Vectra C kirli pasaklı bır motor :(

paSHa05

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar 2003 model vectra C aracımın dısına boya korumasından pasta cıla vb herseyı yaptık...kız gıbı oldu :) ancak motor kısmına bır turlu gıremıyoruz.kucuk bır yerde yasadıgımız ıcın kımse saglıklı bır bılgı veremıyor...:cry: ve elektıronık aksam cok oldugu ıcın bende suyla dalamıyorum. bu konuda bana yardımcı olabılırmısınız?su motoru ılk gunkı gıbı tertemız cıkartabılırmıyız?

Fotoğraf0553.jpg
Fotoğraf0554.jpg
Fotoğraf0555.jpg

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende durum bundan farklı değil :S Bir çözüm bulunursa iyi olur :)

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor yıkama :) eğer kendiniz yapmak istersenizde aracı çalıştırıp yıkayabilirsiniz ben bir kere yıkamıştım plastik askamlarıda güzelce parlatmıştım ama çok uğraşmıştım 15 20 liraya motoru cillop gibi yapıyor yıkamacılar falan...

opelsahibi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor calısırken yıkamakmı DANGER !!!

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende yıkamacıda yıkatıyorum ara sıra ama benim yıkamacı usta adam bmw mercedes range falan her türlü aracın motorunu yıkıyor neresini kapıycağını biliyor..

bu arada motoru yıkarken normal aracın dışını yıkadığı yüksek basınçlı makine ile değil daha düşük tazik veren ev tipi diyebiliceğimiz tarzda bir makineyle motoru yıkıyor onuda belirtiyim..

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Büyük şehirlerde özenli iş yapan yıkamacılar muhakkak vardır ancak Nevşehir gibi bir yerde yıkamacıya motor yıkama için araç bıraksak sonu pek hayrolmaz gibi geliyor bana :)

efeeryurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende yıkamacıda yıkatıyorum ara sıra ama benim yıkamacı usta adam bmw mercedes range falan her türlü aracın motorunu yıkıyor neresini kapıycağını biliyor..

bu arada motoru yıkarken normal aracın dışını yıkadığı yüksek basınçlı makine ile değil daha düşük tazik veren ev tipi diyebiliceğimiz tarzda bir makineyle motoru yıkıyor onuda belirtiyim..

+1, benimde yıkamacım sağolsun her gittiğimde yıkar motorumu..

En son yaptığımız uygulama ise, bu fısfıs köpükler varya, ondan sıktık motorun her yerine, biraz bekledikten sonra tazikli suyla geçtik üzerinden ama tazikli suyu yakından vurmadık.. Biraz daha uzaktan sanki yağmur gibi geçtik..

Duruladıktan sonra ise, basınçlı hava ile kurutuyorum...

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Büyük şehirlerde özenli iş yapan yıkamacılar muhakkak vardır ancak Nevşehir gibi bir yerde yıkamacıya motor yıkama için araç bıraksak sonu pek hayrolmaz gibi geliyor bana :)
1 kere kendim yıkadım kışın yağmur çamur yine aynı oldu. sonra bir yıkamacının önünden geçerken karabükte motor yıkama yazıyordu yıkattım başında durdum ama yıkama bitinceye kadar bende araba çalışmazsa ayvayı yedik korkusuyla yaşadım ama araba çalışınca içimdeki korku falan bir anda motorun temiz halinin sevincine büründü :D

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sakın araç çalışırken su falan tutmayın amfibik bir araç değil bu.

önce malzemeleri temin edin:

Farklı genişlik ve uzunluklarda boya fırçaları
Motor temizleyici (sonax 'ın ürünü fena değil fiyatıda uygun)
Sonax Mos2 yağlayıcı ( yıkama öncesi elektrik aksamlarını korumak için)
WD 40
Plastik parlatıcı (autoglym vrc, autoglym plastic cleaner, meguiars trim detailer)

1-
uygulama olarak ilk önce kuru vaziyetteyken ulaşabilgidiginiz her yeri fırçayla ovalayıp tozunu çamurunu çözün sonra

2-
motorun+akü+sigorta kutusunun üzerini büyük bir naylonla kapatın kenarları içe dogru şıkıştırın görünürde sadece kaporta aksamları kalsın gerekirse bant kullanın.

3-
kovada hazırladıgınız köpüklü suyla araçın kaputunun altını kenarlarını ve motor çevresinde kalan kaporta kısımlarını radyatör üzerini fırcalayın gerekirse bir kaç kez tekrar edin yada motor temizleyici sıkın. sonra basınclı suyla durulayabilirsiniz.

4-
naylonu kaldırın ve elektrik aksamlarını mos2 oil ile yaglayın çok risk taşıyan bir bölüm varsa ufak bir naylonla muhafaza edin.

5-
sonra suyu çok kısık bir vaziyette pisliklerin üzerine gezdirin fırcayla tekrar ovalayıp durulayın(çok kısık suyla), aynı işlemi bu sefer motor temizleyici uygulayıp tekrarlayın.

6-
ulaşamadıgınız tozlu görünen yerlere wd40 uygulayabilirsiniz.

7-
sonrasında kurulayın ve plastik koruyucuyu gerekli yerlere uygulayın.

*
bu arada motor hiç çalışmasın siz aracın diger yerlerini temizleyin biraz zaman geçsin.