Vectra B Rölanti Sorunu

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamın Aleyküm arkadaşlar. Daha önce rölanti sorunundan bahsetmiştim. 3 kere rölanti motorunu ve boğaz kelebeğini temizlettim ama sorun düzelmedi. Cumartesi günü rölanti motorunu değiştirdim maalesef yine aynı. Sorunu yeniden anlatayım. Normal çalışır durumdayken araba kendi kendine gaz veriyor veya kesiyor. 700-1200 devir arasında geziyor. Bazende trafikte, ışıklarda ayağımı gazdan çektiğimde stop ediyor. 2 kerede 2. viteste 5000 deviri geçtiğimde motor arıza lambasını yaktı ve devir saati oynamaya başladı hızla ve araba gaz yemedi tekledi. 5 dakika bekleyip yeniden çalışınca arıza lambası sönüyor ama yine devirde oynama devam ediyor. Sizce bu sorun nerden kaynaklanıyordur ?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
debimetre sorunu madem rolanti boğaz temizlendi ama devir 1200 çıkıyor debimetre olabilir.ama önce egr ye bakın.

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten debimetrede sökülüyor temizleme esnasında ama hiç içini açan olmadı sanırım. Olmadı birde onu gösterim. O kadar masraf ettim bir türlü değişmedi bu sorun. Yakıtıda çok etkiledi :/

halilabbas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeş aynı sorun bende de var. 2 gün önce ustaya gittim,bana hava sensörü diye birşeydenolduğunu söyledi.Hava sensörü yakıt ve hava dengesini sağlıyormuş bozulunca yakıtı yada havayı dengesiz alıp rölantiyi sapıtıyormuş.

Peki aracın kalkışlarda performans kaybediyor mu? Motor sesi çoğalıyor mu?

Vectra ES

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
EGR ye baktırın bendede aynı sorun vardı bu şekilde çözüm sağladık

zalim44

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeş aynı sorun bende de var. 2 gün önce ustaya gittim,bana hava sensörü diye birşeydenolduğunu söyledi.Hava sensörü yakıt ve hava dengesini sağlıyormuş bozulunca yakıtı yada havayı dengesiz alıp rölantiyi sapıtıyormuş.

Peki aracın kalkışlarda performans kaybediyor mu? Motor sesi çoğalıyor mu?

bende de aynı sorun var. Araç performans kaybetti ve motor sesi çoğaldı acaba dediğiniz bu sensörden mi?

halilabbas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende de aynı sorun var. Araç performans kaybetti ve motor sesi çoğaldı acaba dediğiniz bu sensörden mi?

Kardeş ben ustaya gittiğimde her şeyini anlattım motoru dinledi, başka hiçbir yerde sıkıntı aramaya gerek yok dedi herşey bu sensördendir dedi. Aracını bilgisayara bağlattır hata kodlarında çıkar bu sorun zaten.

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Performansta hiç düşüklük olmadı motor sesinde de bir sıkıntı yok. Sadece kendi kendine ara gazı veriyor arada sırada. Bazende stop edecek gibi titriyor ya gaz veriyor ya stop ediyor. Dediğiniz işlemleri bi ustaya göstereyim en iyisi

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi,ustana gitmeden debimetre soketini çek kullan düzelme varsa ne ala,ama düzelmedi o zaman egr veya yanlış havadır,Mutlaka boğaz kelebek kısmı hortumlarına bak yanlış hava emmediğine emin ol

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüm vakum hortumlarını kontrol et. özellikle Emme manifoldundan çıkanları takip et..
Hafta sonu temizlik yaparken bir tane vakum hortumun çıktığını gördüm. taktım ama sağlam olmadı, bunun üzerine bir kaç parça uydurarak sağlam bir şekilde yaptım.
Aracımda daha önce mesela ışıklara yaklaşırken stop etme, rolanti de devir düşme sorunu 2 gündür yok... önceden vites düşürürken felan stop ediyordu...
bir vakum hortumu nelere kadirmiş :)