Vectra B Gösterge Arızası

alperutku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectra B Gösterge tablosunda bütün ışıklar yanıyor ancak, ibrelerin hiçbiri çalışmıyordu... Bugün paneli söktüm ve içerisinde yanık bi yol olduğunu gördüm. Bu yolu nasıl birleştirebilirim. Yol üzerinden lehimlemeye çalıştım ancak beceremedim. Bu yolun devamı mavi ile işaretlediğim yer midir acaba? Mavi ile işaretlediğim yerleri kablo veya tel ile birleştirsem çalışırmı?

Yada elinde bu panelin baskı devresi olan varmıdır?

1021981.jpg

aycan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam ne yaptın bunu bilmek için elektrik mühendisi olmak lazım valla inşallaah forumda bilen arkadaşlar vardır ve sorunun çözülür .kolay gelsin

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kablo ile köprüle orayı ama neden yandığını öğrenmek lazım çünkü orda bi yarı iletken arızalanıpta yakmış olabilir

mendel50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu yolu takip edersen birleştirirsen çalışır , ancak gördüğüm kadarıyla o boardla oynanmış kolay kolayda yanmaz o yol demekkli bir yerde kısa devre yapmış ,
Lamba duyunun olduğu kısımda lehim işlemleri var , yani o yolu tamamlasan bile başka yeri bozabilir

Uploaded with ImageShack.us

mendel50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Birde yeşil ile işaretlediğim yerlerdeki sarı kondansatör değişmeli yanmış olabilir vede 2. yeşil olanın alt tarafında muhtemelen bir transistör veya 78xx var onu değiştirmelisin o kanalı bu parçaların yakma olasılığı yüksek

sana iyi şanslar dilerim elindeki board ile çok oynanmış pertten çıkma araba gibi :)

Son düzenleme:

alperutku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birde yeşil ile işaretlediğim yerlerdeki sarı kondansatör değişmeli yanmış olabilir vede 2. yeşil olanın alt tarafında muhtemelen bir transistör veya 78xx var onu değiştirmelisin o kanalı bu parçaların yakma olasılığı yüksek

sana iyi şanslar dilerim elindeki board ile çok oynanmış pertten çıkma araba gibi :)

Bütün elemanları ölçtüm kontrol ettim, herhangi bir sıkıntı yok. Keni panelim arazılanınca boardu hurdacıdan çıkma almıştım. Aldığımda üzerinde şerit ledler vardı, şerit ledleri sökünce oldu galiba :D

Mavi ile işaretli yerlere köprü attım, taktım çalıştı. Şu an sorunsuz çalışıyor. İlgilenen arkadaşlara özellikle mendel50 teşekkürler...

adszhn.jpg

Son düzenleme: