Vites Geçişi

Aykut1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba geçen ay 2012 model otomatik astra j 1.4 turbo aldım araç 35.000 km de araçta vites geçişlerinde geç algılama sorunu var vites geçişlerinde aracı yarım saniye tutup sonra vites geçirtiyo bobinleri ve bujileri değiştirdim gaz kelebeğini temizlettim yazılım attırdım fakat düzelme yok motor sogukkende sıcakkende bu sorun var benzin veya lpgde kullanımında farketmiyo sorun devam ediyor sorun neden olabilir bütün astralarda varmı bu sorun araçtan iyice soğudum

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz hocam. Araçlarımız tork konvertörlü otomatik şanzıman kullanıyor. Bu şanzımanlar ilk icad edilen şanzımanların 1 tık ileri versiyonudur diyebiliriz. Şimdi bu tam otomatik şanzımanların verimliliği artırılması için yazılım vb yöntemler ile fabrikada müdahale edilerek kullanıcının en rahat kullanabileceği ayarlara getirilirler. Özellikle ışıklarda tam durduğumuzda kalkıştaki hantallık bütün astra j otomatik viteslerde mevcuttur hocam. 1500 kiloluk bir aracı tam otomatik bir şanzımanla tüm tepkimeyi hissettirecek şekilde kaldırmak kolay değildir. Kalkmasını istiyormusunuz biraz daha fazla gaza yüklenirsiniz aracınız vites geçiş aralığını 4 bin devir bandına alır ve size gücünü gösterir. Ancak sakin kullanımlarda aracın ileriye atılmasını beklemeyin yok öyle birşey.

Dipnot: Konuyu Teknik Destek bölümüne taşıyorum bilginiz olsun.

Aykut1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam benim sorunum aracın kalkışıyla alakalı deil vites geçişlerini aşırı derecede hissetirmesi ve geçişlerde duraksaması vuruntu deil vites geçerken aracı tutuyo sonra vites atıyor hatta araç keniliğinden frene basmadan yavaşlarken vites küçültmelerde biri aracı arkadan tutuyor hissiyatı veriyor

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Bizim araçlarımızda kesinlikle böyle bir problem bulunmuyor hocam. Benim önerim işini iyi yapan bir ustaya giderek acil olarak şanzıman yağını kontrol ettirmeniz ve şanzıman sisteminin yazılımını servise baktırmanız olacaktır. 35 bin kmde olan bir aracın bu tarz şanzıman hatası vereceğini düşünmüyorum acilen baktırmanız lazım.

Aykut1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bulunduğum il diyarbakır sadece bir tane şanzımancı var o da sıkıntı görmüyorum dedi ama ben başka bir astra ile kıyasladıgımda aynı sorunu görmedim sanayideki ustalara götürdüm 35.000 kmde şanzıman yağı değişmez dediler servise götürdüm önce şanzıman için bir kod atacaklarını düzelmez ise şanzımanı dağıtacaz dediler bende vermek istemedim ne yapacagımı bilmiyorum

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et

Aykut1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki sizce önce yazılımmı yoksa yağ değişiminimi yaptırayım servis yazılıma 250 tl istiyor yağ değişimide o tutarda boşuna masraf yapmak istemiyorumda

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Benim anlamadığım konu serviste şanzıman için ne kodu atacaklar ?? Ayrıca yapılacak olan bu işlem çözüm değilse neden şanzımanı dağıtıyorlar bunu size detaylı şekilde anlatmaları gerekiyor. Anlatmak istediğim eğer şanzımanda fiziksel bir sorun varsa yazılımı neden atıyorlar ?? Yazılımsal bir sorunsa neden şanzıman dağıtılıyor. Bu bana biraz deneme yanılma bir yöntem gibi geldi. Yağ değişimi konusu tamamıyla sizin tasarrufunuzda olan bir konu.

Benim önerimi sorarsanız Şanlıurfa size yakın üşenmeyin gidin Şanlıurfaya aracınıza orda servise baktırın ancak deneme yanılma ustalara yaptırmayın aracınızı Opel ustalarına götürün.

Aykut1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sonunda sorunu kendim araştıra araştıra buldum araca difüzör taktırmıştım eksoz difüzöre değmesin diye ucu kesilip daha kısa bir ek parça attırılmıştı salak usta ek parçayı bizim orjinal olan eksoz girişinden daha dar bir ek oarçayla kaynak yaptıgından araç istediği gazı veremiyormuş dışarıya dolayısıyla bu da arabayı iyice salaklaştırmıştı hem çekiş hem vites geçişleri hem teklemeler ortadan kalktı siz siz olun Diyarbakır OPEL CANLAR servisinden uzak durun onlara kalsa önce yazılım sonra yağ değişimi sonrada şanzımanı indireceklerdi aklınızda bulunsun arkadaşlar sakın eksozla oynamayın