarıyla

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel'in geliştirdiği, 2004'ten itibaren corsa ve yeni astra'da hayata geçirdiği akıllı yakıt tasarrufu teknolojisi. euro 4 emisyon standartlarına uyumlu bu motor teknolojisi, değişken emme manifoldu ile yüksek egzoz gazı devridaim sistemi yardımı ile beygirgücünü düşürmeden yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltır.

100 km.de ortalama yakıt tüketimi 1000 cc motorlarda* beygir gücü 58 hp'den 60 hp'ye çıkarken 5.5 litreden 5.3 litreye, 1400 cc motorlarda* * 90 hp beygir gücü aynı kalarak 6.8 litreden 5.9 litreye, 1600 cc motorlarda* ise beygir gücü 100 hp'den 103 hp'ye çıkarken 7 litreden 6.6 litreye düşmüştür.

Bu başlıkta ayrıntılı cevabı mevcut.

http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=27189

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
emme manifoldu kronik sorun çıkaran twinport motorların kodları varmı acaba bir tanesi z16xep olduğunu biliyorum..seyir esnasında dizel motor gibi ses çıkarıyor veya rölantide kaputu açıp sık sık gaza basıldığında çarrrrr çarrrr diye bir ses çıkıyor ve ses km arttıkça fazlalaşıyor..tamir edilmez veya değişmezse kazanı patlatıyor diye biliyorum