Vites Geçişleri

goxb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Vites Geçişleri

astraowner link' Alıntı:
vites geçişleri değişiklik gösteriyor bende bazen çok rahat hiç hissedilmiyor bazen 2 ye atarken debriyaja basılmamış gibi garç diye ses çıkarıyor ama diğer vitesler rahat 2 de hep zorluk var
2 ve 4 te benim araçta zor geçiyordu. Vites halatı diye bir parça değişti şu an şıkır şıkır vites geçişleri.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yeni araçlarda özellikle 1. vites hele birazda hareket halindeyken çok sert olabiliyor.

Benimki de epey sertti şu an 4.000km ye yaklaştım vites değişimleri, tüketim performans git gide iyileşiyor.

tiamol

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benimkinde 2. ve 3. viteslere kemikli geciyordu. servise sikayetimi ilettim denediler sorun yok deyip gonderdiler :)

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hocam,
Bugün vites geçişlerindeki sorun için servise uğradım.
Usta bu şikayet ile birkaç aracın geldiğini ve vites kolunun altındaki mekanizmayı ayarlayınca düzeleceğini söyledi.
2.vitese takıp kaput altından da bir yerleri sabitleyip mekanizma üzerindeki iki plastik parça arasındaki mesafeyi ölçtü.Talimatlarda bu mesafenin en fazla 1 mm olması gerektiği yazıyordu.Ben de bu mesafe 2 mm idi.15-20 dakika ayar işlemi yaptıktan sonra mesafeyi 1 mm nin altına düşürmeyi başardı.
Şu anda çok rahat hareketlerle vites geçişleri yapabiliyorum.
Fakat ayardan yarım saat sonra tam sola çektikten sonra 1. vitese atmaya çalışırken kolun ileri hareket etmediğini farkettim.Ama parmak ucu ile zorlamadan itince kendiliğinden yerine geliyor.
Başka bir arkadaş halat değişikliği ile çözüme ulaşmış.Sıfır araçta halatta sorun olması düşük ihtimal, ama belki yeni halatı takarken ayarı da düzelttiklerinden sorun düzelmiştir.

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar iki seferdir aracı 5. vitese geçiremiyorum, özellikle yavaş yapiyim diyorum boşa alıp sağa çekerken vites sağa geçmiyo, biraz araştırdım araç devrini almazsa 5.vitese geçmez diye bir kanıya vardım, varmı böyle bir olay. Fakat 4. viteste 100 km yi geçtiimde 2700-2800 civarındaydı devir, ben 5 e atmak istediğimde.Daha mı yüksek devirlerde 5 e atmak lazım, yoksa ben hayatımn boyunca aracımı 5 e atamayacakmıyım  002tuhaff

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

Sn.markopasa86

bence hemen servise gidin 5.vitesin geçmeme gibi bir durumu söz konusu olamaz ister 3'den 5'e atarsınız ister 5.le kalkmaya çalışırsınız vites her ne olursa olsun geçmeli.

siz vitesi 5 atmaya çalıştığınızda şanzımandan ses geliyormu yada nasıl bir durum söz konusu oluyor daha detaylı anlatırmısınız.

saygılar.

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

syn. Newpain,

Bu araç ilk manuel aracım olduğu için acaba diyorum ben mi bir hata yapıyorum. Demek istediğim şu, mesela 1.vitesten 2. ye atarken,direk iki sefer geriye çekiyorum, ikisi de solda olduundan. Fakat 5 e atarken önce boşa alıp sonra sağ ileri yapmaya çalışıyorum, fakat araç boştayken sağa geçmiyor, direk ileri gidincede 3 e geçiyor.Acaba doğru olan 4 teyken, direk sağa çekip 2 ileri mi yapmak? Çünkü aracı aldıım ilk günlerde 5 e atmıştım, 130 km civarında bir hıza çıkmştım. Araçla ilgili bir sorun olduna pek ihtimal vermiyorum,ben biryerde yanlış yapıyorum sanırım. Araç sadece geri vitese geçerken o meşhur gacırdama sesini çıakrıyor, onun dışında diğer vitesler sorunsuz, rahat bir şekilde geçebilyorum.

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

sn. markopasa

4. viteste gittiğinizi düşünürsek 5. vitese atmak için önce boşa alıyorsunuz ardından en sağ dayayıp yukarı ittiriyorsunuz bunun haricinde manuel bir araçta 5.vitese atmak için yapılması gereken başka birşey yoktur.

sizin tarif ettiğiniz şekil doğru benimde açıkladığım gibi, 2 ileri felan yapmanıza gerek yok.
eğer 5. vites hariç hepsini geçirebiliyorsanız 5. vites hata yapmanız imkansız bence o yüzden bir sorun  olabilir diyorum, yada en basitinden yakın bir arkadaşınıza sürdürün aracınızı o baksın yada hiç olmadı video çekin koyun.

saygılar

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Şanzıman karışık bir yapıdadır sorun hissedilirse bedeli ağırlaşmadan servise gidilmesi gerekir.

Araç 5. vitese her zaman rahatca geçmelidir, sadece hareket halindeyken 1. vitese kolay geçmeyebilir ki bu da normaldir.