Uyku Problemine Çare ve Önerileriniz

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güneş doğunca uyanalım, güneş batınca yatalım kuralını neden insanoğlu benimsemiş çok merak ediyorum.

Gece kaçta yatarsa yatsın en geç 8 de kalkanlara, geceden içip sabaha zımba gibi uyananlara, olmadı çalar saat ile uyananlara çok sinir oluyorum.

Çünkü ben ne 8 de kalkabiliyorum, ne de çalar saat ile uyanabiliyorum. Çalar saati kapatıp geri yatıyorum ve öğlen 12' ye kadar da yatıyorum.

Eğer sabahtan bir randevum, bir işim varsa hallettikten sonra eve gelip öyle yatıyorum çünkü bir kere uyuduktan sonra asla kalkamıyorum.

Erken yat diyeceksiniz biliyorum fakat bakın saat 3 buçuk olmasına rağmen sabah 6 ya kadar gözüme gram uyku girmiyor.

Güneş doğarken benim de uykum geliyor.

Sırf bu yüzden üniversiteyi 2. öğretim olarak kazandım.

Sırf bu yüzden part time çalıştığım zamanlar gece çalışabileceğim işlere girdim.

Doktora gittim uyku odalarında kaldım bir çözüm bulamadılar. Doktor akşam erken yat diyor yatmıyorum diyorum ilaç veriyor oda çare olmuyor.

İnsanoğlu sabah kalkmaya alışmış 12' de kalkınca pek çok şeyi kaçırmış oluyorum, sırf bu yüzden insanlarla aram bile bozulabiliyor.

Aslında ben geceyi de gündüzden daha çok seviyorum. Kimseleri görmeden boş sokaklarda özgürce geziyorum, çalışma masamda sabaha kadar çalışıyorum, kitap okuyorum, haber takip ediyorum, gündüz yayınlanan programların tekrarını rahatça izliyorum vs. Üstelik geceleri çok daha iyi konsantrasyon sağlayabiliyorum.

Ama gündüzleri asla çalışamıyorum. Kapı çalar, telefon çalar, korna çalar, kuş sesi, çocuk sesi, komşunun bağırtısı, insan sesi, güneş ışığı... Bunların hepsi beni çok rahatsız ediyor ve karşılaşmamak için resmen gündüzleri uyuyarak geçiriyorum.

Düzenin bu şekilde olmadığının farkındayım. Bir şekilde bunu düzeltmem gerektiğinin de, buna mecbur olduğumun farkındayım kısaca fakat ipin ucunu yakalayamıyorum.

İşte bu yüzden, var mıdır bir tavsiyeniz, bir öneriniz ?

Siz nasıl gece yatıp sabah kalkıyorsunuz ?

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sabah etken kalkmak gibi bir sorumlulugun olursa kalkarsın. Mesela tam zamanlı bir işe başla. Sbah erken kalkmayı öğrenir gerçek hayatı görebilirsin.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sabah etken kalkmak gibi bir sorumlulugun olursa kalkarsın. Mesela tam zamanlı bir işe başla. Sbah erken kalkmayı öğrenir gerçek hayatı görebilirsin.

Bir ara fabrikada çalıştım, sabah 5 buçukta uyanıp 6 da yola çıkıp 8 de mesaiye başlıyorduk. Baktım olacak gibi değil konuşup rica ettim gece vardiyasında çalışmaya başladım :)

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dişini sıkacaksın yapacak birşey yok. Sen kendi işine geldiği gibi çözmüşsün olayı.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
29 senelik çalışma hayatımda gece kaçta yatarsam yatayım (genel de en erken 12 civarında yatardık) sabah 7.30 da ayakta olmak zorunda idim. O nedenle mecburen saati kurardık. Hafta sonları genellikle bedenen çalışırdım (en az 2 araba yıkamak, bahçe ile ilgilenmek, tamir onarım işleri gibi) o nedenle daha erken yatıp daha geç kalkardım. 29 senenin verdiği alışkanlık halen devam ediyor, sabahları mutlaka 7-8 arasında uyanırım ama iş güç olmazsa kalkmam.

Vücut gerektiği kadar yorulmazsa toparlanması için 8 saat uykuya ihtiyaç duymaz. Tabii iklim şartları temiz hava da çok önemli. Memleketteki yerimiz 7 dönüm bağın içinde, gece geç yatsak bile sabah erkenden kalkıyoruz, temiz hava sayesinde 3-4 saatlik uyku yeterli oluyor.

