vecrta uzaycılar 2.vitesde kac yapıyorsunuz

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nasıl yani, konuyu biraz açsan?
Üstadım garajda uzun süre bekleyen araçlardaki sorunun halk arasındaki adıdıdr karıncalanma.Uzun süre çalışmayan motordaki motor yağı özelliğini kaybeder ve süzülür.Motor uzun süre yağsız kalınca gerek pistonlarda gerekse yanma odalarında korozyon meydana gelir.Bu çapaklanmalar o süre zarfından sonra araç çalıştırıldığında hızlı bir şekilde aşınmaya başlar ve motora yılların veremediği zararaı birkaç dakikada verir.Garajda yıllarca yatıp çalıştırılmamış 3000 km deki bir araç ilk çalıştırma esnasında yağlama yapana kadar ve hatta yağlama yaptıktan sonra bile çok fazla zarar görür.Bu uzun süre zarfında hareketsiz kalan pistonlar piston yuvalarında durdukları yerde iz oluşturur ve motor eski hareket kabiliyetini büyük ölçüde kaybeder.Bu kayıp güç olarak aşırı biçimde hissedilir zira yüksek devirlerde yanma odaları pistonlara gerekli basıncı versede pistonlar işleyen bir motordaki gibi rahat hareket edemez ve aşınmaya bağlı basınç kayıpları yaşanır.Bu da aracın gücünün düşmesine neden olur ve halk arasında "karıncalanma" olarak adlandırılır.Aslında karıncadaki kasıt motordaki beklemeye dayalı oluşan ve çalıştırdıktan sonra pistonlar ve piston yuvası arasında, yanma odasında kalan tortulardır.Bu yüzden boşta bekleyen araçları haftada bir kez en az 10 dakika çalıştırmak gerekir.Bildiğim kadarıyla açıklamaya çalıştım.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Üstadım garajda uzun süre bekleyen araçlardaki sorunun halk arasındaki adıdıdr karıncalanma.Uzun süre çalışmayan motordaki motor yağı özelliğini kaybeder ve süzülür.Motor uzun süre yağsız kalınca gerek pistonlarda gerekse yanma odalarında korozyon meydana gelir.Bu çapaklanmalar o süre zarfından sonra araç çalıştırıldığında hızlı bir şekilde aşınmaya başlar ve motora yılların veremediği zararaı birkaç dakikada verir.Garajda yıllarca yatıp çalıştırılmamış 3000 km deki bir araç ilk çalıştırma esnasında yağlama yapana kadar ve hatta yağlama yaptıktan sonra bile çok fazla zarar görür.Bu uzun süre zarfında hareketsiz kalan pistonlar piston yuvalarında durdukları yerde iz oluşturur ve motor eski hareket kabiliyetini büyük ölçüde kaybeder.Bu kayıp güç olarak aşırı biçimde hissedilir zira yüksek devirlerde yanma odaları pistonlara gerekli basıncı versede pistonlar işleyen bir motordaki gibi rahat hareket edemez ve aşınmaya bağlı basınç kayıpları yaşanır.Bu da aracın gücünün düşmesine neden olur ve halk arasında "karıncalanma" olarak adlandırılır.Aslında karıncadaki kasıt motordaki beklemeye dayalı oluşan ve çalıştırdıktan sonra pistonlar ve piston yuvası arasında, yanma odasında kalan tortulardır.Bu yüzden boşta bekleyen araçları haftada bir kez en az 10 dakika çalıştırmak gerekir.Bildiğim kadarıyla açıklamaya çalıştım.

Benim öğrenmek istediğim bunlar değilki. Bunları herkes biliyor. Benim öğrenmek istediğim ifadeyi aynen yeniden kopyalayayım "söyle birsey daha diyeyim hiç arabayı sıkmamıs insanda da ben araba almam ve garaj arabasıda almam cünkü motor karıncalama yapar" bu satırlardaki iddiaya cevap almaktı. Satırlara dikkat edilirse hiç sıkıştırılmamış ve garaj arabasının (garajda aylarca, yıllarca yatanlar değil) motorunun nasıl karıncalanma yaptığı. Mesela ben aracımı hiç üzmem ve sıkıştırmam, Ankara'da bulunduğum zamanlarda arabam hep kapalı garajda durur. Şimdi benim motorun durumu ne, sıkıştırmadım, kapalı garaja koydum diye motorum karıncalanma yapmışmıdır? Benim merak ettiğim bu.

