Vectra C Kaza Yaptım :(

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun Allah beterinden korusun.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar fren mesafesi ile panik frende oluşan teker izi birbirine karışmasın. Eğitimlerdeki hesaplama ile testlerdeki hesaplama teknikleri birbirinden farklıdır. Selim ve benim verdiğim örneklerde sağlıklı bir fren mesafesi belirlenirken; tehlikeyi görme+karar verme süresi+debriyaj ve frene basana kadar geçen süre+aracın güvenli bir şekilde durma mesafesi toplanarak hesaplanıyor, yani panik fren mesafesi değil. Kişilerin algılamaları, karar vermeleri, tecrübeleri, serilikleri birbirinden farklı oldukları için ortalama değerler baz alınmıştır. Detaylara girilirse malüm aracın tekerlerinin durumu dahi fren mesafesini etkiler.

Arkadaşımızın kazasında aklıma takılan; belli bir mesafede aracın ancak 5 km yavaşlaması bana biraz garip geldi. Kafama takılan 2 husus araç ya daha hızlıydı, ya da aracın lastikleri uygun değildi (aşınmış olabilir, yaz lastiği olabilir, havaları düşük olabilir ....... gibi). Aracın yola dökülen yağdan dolayı bu derece aşırı kayabilmesi için yere çok miktarda yağ dökülmesi dolayısı ile dört tekerinin de yağlı zeminde olması gerekir.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ancak 33 m çok değil mi? 100-0 testlerinde araçlar 33-40 m arası duruyor... 65 le giderken bir vectra 33 m de duracaksa 100 le giderken 75 metre çıkıyor sonuç hesaba göre... hesapta bir sıkıntı var gibi geldi bana :confused:
Fren mesafesi testi ile fren mesafesi arasında fark vardır...birinde frene basarsınız durma mesafesini ölçersiniz birinde reel yani gerçek fren mesafesini ölçersiniz...
yani kısaca testde frene basdığı andan itibaren durma mesafesi diğerinde reaksion katedilen yol artı fren mesafesi
bu yukarıda verdiğim :
Fren mesafesi = Hız km saat / 10km saat X hız saat km/10 km saat dir deki hesap artı katedilen yolda dahildir zaten kuru yolda 1/4 az hesaplanıyor..
senin o 35.3m durma mesafesi yeni araçlarda eskilerde 42 metre idi şimdi bu 35 metre seni yanıltmasın burda soğuk frenden bahsediliyor yani ilk frenden sonraki yine 40 ları görecektir

Son düzenleme:

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Savaş ağabey ve Selim ağabeyin verdikleri hesaplarda Türkçe tabiri ile Sürücü İntikal Mesafesi eklenmiş fren mesafeleri verilmiştir. yoksa panik frende araçlar 100-0 km de yaklaşık 35-40 arasında duruyor.

Bu arada geçmiş olsun, ucuz atlatılmış, can kaybı olmadıkça sorun yok.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun

kblygrbz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şahinin cürük çıktığı aşikar ortada yola dökülmüş olan yağı farketmedim hızımda 65 km/h idi yorumumda belirttiğim gibi aracım en fazla 5 km/h yavaşladı. bir kaç güne kadar mobese kameralarına yansıyan kaza anını sizlerle paylaşacağım daha iyi görüşler ortaya çıkacaktır diye umuyorum...

bu arada savaş abi evet yolda yağ baya vardı hatta kazadan sonra yandaki benzinliğe çektik araçları aynı yerde opel combo da fren yapıp 10 metre kadar duramadı allahtan bir kaza daha olmadı orada...

bu arada lastiklerim good year ultra grip 1 ay önce sıfır takıldı...