vites kolundan gelen kafa patlatan zırıltı sesi

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar

aracımda feci derecede bir zırıltı sesi var vites kolundan geliyor usta sanzıman desede vites kolu saga yada sola çekince düzeliyor.

ses tesadüfen motor üst kapagı ilk yaptırdıgımda ortaya çıktı vites kolu baglantısına bişey degiyodur diye düşünürken motorun tamamını yaptrmak zorunda kaldım ve o bölgeye bi temas olmasın diye uyardım.

temas falan yok vites tamir takımı adında bir parca değişti ses azalmadı vites kolunun altındaki lastik değişti ses dahada arttı

genelde 2500de baslıyor 3500 de bitiyor ama bazı viteslerde 2500 den sonra hiç susmuyor

işte videosu:
http://www.izlesene.com/video/arabalar-vites-kolu-ziriltisi-/1478656

videoyu boştayken çektim ama vitesteykende aynı ses hatta daha beteri mevcut:(

Son düzenleme:

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:alkis::alkis:Öncelikle ben bu sorunu okuyunca çok sevindim:) neden dersen aynı sorun bendede var ve daha önce bazı başlıklar altına yazmıştım. şimdi sen video falan çekince tam olarak aynı sorunu yaşadığımızı gördüm.

Bende altında ne varsa açtırdım hatta egzozun biyerine kaynak bile yaptırdım sürtüyor diye olmadı, kartel muhafazayı söktük gezdim olmadı, aynı şekilde zırıldıdayken vites topuzunu tutunca ses kesiliyor.

Geçenlerde başka bir usta vitesde boşluk var o yüzden yapıyor dedi. alttan vites çubuğunun çıktığı yerde körüklü kısmının biraz ilerisinde bir dirsek var o kısımlara sıvı gres sıktı. birazda vites kolunun körüğünü kaldırıp içine sıktı ses yok denecek kadar azaldı. ama bikaç gün sonra yeniden başladı.

o gün çok zamanın yoktu ama sanırım bişeyin değişmesi gerekiyormuş dedi. ama neydi hatırlamıyorum geniş bir zamanda tekrar sadece bunun için gidicem. ama boşluk nedeniyle yaptığını ifade ettiler. eğer sen çözersen sorunu benimlede paylaş lütfen.

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamir takımı var 10 tl gibi bir fiyatı var lastikten bakayım

tamir takımı denen parca değişti ses azalmadı sadece vites kolu eskiden vitesteyken bile saga sola oynardı o boşluk kayboldu.

baskı balatayı yeni değiştirdigim için sanzumanı indirip bidaha işçlik vermeyi gözüm yemedi buradaki ustalarımız da derseki kesin sanzuman artık indircez asagı:(

vites ile sanzuman arsındaki parcada söküldü dagılıtıp temizlendi yaglanıp tekrar kuruldu malsef ses gitmiyor

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla arkadaşlar ufak ufak bu sorun benim arabada da var.. şu an pek rahatsız edici tarzda değil. ben hep o vitesin altındaki beyaz plastik parça diye düşünmüştüm. zamanla boşluk yaptığı için motorun çalışmasıyla titrediğini düşünmüştüm.
inşallah çözersin kardeşim.

deniz_serdar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamir takımı denen parca değişti ses azalmadı sadece vites kolu eskiden vitesteyken bile saga sola oynardı o boşluk kayboldu.

baskı balatayı yeni değiştirdigim için sanzumanı indirip bidaha işçlik vermeyi gözüm yemedi buradaki ustalarımız da derseki kesin sanzuman artık indircez asagı:(

vites ile sanzuman arsındaki parcada söküldü dagılıtıp temizlendi yaglanıp tekrar kuruldu malsef ses gitmiyor
ya kusura bakma masraf açtım

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok abi sen rahat ol öneceden değiştirmiştim masraf olsa nolur en hesaplı parca :)

ayrıca o parcayı değiştirnce vites kolunun boslugu geçti güzel oldu

ama malesef sese care bulamadım ben vites kolundan geldigini biliyorum da

araca binen yolcular ahhaa ölecez diye korkuyor

motor sesiyle birleşip 8000 devir yaparmıs gibi bi ses oluşturuyor:)

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu sorunu yasayan ve sonrası çözebilen varmı?

güncel

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Böyle bir problem yaşamadım ama şanzuman olma şansı %0.99 :)

tamir seti haricinde alttaki kol mekanizmanda da problem yoksa şanzuman üzerindeki arayıcı kol diye tabir edilen kısımda mafsal da boşluk olabilir.Çok zor bir iş değil.Söküp inceleyince anlaşılacaktır.