Vectra B Potansiyometre

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar yeni bir sorunla karşı karşıyayım :) Yaklaşık 1 ay önce aracım vites değiştirirken birkaç defa stop etti. Birde trafik içindeydm ve zor durumda kaldım. Sanayiye gittim ve gaz kelebeği temizlendi, kışın devir biraz yüksek çalışsın diye de potansiyometrenin fişini söktüler. Bir daha stop etmedi ama bu seferde devir çok yüksek çalışıyor 2500-3000e kadar fırlıyor durduğu yerde. Bu da haliyle yakıtı fazlalaştırıyor. Geçen gün çarşıdayken araba vitestede olsa gazdan ayağımı çektiğim anda stop etti 3-4 defa tekrarladı bunu. Sonra bir daha yapmadı. Telefonla ustamı aradığımda potansiyometreden yaptığını sanmıyorum arabanın beyni bilgisayara bağlanması gerekebilir hatta yazılım atılmasıda gerekebilir dedi. Sizce sorun tam olarak bunlardan mı kaynaklanmaktadır ?

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kaan bey;
Bu sorununuz benzin ve lpg de de var mı ? Soğuk veya sıcak motor fark ediyor mu ?
Rolantide dalgalanma var mı ?
Potansiyometreyi ustanın iptal etmesi bence doğru değil..Aracınızın sorununu başka bir sorun açarak kapatmaya çalışmış.
Kelebek boğazı temizlendi demişsiniz.. Söküp mü temizlediler yoksa üstünde balata spreyi sıkarak mı ? Söküldü ise rolanti motoru parçalanıp temizlendi mi ? Contası değişti mi ?
Şimdi bu sorunun kaynağını direk beyin demek yanlış olur. Boğaz temizliğinden sonra bakılacak noktalar, hava akışmetresinden olabilir, rolanti motorundan olabilir, vakum hormutlarından birisi bile yapabilir, hatta trigerin 1 sente atlaması bile sorununuz kaynağı olabilir.(benim başıma gelmişti) sadece Lpg de ise gaz enjektörlerinden bile olabilir veya gaz ayarından da...
ama bence öncelikle bu sorun için yazılım atılması gerekebilir diyen ustayı değiştirin.
Belki beyinden de çıkabilir ama önce yukarıda yazdıklarımı elden geçirmesi gereklidir diye düşünüyorum. Bilgisayar değilde tech2 cihazı olan bir usta bulun. yarın öğleden sonra şaşmaza servise gideceğim. İstiyorsanız gelin tech2 ye takıp arıza kayıtlarına bakabiliriz.

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O gün motor pek sıcak değildi.
Rölanti sürekli değişiyor bazen dediğim gibi 2500-3000e kadar çıkıyor dengesiz yani.
Kelebek boğazı sökülüp temizlendi. contasının değişip değişmediğinden pek emin değilim.
Usta Beypazarı'nın en iyi ustalarından bir tanesi. Ama tabi dediğiniz gibi onun bilmediği pasif olduğu noktalarda vardır. Bugün potansiyometre fişini tekrar taktırıp denicem bakalım o zaman nasıl bir düzen tutacak.

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Beypazarında iseniz durum değişir. orada tech 2 li usta bulmanız zor.
Ama kesinlikle yazılım işine hemen girmeyin.
Hava akışmetrenin soketini bir çıkarın. Araba stop edecek mi veya aptallaşacak mı ona bir bakalım.
arıza ışığı yanmıyor diye tahmin ediyorum.
bundan sonra egr nin fişini çıkarın... bir de egr yi deneyelim. egr zor bir ihtimal ama denemekte fayda var.
Bu ara araç ta çekiş düşüklüğü var mı ? Hızlanması nasıl ?

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar özür dilerim potansiyometre takılıymış. Benden sonra babam taktırmış. Arıza lambası filan yanmıyor. Çekişinde bir sorun yok hızlanması filan eskisi ama devir dengesizliği ve stop etme sorunu devam ediyor. Sürekli yapmıyor. LPG'de yaptı hep benzindeyken denemedim.

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar kimsenin önereceği şunu yap bunu yap diyeceği yok mu ? sanayideki ustalar sanki işten kaçıyor. Arabanın sorunu basit. Devirde dengesizlik var kendi kendine ara gazı veriyor sanki birde stop ediyor arada. Bunu son günlerde çok yapmaya başladı. Gaz kelebeği sökülüp temizlendi, potansiyometrenin fişide takılı. Ne yapacağımı bilemedim.

Gökay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunun onlarca sebebi olabilir arkadaşım... benzinde de aynı sıkıntı varsa, ateşleme sistemini kontrol ettir bobin,buji v.s... bunlarda sıkıntı yoksa egr ye baktır katalizör temizmi acaba....
bunlarda da sıkıntı yoksa potansimetre ile rolanti ayarlıyıcını değiştireceksin ama delphi marka al....

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hem LPG hem benzinde yapıyor aynı sorunu. Ama benzinde gaza göre çok daha az yapıyor. Son olarak rölanti ayarlayıcısı dendi. Beypazarı'nda olduğum için orjinali yok yan sanayi var. Onu da kullanmak istemiyorum. Orjinal parçasını getirtcem artık.

Gökay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yan sanayi alma iş görmez. Almışken potansiyemetre ile beraber değiştir.