Tavsiyem; öncelikle vücut belli bir saatte yatıp/kalkmaya alıştırılmalıdır. Bu süreç hemen olmaz, bazen 1-2 ayı alabilir. Herşeyden önce kafadan ben uyuyamıyorum, uyku tutmuyor gibi düşünceler silinmelidir. Gündüz uykularından, fazla enerji gerektirmeyen işlerden uzak durulmalıdır, yakın yerlere araba ile gitmek yerine yürüyerek gidilmeli yani vücut yorulmalıdır ki uykuya ihtiyaç olsun. Kendimden örnek vereyim. 8 senelik emekliyim, bütün günümü TV, bilgisayar karşısında geçirdiğim zamanlarda yatma saatim 03.00-04.00 gibi oluyor, ama dışarı çıkıp sağa sola gidersem, gündüz yorucu bir şeylerle uğraşırsam, gündüzleri TV karşısında uyuklamazsam daha erken saatlerde yatıp uyuyabiliyorum. Boş oturmak insan vücuduna yapılan en büyük kötülüktür. Boş durmamak için yaz aylarında hergün balkonları yıkarım, balkonlardaki çiçeklerin bakımlarını yaparım, arabayla uğraşırım, mesela birazdan da binamızın altındaki depomuzu boyamaya ineceğim. Yani hareket şart ;)

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Benimde uyku problemim var gece 3 den önce uyuyamıyorum bu yıllardır böyle fakat alarm çalmadan önce kalkıyorum alarm ben kalkrıktan sonra çalıyor. Günde 4-5 saat uyuyorum.

Gece uyumamanın dezavantjı benim için kilo sorunu. Gece 2-3 arası birşeyler hazırlayı yiyorum. Gün içinde ekmek pek yemem fakat gece ekmek canavarı oluyorum.

Hatırlıyorumda daha 15-16 yaşında uyku hapı alırdım fakat sonradan kullanmadım.

Sanırım bu psikolojik bir durum. Hiç psikologa gitmedim. Sanırım bilinçaltında bizi etkileyen birşeyler var.

Yaptığım iş tamamem beynimi yoruyor. Akşamları kafamdaki tilkiler birbirini kovalıyıp duruyor.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benimde uyku problemim var gece 3 den önce uyuyamıyorum bu yıllardır böyle fakat alarm çalmadan önce kalkıyorum alarm ben kalkrıktan sonra çalıyor. Günde 4-5 saat uyuyorum.

Gece uyumamanın dezavantjı benim için kilo sorunu. Gece 2-3 arası birşeyler hazırlayı yiyorum. Gün içinde ekmek pek yemem fakat gece ekmek canavarı oluyorum.

Hatırlıyorumda daha 15-16 yaşında uyku hapı alırdım fakat sonradan kullanmadım.

Sanırım bu psikolojik bir durum. Hiç psikologa gitmedim. Sanırım bilinçaltında bizi etkileyen birşeyler var.

Yaptığım iş tamamem beynimi yoruyor. Akşamları kafamdaki tilkiler birbirini kovalıyıp duruyor.

Abi yanlış anlamazsanız;

Yaşınız 46 yanlış okumadıysam ve günde 4-5 saat uyumak tansiyon ve kalp probleminin habercisi.

Babam 65 yaşında, günde 3 saat ya uyur ya uyumaz. Geçen yaz by-pass ameliyatı oldu. Bir sene önce de beyninde pıhtı attı.

By-pass ameliyatı olmadan önce büyük tansiyonu 20' den aşağı çıkmazdı, haliyle de her an sinirli gezerdi.

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
İnanmayacaksın fakat ben yılda 1 kez tansiyon ölçtürürüm. Allah'a şükür tansiyonla ilgili bir sorunum yok. Tatlı ve şekerli yiyecekle pek aram yok. Tuzda fazla kullanmam fakat iş acıya gelince tatlı niyetine yerim acı biberi :)

Et fazla tüketmemeye çalışıyoruz ailecek sadece pazar günleri bir miktar. Cocacola yıllardır hayatımızda yok. Fastfood hayatımızda neredeyse yok. Biz evdeki doğal ANNE Fastfood'ynu tercih ediyoruz. Pazara çıktığımızda köylülerden almaya özen gösteriyoruz. 13 yaşında kızım var cocacolanın tadını bilmez ( Ben öyle umuyorum [emoji12] ) vs.

Tek sorunum yat zıbar yemekleri :(

Benim yıllardır bu şekilde uyku düzenim. Sadece pazar günleri öğlenleri biraz şekerleme yaparım.

Güçüm oldukça çalışmaya devam edeceğim. Bende EYT'lilerdenim. Eğer yaşa takılmasaydım bu yılın başında emeklilik şartlarımı tamamlamıştım. 5 yıl sonra emekli olacağım. Durmak varmı tabiki yok işleyen demir pas tutmazdır. Ne zaman çalışamaz olurum iş hayatım ve işden dolayı yaşadığım stres ve heyacan biter işte o zaman bende biterim. Eğer emeklilik zamanımda meşgale buşamazsam bilinki bi gözünüz toprağa bakıyor demektir.

