Xenon far cezası var mı??

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
xenon cıkmadan önce uzun yolda felan göz alan far yokmus o zmn,teknoloji gelişimi kötüye gidiyor :D bnde mercekli xenon mevcut,uzun yolda yukarıya baktımı bildiğin kör eder,fakat normalinden daha fazla yere bakıyo,gramda göz almıyor,fakat şirket aracı clio var,sarı ampul,felaket şekildede göz alıyor ;) ayrıca uzun yolda sis farı nasıl göz alır onuda merak ediyorum,sis farı uzunlamasına 10 metre,enine 5 metre ya aydınlatır ya aydınlatmaz,oda aydınlatma değil,sadece yağmurda yere yansıması sıkınıt
sis farları yolu aydınlatsın diye yapılmış farlar değillerdir. sis farı olabildiğince parlak ve dikine bir açıyla yanarak sis bulutu içinde karşıdan gelen yada arkadan gelen aracın sizi farketmesini sağlar.kısa hüzmeli farların dahi sis içinde aracı görünür kılmadığı için (yol aydınlatması amaçlı olduğundan yola dönüktür,karşıya değil) sis farları kullanılır.
sisli havada araç kullandıysanız bilirsiniz sis farı sizin önünüzü görmenizi yani görüş kalitenizi arttırmaz.
sizin görüşünüze göre sis farı aracın önünü aydınlatıyorsa aracın arkasındaki sis farı ne işe yarıyor :) ?

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben aracın önünü aydınlatıyo diye bişey demedimki zaten,aydınlatmadığından bahsettim,o yüzden sordum nasıl göz alıyor diye ;) bana göre öndeki sisler tamamen aksesuar,yoğun siste normal farları açık bi araç daha cook uzaktan ufo geliyo gibi gözüküyo zaten,sis farıyla mı görcek :D ama arka sisler sisli havalar içn yapılmıştır benim düşüncem :) öndekiler sis için yapılsa opsiyonel olmaz,parası olan siste gözükcek,parası olmayan gls donanım ölsün sorun değil :D

cihanbey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sonradan takılan xenon farlara sinir oluyorum heleki şahin doğan takıyorlar resmen tavşana dönüyoruz ya :) gözümüze gözüme yolu göremiyoruz resmen..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben geri vites lambalarına xenon taktırarak yeni bir moda yaratmak istiyorum :). (birilerinin kulağına kar suyunu kaçırdım ya eminim çok yakında bu işe de el atarlar)

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben aracın önünü aydınlatıyo diye bişey demedimki zaten,aydınlatmadığından bahsettim,o yüzden sordum nasıl göz alıyor diye ;) bana göre öndeki sisler tamamen aksesuar,yoğun siste normal farları açık bi araç daha cook uzaktan ufo geliyo gibi gözüküyo zaten,sis farıyla mı görcek :D ama arka sisler sisli havalar içn yapılmıştır benim düşüncem :) öndekiler sis için yapılsa opsiyonel olmaz,parası olan siste gözükcek,parası olmayan gls donanım ölsün sorun değil :D
bende onu diyorum işte önünü aydınlatmaz karşıya ben burdayım işareti verir. şöyle anlatayım; el feneri ile yolda yürürken önüne tutarsan yolunu aydınlatırsın değil mi (kısa farlar),işte bu feneri yere değilde karşıya yani yere 90 derecelik bir açıyla tutarsan önüne yine ışık gelir ama asıl ışık karşıya gider(sis farı) velhasıl dediğin üzre aracın önünü aydınlatmaz karşıya projektör görevi görür.
öndekiler sis için yapılsa opsiyonel olması da oto üreticilerinin çakallığı işte. aracın maliyetini azaltmak için neresinden kırpacaklarını şaşırıyorlar resmen. Abs fren sistemi ile çıkmayan bir çok araç var piyasada hatta 99 model astralarda bile abs siz modeller var. kaldi ki 95-96 model vectra da abs varken 99 model de olmaması araç üreticilerinin bizi değil kendini yani cebini düşündüklerinin en iyi göstergesi. şimdi burdan hareketle abs gereksiz diyebilirmiyiz? tabiki diyemeyiz. düşük donanımda araç alan kullanıcı kimin umrunda araç üreticileri ürettikleri kasayı olabildiğince fazla kullanıcıya satma ve para kazanma peşindeler. birisinde abs olmamış sis farı olmamış, kullanıcı bu sebeple kaza yapmış kimsenin umrunda değil tabiki haklısın.
önlere sis farı takmak tamponlara iki adet far,ampül takmak onlara kablo tesisatı çekmek demektir. arkalara sis farı takmak zaten var olan stop içine sadece bir ampül koymaktan ibarettir. bunun için genelde arkada sis olurken önce opsiyonel olur.