oktay38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
söyle diyeyim ben cd aldım 1 sene binmiş araca araba gitmiyor gercketen opel gitmiyor 2. vitesde 100 zor yapıyor yozgattan almıstım gelene kadar beni yordu bayır asagı iniyorum 170 zor zoruna dedi inanın sonra arabasahibini aradım hocam siz bunu nasıl sürdünüz diye dedigi cevap ben 3. vitesten baska vites kullanmadım (bu sıkıstırmaın cevapı motor kapalı cıktı) şimdi benzinle biraz sıka sıka actım fenadegil ama lpg li kullanıyorum .2 cevap sanayicie akrabamız araba alcaktı beraber gittik adam avrupacı yazın geliyor sadece motoru karıncalama yapmıs pistion araları benzin yag görmediginden bende ona göre size bilgilendiriyim dedim :):)

ziya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadslar bundan 1 yıl önce uzay kasa gls aldım sivastan tüpü ben taktırdım valla 100 beygirlik arac (ruhsatta 100 bg diye yazıyordu) 2. vitesde 120 yapıyor şimdi aynı model 96 cd aldım 136 byg 2 de 110 zor yapıyor valla moralim cok bozuldu gls erciyesi 3 nadir 4 ile cıkıyordum cd 2 de gidiyor :(:( sizin araclarınız kaca basıyor 2.vitesde

bende 91 vectra cd otomatik vites var 4 ileri 1. viteste 80 km/h 5500 devirde 2. viteste 105 km/h 5500 devirde manuel olarak kullansam 115 yapar heralde 7000 devire doğru gelirkende devir kesiyo

birde ben birşey söylemek istiyorum benim araç gaza yüklenmediğim halde şehir içi 20 kuruş civarı yakıyo ekranda 17-18 lt/100 km arası değişiyo bana çok gibi geldi (araç lpg li )

5500 devirde 80 km :eek:

yokmu artıran

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ziya bey kendi aracınızla kıyaslamayın zira araçlar üzerindeki şanzumanlar farklı...

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5500 devirde 80 km :eek:

yokmu artıran

4 ileri otomatik şanzuman oranları değişik, 1 de 5500 de 80 yapması normaldir ki X20XEV maximum gücü 5500devirde yakalar 5500 üstünde güç kaybı yaşamaya başlar.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
söyle diyeyim ben cd aldım 1 sene binmiş araca araba gitmiyor gercketen opel gitmiyor 2. vitesde 100 zor yapıyor yozgattan almıstım gelene kadar beni yordu bayır asagı iniyorum 170 zor zoruna dedi inanın sonra arabasahibini aradım hocam siz bunu nasıl sürdünüz diye dedigi cevap ben 3. vitesten baska vites kullanmadım (bu sıkıstırmaın cevapı motor kapalı cıktı) şimdi benzinle biraz sıka sıka actım fenadegil ama lpg li kullanıyorum .2 cevap sanayicie akrabamız araba alcaktı beraber gittik adam avrupacı yazın geliyor sadece motoru karıncalama yapmıs pistion araları benzin yag görmediginden bende ona göre size bilgilendiriyim dedim :):)
Fabrika verilerine göre Max hızı 210 km.nin üzerinde olan bir araç yokuş aşağı bile 170 km hıza zor ulaşıyorsa sorun aracın bakımsız, bakım ve onarımlarda kullanılan kalitesiz malzemeler veya ayarlarının doğru yapılmamasını işaret eder. Bir aracım uzun yolda 135 km yi geçmiyordu. Ne yaptımsa klasik metodlarla süratini fazla artıramadım. Bilgisayar destekli test sonucu doğrultusunda buji kablolarının görevini yeterince yapamadığı ortaya çıktı, orjinalleri ile değiştirince sorun ortadan kalktı. Araçların uzun süreli düşük viteslerde şehiriçi kullanımları motorlarına zarar vermez. Yoğun trafiği olan büyük kentlerde yaşayanların özellikle mesai saatlerinde hangi şartlarda araç kullandıkları bellidir. Sürücülerin hangi viteste gittiklerinden ziyade hangi devirlerde vites değiştirdikleri önemlidir. 2. kısımda yanlış anlaşılma olmuş, ama garaja konan değil de garajda veya dışarıda uzun süre yatan araç ifadesini kullanmak daha doğru olurdu.

oktay38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2. kısımda yanlış anlaşılma olmuş, ama garaja konan değil de garajda veya dışarıda uzun süre yatan araç ifadesini kullanmak daha doğru olurdu.

ewet benimde anlatmak istedigim buydu :):)

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben 3. vitesi görmüyorum ki son hızı göreyim (son zamanlarda) 1.-2.-5. :kop: arası yok! :kop:

oktay38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
3 ve 4 nerde pek hosuna gitmeyen rakamlar galiba:):)