vectra b şarj-fan ilişkisi

coleman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar...

daha önce şarj sorunu nedeniyle şarj dinamosunu revize ettim ama randıman alamayınca sıfır dinamoyla değiştirdim.yani aracımda suanda yeni dinamo var.

benim asıl sorunum şu.araçta klima fanını açınca hemen şarj uyarı lambası kızarıyor.geçe giderken farlar açık olsun, arka cam rezizdansı acık olsun vs. sorun yokken hiç far yanmazken dahi fanı açsam hemen şarj ışıgı kırmızıya dönüyo.fanı kapatınca bir süre sonra sönüyor.

ölçümlerde şarj normal çıkıyo ,aküde sağlam. bu benim canımı çok sıkıyor.

ne olduğu hakkında bilgisi olan bana yardım etsin lütfen malum kış bigün yolda kalıcam :)

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Eco düğmesi ile açınca yanmıyor değil mi? Kullandığınız şarj yan sanayii mi? Kaç amperlik, seneler önce iyileştirme yapıldı.

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Fan sıkışarak dönüyorsa aşırı akım çekiyor olabilir.
Fan motorunu söküp temizleyip yagla istersen.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com

+ Başıma geldi, unutmuşum. Vectra da hatırladığım Fana ulaşmak için tüm konsol sökülüyordu, diye aklımda.

coleman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eco düğmesi ile açınca yanmıyor değil mi? Kullandığınız şarj yan sanayii mi? Kaç amperlik, seneler önce iyileştirme yapıldı.

Eco'ya bamak yada basmamak farketmiyo ki. ikisinde de yanıyor.daha doğrusu kırmızılasıyor zamanla daha parlak hale geliyor. dinamo orjinal diye tahmin ediyorum ama emin değilim yan sanayide olabilir. o dönemde babam almış taktırmıştı zaten en fazla 18 ay önce falan değişmiştir.100A diye hatırlıyorum.

şarj ölçümünde sıkıntı çıkmıyor, normal şarj ediyor diyo ustalar.

Benim düşündüğümde böyle bişey... acaba fan motoruna haddinden fazla amper çektirecek sorun ne olabilir.

rahimavci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben hepsini yaptırttım en son tesisatta eskime olabilir dediler öylece kaldı kullanıyorum şu anda eco ısıtmalar farlar açıkken kızarıyor bendede

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
şarj dinamosunun diyotuda yüke binince sızdırıyor olabilir....

mendel50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şarj dinamosu negative ground şasi üzerinden akım ölçme yapar bana kalırsa ya fan motorunun şasisi iyi almıyor yada şarj dinamosunun şasisi sağlam değil , yapacağın test şu çok ince telli olmayan bir kabloyu aküye ordan şarj dinamosunun eksi ucuna ordanda fan motorunun tesisatındaki eksi - ucu bulup sabitleyip denemektir. klima fan motoru aşırı akım çekerse sigortayı attırması gerek yada kuvvetli sigorta konulmuş olabilir aracı görmeden fikirler şimdilik bunlar

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Sen birde tufan'ın dediği gibi aracın şase bağlantısını kontrol ett.
Gevşemiş yada oksitlenmiş olabilir.
şasi bağlantısı aşağıda ve özellikle kışşın su ve nemden oksitlenebiliyor.
Ve muhtemelen de şasiden çıkacak.

Yapacağın en basit test Aktarma kablon vs varsa kalın bi kabloyu akünün - kutbundan aracın metal gövdesine bağla. Sonra farlarını fanını vs aç. akü ışıgı yine kızarıyomu bak.
kızarmıyosa aracın şasi bağlantısı zayıflamıştır. sök temizle.

coleman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamam öyleyse ben birde dediğiniz şekilde şasileri kontrol edeyim tekrar sonucu yazarım . teşekkürler yardımınız için.