Şuan çalışma hayatımızdan dolayı biz vücudumuzu dinlemiyoruz vücudumuz bizi dinliyor. Bunun tersi olduğunda kuyrukta bekleyen tüm sorunlar hastalıklar ortaya çıkacaktır.

Normalde yaşımdan dolayı gözlük kullanmam gerekiyor. Doktor gözlükleri verdi fakat ben inatla kullanmıyorum sadece araba kullanırken kullanıyorum

Son düzenleme:

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnanmayacaksın fakat ben yılda 1 kez tansiyon ölçtürürüm. Allah'a şükür tansiyonla ilgili bir sorunum yok. Tatlı ve şekerli yiyecekle pek aram yok. Tuzda fazla kullanmam fakat iş acıya gelince tatlı niyetine yerim acı biberi :)

Et fazla tüketmemeye çalışıyoruz ailecek sadece pazar günleri bir miktar. Cocacola yıllardır hayatımızda yok. 13 yaşında kızım var cocacolanın tadını bilmez ( Ben öyle umuyorum [emoji12] )

Benim yıllardır bu şekilde uyku düzenim. Sadece pazar günleri öğlenleri biraz şekerleme yaparım.

Güçüm oldukça çalışmaya devam edeceğim. Bende EYT'lilerdenim. Eğer yaşa takılmasaydım bu yılın başında emeklilik şartlarımı tamamlamıştım. 5 yıl sonra emekli olacağım. Durmak varmı tabiki yok işleyen demir pas tutmazdır. Ne zaman çalışamaz olurum iş hayatım ve işden dolayı yaşadığım stres ve heyacan biter işte o zaman bende biterim. Eğer emeklilik zamanımda meşgale buşamazsam bilinki bi gözünüz toprağa bakıyor demektir.

Şuan çalışma hayatımızdan dolayı biz vücudumuzu dinlemiyoruz vücudumuz bizi dinliyor. Bunun tersi olduğunda kuyrukta bekleyen tüm sorunlar hastalıklar ortaya çıkacaktır.

Normalde yaşımdan dolayı fözlük kullanmam gerekiyor. Doktor gözlükleri verdi fakat ben inatla kullanmıyorum sadece araba kullanırken kullanıyorum

Benim tempolu ve daimi bir çalışma hayatım olmadı abi.

Fıtık ameliyatı oldum 3 sene önce. O zamana kadar hobi olarak vücut geliştirme ve yüzmeyi birlikte yürütürdüm.

Eğitmen dalgıç brövem var. Onu alabilmek için çok uğraştım, düzenli ve profesyonel bir spor hayatım vardı fakat ameliyattan sonra o bitti. O bitince de çok daha kötü oldu her şey. Şimdi spor olsun diye araba yıkıyorum resmen :)

İnşallah şu okuldan mezun olurum da bu yıl sonunda daimi bir çalışma hayatına atılırım. Başka türlü, dediğiniz gibi bu işin düzeleceği yok.

Ameliyat olmak psikolojimi bozmadı abi, olacağı varmış ve oldu bitti. Tek sıkıntım uyku, onu da bir üst paragrafta yazdığım gibi, anca işe girince düzeleceğe benziyor :)

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Benim tempolu ve daimi bir çalışma hayatım olmadı abi.

Fıtık ameliyatı oldum 3 sene önce. O zamana kadar hobi olarak vücut geliştirme ve yüzmeyi birlikte yürütürdüm.

Eğitmen dalgıç brövem var. Onu alabilmek için çok uğraştım, düzenli ve profesyonel bir spor hayatım vardı fakat ameliyattan sonra o bitti. O bitince de çok daha kötü oldu her şey. Şimdi spor olsun diye araba yıkıyorum resmen :)

İnşallah şu okuldan mezun olurum da bu yıl sonunda daimi bir çalışma hayatına atılırım. Başka türlü, dediğiniz gibi bu işin düzeleceği yok.

Ameliyat olmak psikolojimi bozmadı abi, olacağı varmış ve oldu bitti. Tek sıkıntım uyku, onu da bir üst paragrafta yazdığım gibi, anca işe girince düzeleceğe benziyor :)
İnan bu okuduklarıma çok üzüldüm.

İnşallah kısa sürede çare bulursun fakat benim inançım tamamen uykusuzluk pisikolojik.

İnsan hayatında aşırıya kaçmayacak şekilde stres olması lazım benim inancım. Stres insanı zinde tutar. Andrenalin önemli :)